Friday, September 26, 2014

NJE BILBIL KENGEN KA NIS

 Nje bilbil kangen ka nis,
 don me kendu e gjth shoqeris,
 don nje gje me tregu,
 jam or shok nkurbet te zi ,
 kam mall e merzi 
 kish me shku nje here ne shpi, 
 kam lan nanen qyqe ne vetmi,
 sa here tham un oj nan ,
 me dhem shpirti e kam te ran,
 me shkojn lot por si femije 
 na dogji ky kurbet i zi ,
 ti bilbil thuja kanges ne merzi , 
 se spushojn as lotet e mi ,
 per vendin tim ku kam le, 
 me foni shok mos jam gabim,
 se po lodh ky mjerim ,
 te fluturoj me krah si zogu ,
 ne prag te deres meu ndalu , 
 me thir nane me perqafu,
 pat vujt shum mem rrit e burrnu, 
 nigjoni mire shok e merri vesht, 
 sna duhet qefi as pasurija ,
 kure ne zemer te shkatron merzija,
 na duhet jeta dhe njerzia , 
 na pret nana vetem te shpija , 
 se kto jan fjalete mija ne deshprim,
 na nxiiu jeten ky mergim..!By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment