Monday, October 21, 2013

Nje zambak te bardh ta dhurova ty

0 comments
Nje zambak te bardh ta dhurova ty…
Nje puthje e bukur lindi per ne te dy..
Nje trendafil te kuq ta dhuroj cdo dit..
Se per ty zemer naten e bej dit..

Pse jetojm kaq larg, asgje sna pengon

0 comments
Pse jetojm kaq larg, asgje sna pengon
Se ky shpirti im, vec per ty po jeton
Sa lule ka pranvera, te gjitha kane arome
Por lulja me e bukur eshte DASHURIA jone.

Friday, October 18, 2013

RRI DHE SHIKOJ HENEN

0 comments


RRI DHE SHIKOJ HENEN
 

E veshur me vello te bardh
Enderroj une dashurin
Tek une duke ardh

Rri dhe shikoj henen
Naten jasht ne vetmi
Enderroj duke ardhur
Tek une , te bardha dashuri

Rri dhe shikoj henen
Naten kur nriqon
Rrezet e saj te bukura
Mbi tok kur i leshon

Rri dhe shikoj henen
Dhe them , flm ty o Zot
Per driten e hanes qe dhurove
Ku naten ndrit kete tok

By Dritan Metushaj

Moj mira te kreveti

0 comments

Moj mira te kreveti
marshalla po ban mileti
ne hall kam ra me ty i shkreti
met than gja po me vjen gazepi.

Prej sabahit deri naksham
nuk po e hjek marakun tan
tetan naten veq per ty
nuk pe shoh gjumin me sy.

Dy fjal deshta me ti thane
spo muj rrugen me ta zane
hallin tem ma din fort mire
zemren kot po ma ban bire.

Mendo vet se sa te due
se boll mir kem me kalue
mendo shkurt mos mendo gjat
se rinija na shkoj kot.

Tjeter gja zdeshta met lyp
veq dy faqet e te dy syt
mendo shpejt e me qo fjal
per qa i ke pse pomi nale??

Mendo shkurt mos mendo gjat
se rinija na shkoj kot
qef per ty e qef per mue
se gjithmon skem me jetue ! 

By Dritan Metushaj

Wednesday, October 2, 2013

More vajz more vajz

0 comments

More vajz more vajz
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti….!!
By Dritan Metushaj

Rruget jan te gjata

0 comments

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.


Tuesday, October 1, 2013

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti

0 comments
Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti,
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi.
Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton,
Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.


Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh,
Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme,
une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi,
Se te dua zemra ime gezimi im je ti.


Me kete dua te them,
se ti je gjithcka per mua,
dhe sikur te gjithe boten te me falnin,
une vetem ty do te dua.
 
E di veshtire eshte ta besosh,
Sepse jeta keto na ka dhuruar,
Por dashurine qe kam per ty,
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Dritan Metushaj