Tuesday, February 23, 2016

Du mej than dy vargje loti

Du mej than dy vargje loti
c'ka kem vuajt e din vec zoti
nuk po di nga me ja nis
prej partis punes shqiperis

 besa shum pat vuajt mileti
pi na pat krejt gjakun shteti
na pat shtyp e turturue
pri fjal goje n'burk met cue


jena rrit si njerz te eger
50 vjet me nje kulsheder
jeten krejt na paten nxi
Enver Xhoxh me k'lysht ti

n'koh t'Enverit te gjith e dim
kem pas vuajt pri aspirin
ba meu s'mur nuk gjejshe care
s'kish doktorr ase s'kish spitale

aji rregjim shum na pat loll
vec gjith botes kem met pa shkoll
shkoll pan marr vec ata femi
kush kish prindrit ne parti


si pan ken ligjet ateher ?
me na tall dhe i'brigadier
n'bashpunim me komunista
na pan ba me fol me gishta

per met gjet nje pun k'ta ftyra
dojshin grat mej cu te zyra
tuj shfrytzu ligjet e shtetit
borxhe shum i kan miletit

gjith shqiptart i pan tmerrue
tuj var njerz e pushkatue
n'burgje t'rana mija vet
denu kot me burg per jet

denuen gra burra zotni
vec prej fuksas klyshve t'ti
c'na kan ba ka njerz t'pa fe
kan denu dhe femit pa le

vuajtja e jon ke shum e gjat
dikush s'pat ase buken that
kur kujtoj gjaku me v'lon
c;do gje ishte me recion

lagr na qoft, dikush me vdek
s'gjejshe kafe kujt mej pjek
s'gjejshe kafen ase sheqerin
na tuj rrah shplak per enverin

jetoj shum s'diti me shkue
shpirti ti n'ferr past pushue
qysh kur vdiq e shkoj zagari
filloj frym me marr shqiptari
By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment