Thursday, March 28, 2019

Sa shpejt ecin vitet

0 comments
Sa shpejt ecin vitet
E zemra e tezez  rritet
Plot tri vjet sa shpejt kalun
Kur ne zemrat na u gzun

Me t'le djal si puna jote
Asht nafaka e ksaj bote
Se kan than ni fjal dikur
Djali i mir bahet dhe burr
Ti u bash pra burr e plak
E ma pac jeten e gjat
Sot ditlindjen ma gezosh
E 97 te tjera i festosh

Shkodra kurr nuk harron

0 comments
Shkodra kurr nuk harron
Me i neru bijte e vet
Tu i kujtu’vedin naltson
Me pasion edhe vullnet!!

E pra sot me tan respekt
Ne ket dite sot asht rasti
Me kujtu birin e vete
Kompozitorin Pjeter Gaci!!
Nuk lan gjurm aspak kta rreshta
Qe po i shkruej ne perkujtim
Ma mire flasin 300 kryevepra
Qe i la mrapan trashigim!!

Ca me te than ty ma par

0 comments
Ca me te than ty ma par
Se cdo t’mire e meriton
Me kete foto ne gomar
Pak ti vedin e cudnon!!
Edhe ni gja me ta thane
A mos asht faji i samarit?
Qe i ke shku ti njanen ane
E po i then kamen gomarit!!
Une t’kam dite, burre potent
Jo si une kokrra e bylmezit
S’shkohet kshtu n’parlament
Se ja dhjet edhe mercedezit!!
Une spo di-ku je tu shkua
Por nqs don me nej kryetar
Ndac ty femnat me te lakmua
Shitja Agostinit ate gomar!

Sa mashtruse je moj pasqyre

0 comments


Sa mashtruse je moj pasqyre
Njerzve krejt ju ndryshon ftyre
Ftyre e trup ja u ndryshon
Te tan i rrit askan s'zvoglon

Perpara teje shesin men
A thu s'ju mungon sen
Vetja ju duket ma t'rritun
Ma t'fort e ma t'ditun

Men nuk mun xan
Harrojne se kush jan
Veten e njohin
Ndryshimin se shohin

Ah moj pasqyre
Genjeshtare e pa ftyre
Mashtruse e njerzimit
Mashtruse e ndryshimit

Te me kishe dasht

0 comments


Me m'pas dasht sa t'du
Bota kish maru
Me m'pas dasht edhe ti
Akullnajat ishin shkri

Prej xhelozis djelli s'kish dal
Ose - ose kish dal por rradhe
Hana mas rëve kish tret
E ma s'ish pa n'ket jet

Me na pas pa mu e ty
Lumenjt mrapa ishin kthy
Ujvarat rrokullisjen kishin nal
E lulet ma s'kishin dal

Shyqyr qe nuk m'ke dasht
Shyqyr qe s'jena bashk
Ç'taksirat kish pas bota
Prej zemrave tona

Uroj naten e shinkollit

0 comments
 : Urim per Shenkoll


Katolik o besimtar
kudo jeni n'boten mbar
nje urim e kam per ju
me gjith shpirt me ju uru
ky urim m'del prej krahrorit
pershumvjet naten e Shenkollit
ju uroj qe ne cdo shpi
sot t'ket gzim e harmoni
kush feston me miq e bija
cep e n'cep plot ju mbusht shpia
mish e ven - berrin ferlik
sic ka ken gjithmon tradit
kush ta ket naj berr ne shpi
t'bajn sot gjak  per emen ti
me pre sonte per ket nat
mej fal lypsit per sevap
se Shenkolli si bari
prej njeqind ja u ban njëmi
Se shum her ma kan than baba
n'komunizem koh perpara
sna kan lan thot me festu
asht dasht shtetin me mashtru
gjyshi jem ni burr fistar
burr fisnik e besimtar
me ju rujt shtetin tinzar
e ka pre berrin e fut n'tinar
demek pre per festa t'nanorit
por pre e rujt per nat t'Shenkollit
ajo koh tash ka kalu
sna nal kush ma me festu
burra , gra , pleq e tri
shkojn ne kisha e xhami
mysliman e katolik
e kem prit me gzim ket dit
sikur vala qe ka deti
shkojm e vim te njani tjetri
me urim po e mbylli vjershen
ju Shenkolli ja u gzoft jeten
kush beson n'mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi

MOS JETO SI PARAZIT.

0 comments
Ty - që Zoti t'ka falë shnosh
E nuk je invalid
Nisja pra që të punosh
Mos jeto si parazit...!

Ti - që sytë i ke në ballë
Dhe shikon për bukuri
Nalt e poshtë mos rri vërdallë
Por puno, mëno për shpi.
Mos u shtir, mos thuej nuk mujë
Se je rritë e burrë u bane
Mos ju ban ti barrë askujë
Por jeto me djersën tane.
E t'ja dishë Zotit për nerë
Sakatile që s'ke kun
K'theju punës meniherë
Demelizmit jepi fun.