Tuesday, February 11, 2014

Tash po shkruaj per nje qytet

Tash po shkruaj per nje qytet
si gjithkush per vend te vet
du me fol per shkodren nan
u ba kohe qe e kam lan

Shkodra e jone ajka e shqiperis
nana e kanges dhe e poezis
n'dac per sport n'dac per humor
si shkodrant me gjet esht zor

Shkodra jone qytet i lashte
qysh n'koht shpiave me kasht
ne hyrje te shkodres ashikqare
asht kalaja mijvjecare

Si shqiponja me dy krejna
shndrit kalaja me bedena
taraboshit ja shef hunen
ne mes kan drinin dhe bunen

Pa permend liqe ase det
si ky ven esht veshtir me gjet
si shkodranet ka njerz pak
njerz qefli e per merak

Jena popull fukara
por ma qef ban ai qe s'ka
na bajme qef deri sa t'na vin deka
s'njohim klabe as diskoteka

Me pak meze e raki rrushit
dy tri kank te Shyqyri Alushit
per humor na kan lakmi
jena prap me t'mirt n'shqipri

Nje shkodran me t'ba humor
t'ban me qesh mos dac me zor
dhe per sport ma e mira e t'tanve
edhte vllaznia e shkodranve

Si n'futboll boks edhe not
kundershtart k'tu lollen kot
as per plazh nuk ja lam kuj
jena rrit me byth ne uje

Vajza t'bukura ku s'shkon ma
te knaqet syni vec mej pa
te tana t'bukura por si mise
por kerrkujt nuk ja bajme hise

Per jasht shkodre nuk i qesim
na vec blejme e kurr nuk shesim
nuk po flas shum per tregtar
se prap shkodra xen ven te par

T'tan bertasin me za t'nalt
hajde krap i rritur ne balt
mall i hajrit i pa hile
por kujdes se ta fut ne kile

Me pak fjal shum mos me u'zgjat
te bajme me zort me ba shamat
por prap jena njerz te urt
ne sherre kurr s'perdorim duart

Por kadal avash avash
lajme hesapet me kallash
dal kadal tash mej dhan fum
pa permend ndonje katun
tjeter gja s'di ca me thane
kjo eshte shkodra me shkodran!

By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment