Friday, June 19, 2015

O moj Shkoder sa te du

0 comments
O moj Shkoder sa te du
Çdo gja n'bot ti je per mu
Po kam qef t'drejten me than
Ti per mu je babe e nane

Por ke met ne dur te kqija
Tuj t'vu kamen qeveria
Tuj mos dhan fonde per ty
As me t'pa skan dasht ne sy

Se ti ke dasht gjithmon lirin
Ke luftu per demokracin
Ke luftu vec per t'verteten
Demokrate Shkodra tan jeten

Dhe ket ver zgjedhjet po vin
Me ndryshu ishalla Shqiprin
Me largu ket qeveri
Qe na prishi bisnes e shpi

Me fadroma dhe i nuk
Ta prish shpin per ni minut
Shum premtime nuk u zbatun
Njerzit kan nevoj per pun

Askerkush nuk u punsu
Ashtu sikur ishte premtu
Prandaj tash ka ardh sahati
Tan Shqipnia me u ba gati

Me largu ket qeveri
T'ecin para kjo Shqipni
Prandaj ju pa e majt anen
ju lutem votoni Lsi

Ta votojm ket Zotri t'nerume
Qe ta shohim Shkodren e gzume
Qe edhe fmija t'ken gezim
T'ket mirqenie dhe punsim

Si dikur Shkodra me gzu
O sa shum ket gja e du
Prandaj vllazen e ju motra
Mos t'ju drillet aspak dora Votoni per Lsin
By Dritan Metushaj !

i asgje nuk meriton

0 comments
i asgje nuk meriton
as nje rresht me poezi
genjeshtare e pa bes
nuk do gjesh kurr dashuri

Sikur lapsi ne fletore
ti nuk je asgje me teper
sot shkrun ktu neser atje
e pasneser n'fletore tjeter

Mos harro moj e pa bes
se shum shpejt do gzosh vetmin
duke shkru ne shum fletore
do te mbetesh shkarravin

Shkarravinat e nje jete
nuk i fshin mos u loll kot
do kerkosh e do kerkosh
gome per to nuk do gjesh dot
 By Dritan Metushaj

T'kjoshim fal Shejti Shnanue

0 comments
N'Lac t'Kurbinit nalt mbi male
asht ni kish jo shum e malle
qindra vjet thon kan kalu
kur u nal shejti Shnanu


 N'ata gur e ne ata shkrepa
ku aj shkeli me kam t'veta
sot gjithkush prej tan Shqipnis
mblidhen bashk te ajo kish


Katolik e mysliman
aty bashk mblidhen te tan
se Shnandou me mrekulli
te tan bashk i mbledh aty


N'at oborr e n'at kish t'vogel
nga Saranda deri n'Shkoder
askerkush sot nuk mungon
i mall e i vogel aty shkon

 
Kush beson n'mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi
e Shnandou ka me nimu
vec me tmira ka me gzu




Se deshmit per mrekulli
mir i din sot cdo njeri
mir e din se ca asht ba
e shum kush edhe i ka pa


Aty sakati asht cu nkam
aty memeci ke thirr nan
aty ndoll kan mrekulli
aty i verbri ka pa me sy

Prandaj sonte n'ket nat t'malle
ti harrojn kushdo t'ket halle
e ti lutet shejtit Shnandue
se ja nep zgjidhjen pa vonue

Ju uroj t'gjith besimtarve
pershumvjet ket fest te malle
gzuar , gzuar dhe pershumvjet
ma mir mot e per cdo vjet
By Dritan Metushaj

Kush po hyn me mu n'kuven

0 comments
Kush po hyn me mu n'kuven
dikush deshta me m'dhan men
se une thom ka ndryshu jeta
ne 10 vet 9 jan me t'meta

me m'fal shum kuj ti vin keq
se ka ardh kjo jeta per dreq
me pun t'veda kush nuk merret
sa del drita e deri t'erret
si i riu edhe i vjetri

rrin tuj pa ca po ban tjetri
ba me pa se po t'ec fati
sa nuk plasin nga inati
ba met pa i shtri tuj dek

besa kush me dor s'te prek
ikun shkojne zhduken me vrap
boll kan frig se cohesh prap
 leku i'keq ka prish dunjan

kryq e t'thuer ne sherr te tan
te humt fara mori pare
se na qite te gjithve fare
 qe kur hyni parja ne mes

s'ka burrni ase nuk nuk e pers
ka ike nera dhe burrnja
jena ba por si bagtija
na ka vu parija per funit

mej ardh keq gurit e drunit
s'te don kush vetem meu tall
ba me mujt te han te gjall
 pash njat zot si na ka fal
pak dashni sa t'jena gjall

sa ma mir te shkojme ner veti
se kurrgja s'marrim me veti
ca do marrim Zefi u thot
nje kostun 2 meter tok

se na pret nje shpi bujare
qe s'ka bir dyer ase dritare
lutnju zotit me ndryshue
se dy jet s'kena mej gzue

me gjys synit mos meu pa
me shku mir si vllau me vlla
 mos meu dasht per sy e faqe

megjith shpirt e t'kena pace
e perseris dashni shqiptar
zoti i shalla na prift mar,,,

,!!!by Dritan Metushaj