Sunday, January 19, 2014

M'ka shku mendja s'mun po rri

M'ka shku mendja s'mun po rri
per me gjet nje vajz per shpi
per me gjet nje vajz me bes
por qebesa s'kam pik shpres


Esht veshtir sot me gjet grue
nuk e di n'der kujt mej shkue
kush me thot se une spo di
n'qytet fshat apo malsi

Me shkoj mendja per n'qytet
se jan te bukura e ka lezet
por m'tha baba s'ke ce don
se komshja shpejt ta gezon

Katunare prap s'po di
se kam frig se jan ma zi
kur po zbresin ne qytet
n'dashni bjen fill me milet

Shpresa e fundit ne malsi
dhe k'tu jane rrit me bagti
e n'malsi ku do te shkosh
e kan mendjen per kallosh

Ne pik te hallit kena ra
keq beqar ma keq me gra
si do t'bejme s'kena me pshtue
fort ma mir mos me u'martue!!!
By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment