Saturday, September 27, 2014

PSE TRADHTIN KISHE NE GJAK !

0 comments
 Pse teadhtin kishe ne gjak
 Pse mashtrimet i kishe ne shtat,
 Pse genjeshtra pa kyfi,
 Pse te thirreja un ty dashni 
 Pse kure un te thoja ty te du,ti buzeqeshe me mu 
 Pse ti paske qen katile,se un te deshta  pahile
 Pse me vuajt un per ty,paske pas shpirtin e zi,

Keshtu un ty te quejta tradhti ,
Shpirtin shpejt kam me qetesu 
Un me tjetren kam me dashuru
Se shum mir kam me kalu.

Se si ti nuk ka me vepru me genjeshtra e tradhti 
Po besoj se ke shtu ka me te shku jeta ty , 
E ti ne zemer ke me u vra,ka mete randermend qa ke ba, 
Kam shum qef me te pa tu kja.

Kure tradhtija te pershkoj shtatin ,edhe un te hek marakun,
Un tuj qesh i lumtur per merkulli , 
Ti ne vuajtje e ne teadhti se te pershtatet per bukuri , 
Kesht pra do te quaj un ty!By Dritan Metushaj

Friday, September 26, 2014

NJE BILBIL KENGEN KA NIS

0 comments
 Nje bilbil kangen ka nis,
 don me kendu e gjth shoqeris,
 don nje gje me tregu,
 jam or shok nkurbet te zi ,
 kam mall e merzi 
 kish me shku nje here ne shpi, 
 kam lan nanen qyqe ne vetmi,
 sa here tham un oj nan ,
 me dhem shpirti e kam te ran,
 me shkojn lot por si femije 
 na dogji ky kurbet i zi ,
 ti bilbil thuja kanges ne merzi , 
 se spushojn as lotet e mi ,
 per vendin tim ku kam le, 
 me foni shok mos jam gabim,
 se po lodh ky mjerim ,
 te fluturoj me krah si zogu ,
 ne prag te deres meu ndalu , 
 me thir nane me perqafu,
 pat vujt shum mem rrit e burrnu, 
 nigjoni mire shok e merri vesht, 
 sna duhet qefi as pasurija ,
 kure ne zemer te shkatron merzija,
 na duhet jeta dhe njerzia , 
 na pret nana vetem te shpija , 
 se kto jan fjalete mija ne deshprim,
 na nxiiu jeten ky mergim..!By Dritan Metushaj

HAJDE MORI NUSE E BUKUR SI HANA

0 comments
 Hajde mori nuse e bukur si hana,
 ti kur dole nuse a thu u merzit nana,
 hajde mori nuse e veshun me te bardha ,
 ti kure dole nuse a thu u merzit baba,

 Hajede mori nuse me me vello e kuror,
 vellaj nuse ty sot te percoll, 
 hajde ti moj nuse fshi lotet me shami ,
 leja motres tende per fat e mbarsi,

 Hajde mori nuse ne derte burrit ban temiena,
 se nuri bukuris ty te paska ra, 
 hajde mori nuse hajde marshalla,
 ju u plakshi bashke me dhender per krah! By Dritan Metushaj

Tuesday, September 23, 2014

Ti ishe ne zemren time

0 comments

Ti ishe ne zemren time
por me nuk je
aty e kishe vendin
at vend me nuk e ke

Ti ishe ne mendjen time
por nga mendja te kam nxjerr
gabimin qe bera pa e ditur
nuk do ta bej edhe njeher

Ti ishe gjithcka per mua
ti ishe cdo gje
te kisha dikur
por sdua te t'kem me

Ti ishe dhe vetem kaq
asgje me shum sdo te jesh
do te kalojn shum vite
dhe un perseri do te them
Ti ishe 
By Dritan Metushaj

Kur u nisa per kurbet

0 comments

Kur u nisa per kurbet
t'pata lan nje amanet
pritem goc vetem 2 vjet
sa t'baj letrat kthehem shpejt
sa tvi un kem me u martu
jeten bashk kem me kalu
do ta ket gjithkush lakmi
me u shef yjet sa t'dalsh ti

Kur un e kalova detin
ti sma majte amanetin
t'pata ba ty 1 premtim
s'paske qen ti fati im
t'pata than se kam me t'marr
gjall a dek un kisha ardh
se si ndolli nuk e di
kush ta prishi menjen ty

N'telefon kur t'pata marr
per me fol me ty me u cmall
ajo dit ska me u harrue
kur me the je nda me mue
por si xham zemra mu thy
spata dasht asken si ty
1000 vjet me qen kjo jet
plaga n'zemer ka me met !
By Dritan Metushaj

Sunday, September 21, 2014

Pata dasht nje Goc

0 comments
Pata dasht nje Goc
me gjith shpirt e zemer
thojsha sla me m'ik
nuk marr tjeter femer

Por per fat te keq
kish qellu tradhtare
mendjen e kish dreq
e dashni s'kish fare


a me t'vra - ka me t'vra
njaj Zot qe esht n'qiell
ti n'dashni kurr ske me ra
ske me pa kurr dit me diell

Ka me t'vra gjithmon n'ket jet
ty dashnia ime
n'kater rrug ti ke me mbet
un e gjeta rrugen time

Ndoshta ti kujtove
se shum ke fitu
po kur u pendove
koha kishte ike
 

Me dhimbje e lot
do kalosh vetmin
se nje femer kot
kurr se gjen dashnin

By Dritan Metushaj

 

Cdo njeri qe vjen n'ket jet

0 comments
Cdo njeri qe vjen n'ket jet
bashk me te vjen fati vet
fatin kush se gjen per tok
aj vjen vec prej t'mallit Zot


More fat o more fat
a je afer apo larg
hajde - hajde se po t'pres
nuk dua pa fat te vdes


 Kush ka fat ne dashuri
fatin kurr sja merr njeri
dashuron gjithmon ne jet
dashurin askush sja prek


 Kur dy njerez duhen me zemer
per ta fati behet emer
per ta fati behet drit
ai vjen dhe kurr nuk ik


 Askerkush mos me u merzit
gjithkuj i vjen fati nje dit
hapja deren kurdo t' vin
ai gjithkuj ja gjen shtepin

By Dritan Metushaj

Papa erdhi Dul nje lajm prej Vatikanit

0 comments
Dul nje lajm prej Vatikanit
ja gzoj zemren cdo Shqiptarit
katolikut dhe myslimanit
dhe ket lajm e degjoj bota

se atje ku rrin Shqipjonja


Pap Francesku don me shkue
at vend t'shejt per me bekue
bash njat vend ku 50 vjet
kryq as kish nuk lan pa djeg
e Shqiptart sot jan bashku 


t'gjith drejt sheshit jan drejtu
mysliman e katolik
me shum gzim kan prit ket dit
Papa erdhi sic kish premtu
dhe na gjeti t'gjithve bashku


gjeti sheshin plot perplot
gjeti njerz tuj qajt me lot
tuj qajt njerzit vec prej gzimit
pa dallim te cdo besimit
ati shejt mir se ke ardh


kjosh jet gjat e faqe bardh
sot Shqiprin ti ke nderu
sa t'jet jeta kjosh beku
kan me shku shum muj e vite
ka me u ba Shqipni etnike


ka me mbet ne kalendar
21 dat e rradh
dat e rradh shum e vecant
ku bashkove t'gjith Shqiptart
 
  qender Tiran vite kan me shku
kurr kjo dit ska me u harru

By Dritan Metushaj

Wednesday, September 17, 2014

Molle e kuqe Molle verore

0 comments
Molle e kuqe Molle verore
Lumi un qe tkam ne dore
Tkam ne dor e te kafshoj
Tkam ne dor e nuk te lshoj

Molle verore jam me ere
Sma merr eren per njeher
Jam me ere me te vertet
Nuk te la kollaj me mprek


  Molle e kuqe Molle verore
Lumi un qe tkam ne dore
Molle e embel me sherbet
Molle ma tmire ti ske me gjet

Molle e kuqe Molle verore
Lumi un qe tkam ne dore
Ta qojm jeten me lezet
Se sosht jeta nje mij vjet


Hajt moj vajz mos mbaj inat
Se sasht jeta shum e gjate
Jam i ri e jam si ti
Jam ne mosh per dashuri

Hajt more djal ti ngutu vrap
Ma merr zemren pak nga pak
Je i ri e nuk je plak
Je i bukur per merak !
By Dritan Metushaj