Monday, May 4, 2015

Aman Zot ti qe na fale

0 comments
Aman Zot ti qe na fale
kur marojne per ne kto halle
vec gjith bots na ke ba hilen
sikur pak na ke kthy shpinen


 t'kisha pas munsi met t'vet
na shqiptart mos kem dy jet
sepse njana na shkoj kot
rrugve t'bots tuj qajt me lot

 du met qajt dhe dy tri halle
pse na qite n'rrug te madhe
na dhe rruget e kurbetit
gjall ase dek ne pik t'gazepit


deri kur ne luft me jeten
jena ba mos me dasht veten
rrugve t'bots si hyzmeqar
shkoj per lesh populli shqiptar


 Zot ne qiell jeten e ndrroj
thu se s'esht per t'gjith njelloj
per c'do dit tuj na shtu hallet
edhe fmit tuj dal mas fjalet

 s'pysin ma jan ftof si bora
qysh 10 vjec t'dalin nga dora
zot i mall ti c'ka na bane
si na u'ban grat evropjane

 tash shum pun naj ke perzie
e s'po dim kush esht zot shpije
n'bash me prek gruan a fmin
t'ka kercit druni mbi shpin

 c'po na bjen ftyra ne tok
na baft mir se dom evrop
mir pam ken me krip e uj
se mej shtri doren kerrku

 vllezer motra k'thenju venit
mos t'na coj halli n'luk t'qenit
i shalla zoti na pri mar
e'mos t'harrojm se jem shqiptar!
By Dritan Metushaj