Wednesday, January 8, 2014

Tash une sot kam marr vendim me fol pak per vedin tim !

S'po kam qef ase pak deshir
ase ne shpirt nuk nihem mir
gjysma e jetes po na ik
kurr s'jam marr me politik

tash une sot kam marr vendim
me fol pak per vedin tim
pesdhjet vjet nen diktatur
vuajt si gjarpri kem nen gur

kaluam vuajtje dhe varferi
por si sot s'ka ba vaki
se n'pushtet jan dy hajvana
zoti Sal dhe Edi Rama

cou mor Edi se t'edhll rralla
per me vjell sic vjelli Sala
kujdes Edi syt te placin
mos shko n'pun pa pi ilacin

se ate her ti ndryshon fare
bahesh trim kur pin cigare
e nuk pyet ti ma per shtet
shemb pallatet si termet

per cfar ben nje her su mate
qefi jot me shemb pallate
me tritol dhe dinamit
pate than n'dryshojme pri vit

para zgjedhjeve te pergllelin
paguajne lek votat i vjellin
sa ta marrin qeverin
ma per popull s'don t'ja din

me k'ta njerz qe kemi n'shtet
na s'ndryshojme dhe 500 vjet
eshte gjynah per ket vend ton
dy tre vet me ba si t'don

njeri shet e tjetri ble
ase nje gje s'kan lan per ne
dhurat babat sja u'kan lan
nan shqiperia eshte per t'tan!

By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment