Friday, January 31, 2014

PER ZEMREN TIME

0 comments
Merrme ne krahet e tu,
te ikim larg qe ketej,
aty ku shpirtrat ndrijne.
e askush smund te na gjeje,

zemra malin ta çajne,
zogjte ta kapin ne fluturim,
ne dere te parajses te trokasim,
atje tena gjejne o shpirti im!
By Dritan Metushaj

Monday, January 27, 2014

Nuk harrohet dikush qe ke kaluar

0 comments
Nuk harrohet dikush qe ke kaluar
ditet me te bukura te jetes,
pavarsisht sa mund te thuash qe e
urren apo se do te harrosh ne te
vertete nuk do te harrosh sepse
do ishte si te vrisje pjesen me te
bukur te jetes tende, duhet vetem
te bindesh veten qe mbaroi ashtu
sic mbaron gjithcka ne jete !
By Dritan Metushaj

E di vendin ku banon

0 comments
E di vendin ku banon,
ta di mendjen cfare mendon,
ti di rruget se nga bredh e nga shkon,
vetem nje gje nk di
A me dashuron ! ???
By Dritan Metushaj

Mos mendo se je e zoja

0 comments
Mos mendo se je  e zoja
dhe te tallesh ti me mua...
Nese une te vi nga pas,
Kte e bej sepse te dua.
-Mos mendo se do zgjas shume
S'do me kesh gjithmon mua...
Kur te lodhem duke te ndjekur...
Mund te them edhe S'te dua !
By Dritan Metushaj

Sa te pa drejta paska jeta,shum po vuajn disa gra t'shkreta

0 comments
Sa te pa drejta paska jeta
shum po vuajn disa gra t'shkreta
shum po vuajn po hjekun keq
se per burr kan marr ka i'dreq
me rop t'shpis sillen per seri
si kafsh t'egra me fytyr njeri

Grat me t'mira vuajn n'ket jet
se s'kan fat sikur jan vet
ja u con dreqi ka i'hajvan
pes lek ore per shpi si kan
njerz hajvana shum te trash
kot si s'veshin rroba grash

Njerz demela e pialeca
rrugve i shef pertok si speca
nuk mendojne per grat dhe femin
se n'plan te par kan vu rakin
po e pine si ujte ne krue
deri sa ju p'shton pa e kuptue

Marrin borxh dhe luajne me pare
me list pin dhe blejne cigare
tap i shef gjith diten e gjat
femit n'shpi s'kan as buk that
thu se femite si kan ba vet
thon me i'rrit esht hall i let

Te shkretat gra si kane k'ta burra
se nje lek s'ja u vije lekura
shesin men rrugve si bos
punojne grat k'ta luajne bigjos
me u'shku mren vec zhurm e llafe
s'kan mundesi me t'pjek nje kafe

C'faj kan femit dhe grat e shkreta
plot me vuajtje t'ju shkojne jeta
ne mes t'hallit dhe t'gazepit
me ja hum krejt shpresat vetit
kush trajton keq ropt e shpis
mos baft hajr prej perendis ! 

By Dritan Metushaj

Tuesday, January 21, 2014

Sa e keqe ka ardh jeta

0 comments
Sa e keqe ka ardh jeta
s'rrin mileti n'pun t'veta
si n'shqipri s'ka ne gjith boten
njerzit e tu me ta ba gropen

si erdh jeta k'shtu o zot
pse do njerz i ke fal kot
i ke fal pa ment e kres
vec per sherr dhe per gatrres

tash do gjera s'paskan hije
kafsh e njerz i ke perzie
ma mir kafsh dikush me ken
se njeri e ta kesh mren

shpifin rrejn ca u'vjen perdore
hic kultur s'kan marr prej shkolle
por ase shkolla s'ka ca u ban
kur jan fis njerz pa taban

merr fjal knej dhe co andej
kryq e t'thuer njerzit merthej
bahen sherre s'marrin fun
sa merr flak dhe nje katun

kush ban fjal s'ka ftyr ase vler
mjert ata qe i kane ne dere
ase prendia s'mund po i'nal
pa tu shpif pa t'ba me fjal

eshte ba jeta shum e veshtir
njeri tjetrin se dom mir
nje rre shum e nje shpif pak
na ka hy inati ne gjak

thacethemet jan te k'qia
fusin sherr e mbyllin shpia
tek shum njezr qe kemi shpres
duhet ruajt se hic s'kan bes

kur te kan shum interesin
bajne sikur per ty dhe vdesin
n'dac me t'keq ne dac me t'but
k'ta munohen me ta fut

por do u vin dita e gazepit
vjen nje dit ja fusin vetit
se kush ka zemren e zez
ka nje zot flak ka mej nez

gjith e cili te shofin veten
mos ja prishni kerrkuj jeten
z'butni zemrat qe jane gur
keq per ke mos folni kurr

se me fjal kurrgja s'mun ban
ma mir shif njat kulmin tan
gjithkush t'shohin punet e veta
se me mir do na shkojne jeta!!!

By Dritan Metushaj

Sunday, January 19, 2014

M'ka shku mendja s'mun po rri

0 comments
M'ka shku mendja s'mun po rri
per me gjet nje vajz per shpi
per me gjet nje vajz me bes
por qebesa s'kam pik shpres


Esht veshtir sot me gjet grue
nuk e di n'der kujt mej shkue
kush me thot se une spo di
n'qytet fshat apo malsi

Me shkoj mendja per n'qytet
se jan te bukura e ka lezet
por m'tha baba s'ke ce don
se komshja shpejt ta gezon

Katunare prap s'po di
se kam frig se jan ma zi
kur po zbresin ne qytet
n'dashni bjen fill me milet

Shpresa e fundit ne malsi
dhe k'tu jane rrit me bagti
e n'malsi ku do te shkosh
e kan mendjen per kallosh

Ne pik te hallit kena ra
keq beqar ma keq me gra
si do t'bejme s'kena me pshtue
fort ma mir mos me u'martue!!!
By Dritan Metushaj

Mora i'dit nje kange me knue

0 comments
Mora i'dit nje kange me knue
nuk kam dit ka me fillue
mu rrejt mendja si shum t'jer
per me u'ba kangtar me vler

Shum u lodha dhe u mundova
si shum te tjer asgje s'fitova
jena c'men na ka ardh deka
per me knu si knon Zef Beka

Me gisht n'goj t'tan kena met
se kangetar ka pes gjasht vet
pa u'loll hic as pa menue
t'gjith e dim kush din me knue

Dom dhe s'dom ne ven te par
eshte Zef Beka e ju prift mar
emri i ti ka dal per fush
ky plot njerz diskot naj mbush

Fill mas ti vjen nje kengetare
rrit ne skena e festivale
eshte Fatmira nga tropoja
knofti zemra dhe lumti goja

Nje kengetar qe i'shkon malsorit
esht Gzim Nika n'kryet folklorit
qe nga jugu deri n'veri
ka marr fam shum emri i ti

Kush e mban sot gjall folklorin
i zot ka fal Gjovalin Prronin
kur po del ne sken e knon
s'ka nevoj per mikrofon
nam po lane per Gjovalinin
se nderoj gjith Dukagjinin

Dhe Fran Kodres ju prift mar
se ndihmu ka shum kengetar
ne c'do krahine kudo n'veri
k'nojne kengetaret tekstet e ti

Amelsina vjen ka funi
esht ka ken do jen Mhill Cuni
kurr folklorin se ndryshoj
pesdhjet vjet shales i k'noj

K'tyre shum ju urojme shnet
ju k'noft zemra dhe 100 vjet
k'ta jan zemra e folklorit
me ken dek te cojne prej vorrit

Sa per t'jert jan skenat bosh
kenketar sjan vec kjoshin shnosh
me kompiudra c'na ka gjet
s'ka met kush pa nxjerr kaset

Na te t'jert kot ja kem nis
knojme si gjelat e komshis
bajme si dim e knojme demek
por s'ja vlejme dreqit nje lek

S'esht kollaj me ken kengtar
pak e t'sakt zoti ka fal
se kengetari len kengetar
na qe s'dim ju shpallim gar

Pra dhe i'her po e perseris
kush nuk din kot mos ja nis
se e din boll mir mileti
kenketar plot ka si Lek Plepi!!

By Dritan Metushaj

Wednesday, January 8, 2014

Tash une sot kam marr vendim me fol pak per vedin tim !

0 comments
S'po kam qef ase pak deshir
ase ne shpirt nuk nihem mir
gjysma e jetes po na ik
kurr s'jam marr me politik

tash une sot kam marr vendim
me fol pak per vedin tim
pesdhjet vjet nen diktatur
vuajt si gjarpri kem nen gur

kaluam vuajtje dhe varferi
por si sot s'ka ba vaki
se n'pushtet jan dy hajvana
zoti Sal dhe Edi Rama

cou mor Edi se t'edhll rralla
per me vjell sic vjelli Sala
kujdes Edi syt te placin
mos shko n'pun pa pi ilacin

se ate her ti ndryshon fare
bahesh trim kur pin cigare
e nuk pyet ti ma per shtet
shemb pallatet si termet

per cfar ben nje her su mate
qefi jot me shemb pallate
me tritol dhe dinamit
pate than n'dryshojme pri vit

para zgjedhjeve te pergllelin
paguajne lek votat i vjellin
sa ta marrin qeverin
ma per popull s'don t'ja din

me k'ta njerz qe kemi n'shtet
na s'ndryshojme dhe 500 vjet
eshte gjynah per ket vend ton
dy tre vet me ba si t'don

njeri shet e tjetri ble
ase nje gje s'kan lan per ne
dhurat babat sja u'kan lan
nan shqiperia eshte per t'tan!

By Dritan Metushaj