Tuesday, June 28, 2016

Per ty qe mke inat

0 comments
Per ty qe mke inat
T'q!fsha motren cdo nat
Jam aj cuni nga tirona
Me mu te osht q! nona
T'q!fsha sistemin familar
Ec e thuj kusherines () ti fus ket .|.
Hwhwhwwh cje 1cop mamlari
T'q!fsha mamin n'maj mullari
Dhe si perfundim
Pse bohesh kaq mamq!m

Oj ti goc gjermani

0 comments
Oj ti goc gjermani
E din ti se jam cun harami
Pranom e martohu me mu
Se x ato letra tdw
Mbase ti ket gjo se kupton
Ama x ato letra kjo zmr cdo gje bon
Tdw pa hile tdw pa interes
X tmar kto letra cdo cun shqiptar vdes
Kjo dit ka ardh ske ca me bo
Sa tmari ato letra un te lo

Zoti mi dha mend

0 comments
Zoti mi dha mend
Por ty gjermani tpaska cmen
Nk te ve faj or njeri

Se ty gjermani me zor nkrevat tka shtri
Mir se pa mend ngele
Po ec or dreq ruj naj dele hahahah

Sunday, June 19, 2016

Ti që je zgjuar

0 comments
Ti që je zgjuar
dhe sts po lexon,
dy fjalë kam për ty
besoj se më kupton.
Të uroj një dit të bukur
plot fat e mbarësi ,
kudo që të shkosh
paç veç lumturi.

Wednesday, June 15, 2016

Miredita miqt e mi

0 comments
Miredita miqt e mi
këtu te un po bie shi
sa lezet sa bukuri
do të rrim në shtëpi
një urim për ju kam
se tani vetëm jam
dit të bukur o yll bote
siç ta do zemra jote.

Saturday, June 11, 2016

Mirmengjes kudo qe jeni

0 comments
Mirmengjes kudo qe jeni
ju ne gjum e ju puntor
ju uroj nje dit te bukur
paci shum lek sot ne dor
ju te martuar e ju beqar
paci sot nje dit te mbar...

U nisa per greqi

0 comments
U nisa per greqi
se e dija fushe me lule
Nji t'mar 1 gjys buke
dhe ca kofsha pule

U futa ne kufi,
eca nat e dit
pas 1 jave rrug
mberrita ne selanik

Punoja buze rruge
kalonin shume goca
Un mbaja syte andej
dhe jo te karroca

Po me ikte truri
dhe fola me pronarin
Mjep 1 dite leje
se ma hoqe zarin

Ore leri llafet
se te hyra ne shpulla
hec shpejt ne pune
sill llac edhe tulla

Deri ne kat te tret
e ngjisja llacin me kova
Duke ngjitur shkallet
sec u rrezova

Me cuan ne spital
po me benin analizat
U thash nuk jam mire
po ma mer me miza

Vjen 1 doktor tjeter
me vesh si opinga
Me ngul n'tule t'byces
nja 4 - 5 shirnga

Tani u sherove
pashiko si qesh
U thash me ndimoni
se po iki per lesh

Nuk zgjati shume
me futen ne sirum
2-3 gjilpera
3-4 ore ne gjum

Kur u permenda
isha ne krevat
Vjen nje doktoresh
2 meter e gjat

Kur mu afrua
dhe po me mjekonte
Me sy po ma bente
me dor me ferkonte

Kur vjen pronari
aty tek krevati
Shpejt shko te puna
ma bej llacin gati...
 By Dritan Metushaj 

Un po qaj për ty

0 comments
Un po qaj për ty
ti nuk më dëgjon
un të them të dua
ti nuk më beson
un të puth në faqe
ti ma fut me shpull
kur të putha buzën
ma fute me tull
skam faj un i shkreti
që je kaq e mirë
fajin e ke ti
që bën si e vështirë.

Friday, June 10, 2016

Shqipëri moj e bekuar

0 comments
Shqipëri moj e bekuar
në paris ti ke shkuar
të gjith sytë kemi tek ti
na ndero moj shqipëri
mos u tremb nga zviceria
as nga franca rumania
sepse topi është njësoj
të urojmë fat në loj
do ju ndjekim nëpër stola
merrni topin e bëni gola.

Mirdita cuna dhe goca

0 comments
Mirdita cuna dhe goca
ju uroj sot nga zemra
dit te bukur dhe të qetë
veç gëzim paçit në jetë
me familje e çdo gje keni
ju rujt zoti kudo që jeni...

Mirmengjesi moj shqiperi

0 comments
Mirmengjesi moj shqiperi
qe nga jugu në veri
mirmengjes dhe ti kosov
nga prishtina në tetov
ju uroj një dit të mbar
ne çdo vend ku ka shqiptar
në greqi e itali
kalofshi sot per bukuri..

Dhjet e 20 po shkon ora

0 comments
Dhjet e 20 po shkon ora
ti je me cel te dora
këtë sts po lexon
se dikush të mungon
ndoshta je i merzit
një poezi je duke prit
hapi syt e mos harro
se ësht zoti që të do.

Thursday, June 9, 2016

Si shiu në pranver

0 comments

Si shiu në pranver
si lulja që mban er
si loti që rri në sy
ashtu jam un për ty
si uji në lum
si sheqeri në llokum
si molla me ftua
ashtu je ti për mua.
By Dritan Metushaj

Burri që është burrë,

0 comments
Burri që është burrë,
femrës nuk i gjuan kurrë .
Femra respektohet,
femra nuk lëndohet.
Një femër është mama,
ai që godet një femër
është budalla.
Sa like bëhen për femrat ?

Mirmengjesi lepurusha

0 comments
Mirmengjesi lepurusha
Mirmengjesi o bebusha
Mirmengjes o syri bukur
Të uroj një dit të Lumtur
Ska rendesi çuna a femëra
Të uroj  gjith  nga zemëra.

Tuesday, June 7, 2016

Mirmengjes kudo që jeni

0 comments
Mirmengjes kudo që jeni
dit me fat uroj të keni
veç buzqeshje e lumturi
në familje e çdo shtëpi

Dy kunata në një derë

0 comments
Dy kunata në një derë
njëra drizë tjetra ferrë
zihen kot edhe bërtasin
dhe me gojë jo nuk flasin
një me lug tjetra pirun
veç gallatë shikoj un
kështu është kjo histori
2 kunata në një shtëpi
do bejn sherr e fjal të kota
do dëgjojë edhe bota.

Mirmengjesi hapi dita

0 comments
Mirmengjesi hapi dita
un tani sa u ngrita
vajti vonë ska problem

un dy gjera do ti them
ti që sts po lexon
të uroj fat kudo që shkon
plot shëndet e lumturi
per ty që pëlqen kte poezi.
By Dritan Metushaj

Për ty moj kaçurrele

0 comments
Për ty moj kaçurrele
bleva një kapele shkova në dyqan
të bleva dhe fustan

ty do ti dhuroj
se të dashuroj  

në dritare do të vi
 

të puth syrin e zi
të them sa shum të du
se ti je veç për mu.

By Dritan Metushaj

Friday, June 3, 2016

Miremengjesi o Shqipetar

0 comments
Miremengjesi o Shqipetar
Ju uroj nje dit te mbar
Miremengjesi o te bekuar
Uroj tjeni zgjuar
Miremengjesi o miqt e mi
Uroj tja kaloni bukur kyt dit pa shi
Tani qe them se e lexove
Futi 1 lik po spertove

Kur në rrug të pash

0 comments
Kur në rrug të pash
shtylles me kok i rash
shtylla u rrezu
ti qeshe me mu
un shum u merzita
te fola te bertita
pse qesh moj budalle
koken desh ma çave
per surratin tend
rrezova shtyllen me korent.

Moj mushkonjë

0 comments
Moj mushkonjë
të raftë pika
si me gjete
se un dritat i fika
ik nga un mos u afro
asnjehere mos picko
gjaku im nuk esht i mirë
prandaj ik me dëshirë
nese ti me pickon
gjaku im te helmon
po te kapa te godas
ta shtyp koken dhe te vras.

Kur te pashë atje te ura

0 comments
Kur te pashë atje te ura
seç mu ngrit temperatura
kur të pashë te ballkoni
seç mu ngrit dhe tensioni
çfar me bere ti moj xhan
ule pra ate fustan..

Qielli ka zot

0 comments
Qielli ka zot
syri ka lot
toka ka njeri
zemra ka dashuri
por ti se kupton
se ajo ty te don
hajde preke pak
se po pikon gjak
kur ta marresh vesh
un ika perlesh..

Te prita te porta

0 comments
Te prita te porta
moj te hengert mortja
pse serdhe tek unë
më le dhe pa gjumë
gjith natën të prita
deri sa hapi dita
ti mua me mashtrove
me tjeter u largove
zemren ma lendove
jetën ma shkatrrove
më ke len pa mend
moj te henkshin qent

Mirmengjesi çuna femra

0 comments
Mirmengjesi çuna femra
ju uroj sot nga zemra
dit te bukur dhe të qetë
veç gëzim paçit në jetë
me familje e çdo gje keni
ju rujt zoti kudo që jeni.

Jam duke mendu

0 comments
Jam duke mendu
nuk di çfar me shkru
meqë kot po rri
do boj nje poezi
sdi kujt tja kushtoj
asnje nuk dashuroj
dy fjale po i them kot
te lutem ty o zot
se un per vit te ri
dua nuse per shtepi.

Ky status ësht për ty

0 comments
Ky status ësht për ty
që lexon me ata dy sy
që ke një nënë dhe baba
një motër dhe vëlla
një teze dhe një xhajë
një hallë ose dajë
një mbesë ose nip
që din të flasin shqip
që i do me të vërtetë
o zot i paç me jetë.

Kur te pash atje në krua

0 comments
Kur te pash atje në krua
ti ma more mendjen mua

kur të pashë te burimi
mua me kapi fiksimi
tu afrova me ngadalë
 

dhe të fola disa fjalë
ti po rrije te kalaja
kur të putha na pa mamaja
 

pastaj shkuam atje te lumi
duke u puthur na zuri gjumi
hapa sytë çte shikoja
 

un jastikun perqafoja
ishte enderr pse o zot
se ma bere qefin kot..

By Dritan Metushaj 

Goc e vogël sy jeshile

0 comments
Goc e vogël sy jeshile
ti gjithmon ma bën me hile
më jep fjal e premtime
por pastaj dalin mashtrime
ti më thua se më pëlqen
por çdo ditë më gënjen
lojën tënde se kuptoj
dit e natë për ty mendoj
pse smë thua të vërtetën
se pz ma nxive jetën
mos më bëj të qaj me lot
se pa ty nuk jetoj dot.

 By Dritan Metushaj

Wednesday, June 1, 2016

Kam dy fjalë më dëgjo

0 comments
Kam dy fjalë më dëgjo
puthjen femrës mos ja kerko
se ajo nuk refuzon
veç për ty ajo mendon
nëse je shum katil
rrembeja puthjen pak me stil
un një her që e provova
në spital perfundova