Monday, December 16, 2013

Vajza ka 100 zemra

0 comments
Vajza ka 100 zemra 1 per vete 100 per djemet un kam vetem dy nje per vete nje per ty!

Parashikohet shi

0 comments
Parashikohet shi puthjesh ju keshillojm te mbyllni cadren te hapni zemren moti u parashikua nga ai qe te don!

Un per ty shuaj detin

0 comments
Un per ty shuaj detin bej rremuj gjith qytetin ti per mua mos bej asgje vec me thuaj se me do !

Nat e dit per ty mendoj

0 comments
Nat e dit per ty mendoj nuk e di ku dot takoj po pi kafe tek tajvani sillen femrat si shejtani por asnje nuk me huton mendja prap tek ti me shkon By Dritan Metushaj

Te dua ste le te qet

0 comments
Te dua ste le te qet te dua te mallkoj te urrej te dashuroj te dua se me del ne enderr te dua si nje engjell te mallkoj se te dua teper te urrej se don nje tjeter!

Saturday, December 14, 2013

Te dua te kam then

0 comments
Te dua te kam then
Skam menduar per me te len
Kur me the te dashuroj
Me premtove se ste harroj.
Vajti mire kjo dashuri
Ishim te dy shume te ri
Zemren time ta kam dhuruar
Dhe gjithmone te kam dashurar
Gjithmone ti rri ne krahet e mi
Se ti je e vetmja dashuri.

By Dritan Metushaj

Friday, December 13, 2013

Per vendlindjen

0 comments

Per vendlindjen

Asnjehere nuk te thashe lamtumire,
edhe pse jam larg teje me vite.
Ti per mua je si nje pasqyre,
ku per nate,anderrat e mia shihen.

E kujtimet rrjedhin si ujevare,
tek cdo gure,peme dhe prag shtepie.
Kur te vegjel loznim tek livadhi me bare,
lojra te paharrueshme femijerie.

Nuk lashe gure pa te rrokullisur,
burim uji pa te shijuar.
Peme te madhe apo te vogel pa te ngjitur,
e as shteg mali e shkembi pa te zbuluar.

E cdo shtepi qe ka nje oxhak dhe voter,
mbart me vete historine e shekujve.
Per miqte bujarine e mikepritjen ne sofer,
e per armiqte pushken me brezin e fishekeve
By Dritan Metushaj

Wednesday, December 11, 2013

Jetojmë në një botë ku

0 comments
Jetojmë në një botë ku
e vërteta s'besohet; e bukura shëmtohet;
e drejta ndëshkohet; liria cënohet;
e pa ndershmja nderohet !

By Dritan Metushaj

Saturday, December 7, 2013

Ti per mu je yll bote

0 comments
Ti per mu je yll bote,hajde shpirt te zemra jote,un te dua me gjith shpirt, te kam afer nat e dit By Dritan Metushaj

Sunday, December 1, 2013

Dikush ka para,

0 comments
Dikush ka para,
dikush ka emer.
Un kam gjithcka
qe ty te kam ne zemer.
Le te flasin njerezit
le te meren me fjal.
Por ti nga zemra ime
kur nuk ke me dal !

By Dritan Metushaj

Monday, November 25, 2013

te kam zemer

0 comments
te kam hen
te kam shpirt
te kam zemer
te kam dreit
pres me shpres
e me gezim
qe te behesh
fati immmmmmm !

Zemer mbeso , kjo zemer ty te do

0 comments
zemer mbeso , kjo zemer ty te do
shpirt mu afro nga afer ti m'shiko
te njihemi me mir mos m'bej si e veshtir
me thuaj ti thjesht po kjo zemer ty te do !

Friday, November 22, 2013

Hej Zemer nese mendon se vdes per ty e ke gabim

0 comments
Hej Zemer nese mendon se vdes per ty e ke gabim.....se un nje her,dy her ndoshta te kerkoj,por treten her nuk te njof fare se kush je ....! By Dritan Metushaj

Nese do te hysh ne jeten time deren e ke hapur

0 comments
Nese do te hysh ne jeten time deren e ke hapur, nese do te dalesh nga jeta ime deren e ke serisht hapur... Amon vetem para deres mos rri se bllokon trafikun...! By Dritan Metushaj

Per ty qe te dua shum

0 comments
Per ty qe te dua shum sa ne sy skam dhe gjum, per ty zemer jam e vdekur dora jote pa me prekur,per ty malli nuk me hiqet, per ty zemra flak me digjet,per ty shpirt rri n'vetmi me lot ne sy,per ty zemer jam e cmendur ne mendje time fiksim i cmendur, per ty jeta ime cdo dit rri ne mendime pa ty ska jet as jeta ime,per ty engjelli im cdo nat mendoj sa dhe ne gjum shum te dashuroj,te dua zemer me beso se ki shpirti im vetm per ty jeton,te them te dua pa mashtrime nuk te them me fjale po me the tha zemra ime,sa lerg qe je sa mall kam ne zemer te dua zemer si asnje femer,te them te verteten per ty shpirti im do te fal edhe jeten !
By Dritan Metushaj

Thursday, November 21, 2013

Ti je shoqëruesja e jetes time

0 comments
Ti je shoqëruesja e jetes time
Të dua deri në pafundsi
E vetmja dashuri për mua je ti
Kuptoj këto net pa gjum Sepse të dua ty shum
Si qdo mbremje Nuk kam gjum
Shfryzoj prap rastin te shenoj
edhe kur jam pa gjum  un ty mendoj edh te dua shum !
By Dritan Metushaj

Besnik jam

0 comments
Besnik jam
tradhti nuk di
ta dish e dashur
se pa ty smuj te rr !
By Dritan Metushaj

dora ime po shkruan

0 comments
dora ime po shkruan
koha po kalon
nuk jam i sigurt
se di a me don
dola ne dritare
bilbili po kendon
po qme duhet jeta
kur ti me mungon !
By Dritan Metushaj

Mos mendo se te urrej

0 comments
Mos mendo se te urrej
madje une as te kujtoj
ti s'me deshe dhe me le
ndaj une sot nuk te kerkoj.
Dike tjeter do te dua
shume me teper se sa ty
rrugen time s'do ta ndal
lumturi do kem ne sy !
By Dritan Metushaj

Tuesday, November 12, 2013

Nje njeri donte te blinte nje kompjuter qe kushtonte 500€, mirepo ai kishte vetem 499€.

0 comments
Nje njeri donte te blinte nje kompjuter qe kushtonte 500€, mirepo ai kishte vetem 499€.
Del ne rruge,sheh nje grua dhe e pyet;a mund te me japesh 1€ se me duhet per te blere nje kompjuter? Gruaja gjithe gezim ia kthen:po ne qofte se te jap 2€, do ma blesh dhe mua 1 kompjuter....?

Syri e pa, zemra e deshi

0 comments
Syri e pa, zemra e deshi !

Krijova endrra por asnje nuk u realizua kur dashuria jote per mua u shua .Mendoja se me doje por e kisha

0 comments
Krijova endrra por asnje nuk u realizua kur dashuria jote per mua u shua .Mendoja se me doje por e kisha gabim Ma copetove zemren ma vrave shpirtin Tim ti nuk me doje e tek une nuk kishe besim Dashuria jote per mua u kthye ne mallkim ,me the qe me doje me te vertet por kjo gje kur nuk u be realitet !

Me nje trendafil ne dore.

0 comments
Me nje trendafil ne dore.
Me respekt shpirteror..
Me dashuri te vertet...
Me shpirt te sinqerte...
Zemer Te dua Perjete !

By Dritan Metushaj

Dëshiroj të shof me sy,

0 comments
Dëshiroj të shof me sy,
të mos më djeg malli për ty,
sikur të isha reze hane,
do të hy në dhomën tande,
vetëm ta dish se sa të dua,
s’do tjetosh as një orë pa mua !

Nese sme do me Eja dhe ma thuaj

0 comments
Nese sme do me Eja dhe ma thuaj
Nje shpirt qe ka vuajtur Prape do te vuaj.
Do lendosh nje zemer Qe brenda te mban
Do vrasesh nje shpirt Qe per ty po qan.
Do humbesh nje dashuri Qe te deshi pafund
Do fusesh ne dhe, nje njeri Qe jeten ta kushtoi vetem Ty !

By Dritan Metushaj 

o Zemër vetëm ty të dua

0 comments
o Zemër vetëm ty të dua
Pse më mban inat në mua
O Zemër pse më len të qaj
Pse lejon kjo natë neve t`na ndaj !

By Dritan Metushaj

Dashurin tende e ndjej thell ne shpirt

0 comments

Dashurin tende e ndjej thell ne shpirt
i lutem zotit me ty te me bashkoj nje dite
dhe qe ajo dite kur te mos mbaroj
sa te jem gjall tjeter z'do te shikoj !

By Dritan Metushaj

O jeta ime sa shum te dua

0 comments
O jeta ime sa shum te dua
Ti je gjithcka per mua
Cfare te shkruaj cfar te them
Vec me ty dua te jem
Shpirti im te kam nevoj
Cdo dite me ty dua te kaloj
Cdo nate te enderroj
Se ti je ajo qe mendoj
Vetem ty te dashuroj !

By Dritan Metushaj

Monday, November 11, 2013

Mos më largo nga zemra

0 comments
Mos më largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..
Mos më thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..
Vazhdo jeto,dhe vetëm mos haro..
Se si une qe te dua , askush nuk te don  .... !!

Monday, October 21, 2013

Nje zambak te bardh ta dhurova ty

0 comments
Nje zambak te bardh ta dhurova ty…
Nje puthje e bukur lindi per ne te dy..
Nje trendafil te kuq ta dhuroj cdo dit..
Se per ty zemer naten e bej dit..

Pse jetojm kaq larg, asgje sna pengon

0 comments
Pse jetojm kaq larg, asgje sna pengon
Se ky shpirti im, vec per ty po jeton
Sa lule ka pranvera, te gjitha kane arome
Por lulja me e bukur eshte DASHURIA jone.

Friday, October 18, 2013

RRI DHE SHIKOJ HENEN

0 comments


RRI DHE SHIKOJ HENEN
 

E veshur me vello te bardh
Enderroj une dashurin
Tek une duke ardh

Rri dhe shikoj henen
Naten jasht ne vetmi
Enderroj duke ardhur
Tek une , te bardha dashuri

Rri dhe shikoj henen
Naten kur nriqon
Rrezet e saj te bukura
Mbi tok kur i leshon

Rri dhe shikoj henen
Dhe them , flm ty o Zot
Per driten e hanes qe dhurove
Ku naten ndrit kete tok

By Dritan Metushaj

Moj mira te kreveti

0 comments

Moj mira te kreveti
marshalla po ban mileti
ne hall kam ra me ty i shkreti
met than gja po me vjen gazepi.

Prej sabahit deri naksham
nuk po e hjek marakun tan
tetan naten veq per ty
nuk pe shoh gjumin me sy.

Dy fjal deshta me ti thane
spo muj rrugen me ta zane
hallin tem ma din fort mire
zemren kot po ma ban bire.

Mendo vet se sa te due
se boll mir kem me kalue
mendo shkurt mos mendo gjat
se rinija na shkoj kot.

Tjeter gja zdeshta met lyp
veq dy faqet e te dy syt
mendo shpejt e me qo fjal
per qa i ke pse pomi nale??

Mendo shkurt mos mendo gjat
se rinija na shkoj kot
qef per ty e qef per mue
se gjithmon skem me jetue ! 

By Dritan Metushaj

Wednesday, October 2, 2013

More vajz more vajz

0 comments

More vajz more vajz
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti….!!
By Dritan Metushaj

Rruget jan te gjata

0 comments

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.


Tuesday, October 1, 2013

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti

0 comments
Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti,
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi.
Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton,
Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.


Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh,
Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme,
une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi,
Se te dua zemra ime gezimi im je ti.


Me kete dua te them,
se ti je gjithcka per mua,
dhe sikur te gjithe boten te me falnin,
une vetem ty do te dua.
 
E di veshtire eshte ta besosh,
Sepse jeta keto na ka dhuruar,
Por dashurine qe kam per ty,
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Dritan Metushaj

Thursday, September 26, 2013

Tash kam frik se po me tallin,

0 comments
Tash kam frik se po me tallin,
shoket e mi do marrin anen,
Shkodran ku e patet hallin,
si ma bate keshtu gjilpanen.....

Po pse k,shtu more Shkodran,
nga inati m,shpeton loti,
paskan pas t,drejt qe kan than,
sa ma keq ta ban i joti

By Dritan Metushaj
0 comments
Tash kam frik se po me tallin,
shoket e mi do marrin anen,
shkodran ku e patet hallin,
si ma bate keshtu gjilpanen.....

Po pse k,shtu more Shkodran,
nga inati m,shpeton loti,
paskan pas t,drejt qe kan than,
sa ma keq ta ban i joti 
By Dritan Metushaj

Thursday, September 12, 2013

Sonte gjumi nuk po me mer,

0 comments
Sonte gjumi nuk po me mer,
se loti ne faqe po me rrjedh,
sa shum sonte jam merzit,
se larg teje jam o shpirt
By Dritan Metushaj

Nuk ka faj ky loti im, kur ti je larg shpirtit tim

0 comments
Nuk ka faj ky loti im, kur ti je larg shpirtit tim
Ti e din se sa po vuaj, natë e ditë më duket muaj
Kohën po mundem të kaloj, pres sa më shpejt të takoj


 Eja shpirt, unë të pres, ta vras gjumin s'të lë të flesh
Ti them natës mos kalo, ti them orës rri pusho
M'ka marrë malli të të shoh, eja shpirt mos u vono
 


 Të kam xhan , të kam shpirt më shëron, kur jam mërzit
më bën të qesh, kur jam i trishtuar
ndaj me zemër ,të kam Dashuruar !
By Dritan Metushaj


                                                                                                        

Wednesday, June 26, 2013

SHKODER moj e uruar,

0 comments
SHKODER moj e uruar,
Kush ti ndyu ato duar,.
Kush te nxiu faqen ty,
Kush ti mbylli ata sy,..
Ti ke ken burrnesh e madhe,
Ke kalu vujtje e halle,..
Ti Rilindje ke ba me mot,
Por jo kte qe bere sot,...
Sot ne murin e Kalas,
Lujten paret e dynjas'..
Pare t'pista pare vorrit,
Qe i more prej dors t'horit,..
Kush i mori ato pare,
S'ka BURRNI e nuk ka marre,..
Se nuk shitet dinjiteti,
Per Karrige te nje shteti,..
Aahhhh moj Shkoder Shkoder moj,
Kush kaq bukur te mashtroj,..
Aahh moj Shkoder FISNIKERIA sot mbaroi

Wednesday, June 19, 2013

Ne klas hyri profesori,

0 comments
Ne klas hyri profesori,
Hapi canten me nxitim,
Nxori fletet pa pertim,
Tha se sot kemi provim.


Vajza brune e trishtuar,
Ate dit skishte mesuar,
Djali anash kur e pa,
Nxori kopjen e ja dha.


Vajza brune e gezuar,
Hapi fleten me gezim,
Por mbi te pa te shkruar,
“SA TE DUA SHPIRTI IM.

By Dritan Metushaj

MATURANTI DHE PROFESORI

0 comments
Ne shkoll kam nis me shku,
shkoj per qef e jo me msu,
rri mendoj me mendjen time,
ca do bej un ne provime.


Shkoj ne provim une si trim,
me kujdes shkruj emrin tim,
fleta e bardh per bukuri,
e dorzoj un si zotni.


  I jap doren profesorit,
jo prej qefit por prej zorit,
profesor ti qofsh beku,
qysh i bohet me kalu.


Profesori mua me shef,
e mi thot dy fjale ne vesh,
me kalu eshte veshtir,
po une jam njeri i mir.


Ne qoft se don ti me kalue
nje 50-she ma jep mue!!!

By Dritan Metushaj

Friday, June 14, 2013

Dashuri je ndjenj qe nuk ndalesh

0 comments
Dashuri je ndjenj qe nuk ndalesh
je bekimi per mbi dhe
zemrat bashkon dhe ne zemra kallesh
ti nuk pyet e ciles fe je

Aty ku dashuria ne shpirt i flet
behet zog dhe fluturon
i madhi Zot bekim ju jep
Ai nuk nda por veq bashkon

MALLI PER TY

0 comments
MALLI PER TY

U ndane rruget tona
ne oret e vona
kur ti me the mua
kaloi tash e jona !!!!

U ndane rruget tona
per jete e per mot
dyshoj se ti kurr
sbesove ne zot !!!!!

Ku je tani valle?
qe mua me le me malle
digjet zemra ime
se ti e ke kalle !!!!!

Po mendoj si ne enderr
si me thua lamtumire
lamtumiren e fundit
ne qastin e veshtire

Ska me kurr per mua
as gezim as lumturi
vetem nje enderr te
gjate qe quhet vetmi

Koha e gjate kalon
nje shekull si nje dite
e une qendroj nekujtime
sdi qka jam tu prite!!!!

Qka paska qene kjo jete
thjeshte jo e vertete…
qe me solli dhimbje
ne zemren e shkrete!!!!

Shum te kam besuar
shum te kam nderuar
por mbi te gjitha….
shum te kam dashuruar!!!!

Tash me nuk me shkruan
as une me ste shkruaj
por kjo sdo te thote
se per ty me nuk vuaj!!!!!

Jeta po vazhdon perseri
e une po vuaj e qaj per ty
por kush spo e kupton perse???/
po me rrjedh loti ne sy

Dije se kjo jete pa ty
per mua qenka e kote
dhe spaska aspak kuptim
te jetoj pa ty ne kete bote

Per ne fund te pershendes
kudo qe te jesh
edhe pse sje me mua
ne qdo hap afer do me kesh!!!!

Laj syte e tu
me lotet e mi
dhe mos harro
per ty mbaj Dashurin  By Dritan Metushaj

Sunday, June 9, 2013

GRUAJA SOCIALISTE

0 comments
GRUAJA SOCIALISTE

Ne ndertonim socializmin
nje dor kazmen,tjetren pushken
gruaja bante dru ne shpin
plot per plot mbushte dhe mushken.

Sigurimi i bukes ne vend
kete donte socializmi
sa ma shum buk te prodhonim
do na vinte komunizmi.

Cdo mengjes shatin ne krah
dilnin gjith grate ne are
Ec pas qeve dhe traktorit
duke hedhur,mbuluar fare.

E lidhnin shamine nen gushe
djepet merrnin mbi shpine
diltee me shoqet ne fushe
foshnja ne djep mbi kodrine.

U kullonte djersa e ballit
skuqnin faqet porsi prushi
digjte dielli i korrikut
neper vreshta piqej rrushi.

Luftohej kushe ishte i zoti
sepse tha nje fjale qe moti
se ku prodhohej baroti
denoheshe kot se koti

By Dritan Metushaj

Thursday, June 6, 2013

Votoni, votoni

0 comments
Votoni, votoni
Tek dikush besoni
Vota esht e lire
Jepjani kuje te doni.

Nje gje esht e qarte
Kemi pluralizem
Iku rend i vjeter
Luft per komunizem.

Mos u tremb nga vota
Kushdo qe ta marre
Liri per shqiptaret
Cdo gje per se mbarit

Ju o socialista
Ju o demokrat
Bashkohuni bashk
Per shqipe te begate.

Bota ju mbeshtet
Ne punen me drejtesi
Jemi atdhetare
Jetojme ne Shqiperi. By Dritan Metushaj