Thursday, September 24, 2015

Cikat dam ne kush naj bani

0 comments
Cikat dam ne kush naj bani
shum prej tyne u'ka dal zani
se k'to vajzat e kurbetit
shum ransi po japin vetit

s'begenisin me na fol
thu kan kap qellen me dor
mendje mdha evrop naj bane
thu se jan amerikane

nuk martohen me shqipetar
nuk dun burr por don dollar
i kan fut nje mendje t'let
ruajne martesat per n'at jet

o ju vajza moj shqiptare
mos u rreni jasht per pare
mos t'ju rrejne parja e huaj
gjeni burra n'vendin tuaj

s'mun e thom ca meritojne
shkojne n'kurbrt shqiperin harrojne
bien n'dashni kto picithere
me do t'huaj qe kan probleme

mos u tremni ju prej hallit
mos ja n'rroni fen shqiptarit
nami i zi tash po ju del
tuj ba fmij me t'huaj gabel

k'to shqiptare menc po dalin
kerrkush mir s'po jau din hallin
menjen ne qiell bythen per tok
menc naj qiti kjo evrop

per kto vajza ca me than
harrojn bab e harrojne nan
por me jeten kush ban loj
ka me met me gisht ne goj.By Dritan Metushaj !

Kam nje hall du me ja u than

0 comments

Kam nje hall du me ja u than
jo vec une por bashk te tan
o jam c'men e s'di kurrgja
ose njeri dreq esht ba

kur ne rrug diken takon
per momentin te respekton
rrin tuj t'pa me cep te syrit
sa ti gjejn dermanin qylit

n'rast se shef se s'mun po t'rren
nga inati shkon me u'cmen
le kur t'bajne me shku te shpija
i ka fol nje mije fjal t'kqija

n'kjosh i keq por pasanik
te gjith don me t'pas per mik
n'kjosh i mir por fukara
ase ne anerr s'don me t'pa

jan c'men krejt k'ta dalshin fare
ase dhe gruaje s'tlen pa pare
c'ka po nodh mos me zan bes
o zot bjerjau mente e kres

n'kjosh tu djeg ne flak dhe prush
nuk ta jep doren kerrkush
s'ka burreri ase nuk ka bes
thu s'ka Zot vec interres

shum pe shofin interresin
thu se kurr k'ta njerz nuk vdesin
me than t'drejten edhe hakun
edhe kafshet pak e ruajne gjakun

ruenje gjakun dhe burrnin
se per t'gjith vdekja do vine
kush prej v'dekjes nuk ka p'shtue
atje te tan kem meu gjykue

per ca t'bajme mendonu thell
sepse ka nje Zot ne qiell
eshte i madh dhe na gjykon
mund t'vonojne por s'na harron

rrugen e Zotit mos me lan
se prej ti jena te tan
me gjith shpirt une po i'kerkoj
Zot i madh shqiptart bekoj By Dritan Metushaj

Jam fut shum thell ne mendime

0 comments
Jam fut shum thell ne mendime
s'di kush eshte me mendjen time
kam fillu me fol me veti
sa s'po flej ase gjum i shkreti

s'po kam faj se keq u mesova
ne rini boll mir kalova
s'me mungoj qefi ase leku
tash si baj pleqria m'preku

kisha dasht me m'rrejt pasqyra
mos mej pa rrullat tek ftyra
mos me pa veten per seri
hall paska n'pleqi c'do njeri

te raft pika moj pleqni
s'ke gja tjeter vec vetmi
vec 3 shok ka gjet pleqnija
halle vuajtje dhe vetmija

s'ka njeri qe e pelqen
se n'merzi jeten ta k'then
plakut shkret poj raka vlera
e besoj se m'ra tek dera

nje fjal kot njerzit e thon
sa t'jetosh ke vler gjithmon
kurse une dakort nuk jam
se n'pleqeri nuk ke ase kan

plaku i'shkret s'ka pse me ken
kur se don ase shpija mren
porse zoti e ka lane
hall pa u'plak s'kena te tan

por e keqja k'tu s'maron
se vet jeta te denon
dum e z'dum s'do rrim pa gja
lajme gjynahet qe kem ba

c'do gjynah lahet n'kte jet
sa per tjetren rrini t'qet
se kur t'shkojme ne ate dynja
se ca ndoll kush nuk din gja

tash n'pleqni c'kena me hjek
kem me u'lut zotit me dek
ba me dit se c'ka na pret
nuk jetojme ase 30 vjet

aqe shum halle ka pleqnija
kush se din vec perendija
Zot i madh mos na deno
e pleqnin me her na co   By Dritan Metushaj