Tuesday, May 17, 2016

Ne fb nisi kjo loj

0 comments
Ne fb nisi kjo loj
kur nje vajz komentoj
vendosa ta pershendes
i dergova dhe nje ftes

e pranoj me hezitim
nisem dhe komunikim
numrin thash ti kerkoja
doja zerin t'ja degjoja
 

nuk nguroj dhe ma coj
vendosa ti telefonoj
kur me 1 mesazh me thot
un tani nuk mund te flas dot
 

vazhduam komunikim
kjo pergjigjet me gezim
ti do jesh i dashuri im
dhe urova fatin tim
 

vendosa ti telefonoja
doja zerin t'ja degjoja
por nje gje nuk me pelqeu
degjova qenin kur lehu
 

nisi po me dhimbte koka
kur filloj bertiti dhe lopa
dhe nje ze burri qe i foli
hajde plak se lopa polli
 

telefonin nuk e ngriti
dhe mesazhi shpejt arriti
o bukurosh o djal i ri
un jam plakë me 5 femije

Sa jan zgjuar nuk e di

0 comments
Sa jan zgjuar nuk e di
un po bëj një poezi
i kam gjetur disa fjal
do e shkruaj me ngadal
se mos bëj ndonje gabim
dhe pastaj nuk ka kuptim
nëse ti po e lexon
nuk e di se ça mendon
un të them natën e mir
të bëj like kush ka dëshir.

Saturday, May 14, 2016

U ringjall , u ringjall

0 comments

Zoti jone Shpetimtar
Krijuesi i tokes dhe i qiellit
Krijuesi i henes dhe i dielit
 

Per makatet e njerzis
U gozhdua prej ushtris
Vdiq ne kryq dhe e futen n'varr
Te treten dit prap u Ringjall
 

Lart ne qiell atje u ngjit
Na ben roje nat e dit
Per cdo gje na gjindet pran
Esht i dashtun me gjithkan
 

Prandaj sot vllezer e motra
Te festoj mbar e gjith bota
Krishti i vdekur prej ne varr

By Dritan Metushaj

Friday, May 13, 2016

Si nuk doli 1 goc e mir

0 comments
Si nuk doli 1 goc e mir
të më flasë me dëshir
o 1 te kam fiksim
me ty dua nje takim
se ti trurin ma ke heq
je i mir nuk je i keq
shkruan bukur pa gabime
ma ke marre zemren time
kam dëshirë të takoj
dhe me ty të bisedoj
të bëjm bashk disa llafe
sa te pim veç nje kafe

O facebook ti je matuf

0 comments
O facebook ti je matuf
na i bere syt si buf
rrim gjith diten duke lexu
ne çdo sts duke komentu
na ka ikur mendja fare
kur ska valë dalim n'dritare
bejm poezi edhe gallata
pa fb nuk shtyhet nata
edhe dita ska kuptim
ti facebook na jep gezim
aty kohën ne kalojmë
por asgjë nuk fitojmë.

O facebook sa shum te dua

0 comments
O facebook sa shum te dua
ti gjith diten rri me mua
kur merzitem rri tek ti
bej humor dhe poezi
rri e shkruaj per qefin tim
ty facebook te kam fiksim
po sa zgjohem ne mengjes
te shikoj me shum kujdes
hap mesazhet dhe lexoj
me thot tjetra te dashuroj
keshtu e ka sot rinija
ne facebook lind dashuria.

E kam thënë dhe më par

0 comments
E kam thënë dhe më par
ka lezet me qen Shqiptar
Kemi tokë kemi dete
kemi fshatra dhe qytete
Kemi fusha kemi male
kemi vila dhe lokale
Kemi liqen e kemi lum
kemi çuna e goca shum
Të gjith ne na kan zili
kemi flamurin kuq e zi
Kemi shok/shoqe shum të mir
që bëjn like me dëshir.

Shkoj 1 burrë në shtëpi

0 comments
Shkoj 1 burrë në shtëpi
ishte dehur me raki
Degjo ktu ti moj grua
mos me bej naze mua
se un bej çfar te du
nuk gjen tjeter burr si mu
dhe pse jam pak debil
un prap jam burr me stil
-ah mor burr i shkretë
ti e kupton vetë
po ta them në sy
mjera un me ty
atë e di dhe zoti
se ti je burr koti.

Goc e vogël prit aty

0 comments
Goc e vogël prit aty
se ta bëj tet me dy
prit të flasim 1 minut
mos kujto se jam hajdut
zdua lekë se jam bos
ha gjith ditën buk me kos
kam një vil dhe dy pallate
kam hotel me kater kate
po ta them si burri burrit
se un kam lesht e currit
ti po deshe mos beso
un të dua mos harro.

Mirmengjesi a u zgjuat

0 comments
Mirmengjesi a u zgjuat
mbremjen sonte si e kaluat
un tani rash nga krevati
edhe kafen po e bej gati
mos te qesh njeri me mua
vetem hunden kam demtuar
ju uroj nje dit te mbar
punetor edhe shkollar
kalofshi nje dit fantastike
po spertove futi nje like

Ka lezet me qen beqar

0 comments
Ka lezet me qen beqar
rri gjith ditën në pazar
në lokal edhe në kafe
nuk të bon gruaja llafe
portofoli të rri plot
nuk blen gjëra kot më kot
beqaria ësht mrekulli
kur të duash shkon në shpi
e bon qefin siç do vetë
të jesh beqarë ka lezet

Jemi popull me tradita

0 comments
Jemi popull me tradita
presim telin të lem pa drita
presim tubin të lem pa uj
me shqiptarin mos e kruj
jemi popull kapedan
të vjedhim lekët në urban
të djegim shtëpin me benzin
të fusim tritolin në makin
të fusim plumbin në ball
me shqiptarin mos u tall
për këtë jemi krenar
o sa mir me qen Shqiptar.

E maj men si sot

0 comments
E maj men si sot
kur shkoja në shkoll kot
beja zhurëm në klas
ne mesim isha derras
në fizik e histori
5-sa per mua ishte mrekulli
letërsin nuk e lexoja
matematiken se kuptoja
shkoja kot veç per gallat
veç fiskulturen e kisha 7
erdhi dita kur e mbarova
pagova lekë që e kalova

Te pallati jot moj gocë

0 comments
Te pallati jot moj gocë
po të pres me karrocë
dil të shoh 1 her në sy
bleva karroc veç për ty
a dëgjon apo jo
dil një herë më shiko
po të pres këtu në shkallë
hajde moj të puth në ballë
mos më bëj e vështir
se karroca ësht e mir
e ka emrin birobiro
hajde moj ta bejm

Kë të marr e kë të lë

0 comments
Kë të marr e kë të lë
natën gjumi nuk më zë
njëra bjonde tjetra brune
që të dyja jan majmune
një e shkurtër një e gjat
jan të ëmbla si çokollat
jan të bardha si akullore
një dembele një puntore
kë të marr me rop shpije
që të dyja jan qeflie.

By Dritan Metushaj

Meqë kot po rri

0 comments
Meqë kot po rri
do bëj një poezi
me moll e me qershi
me rrush edhe me ftua
se kështu e dua
me krip edhe piper
të ëmbël si sheqer
me pak shije limoni
ai që se pelqen të
hidhet By Dritan Metushaj

Tani kam një dëshir

0 comments
Tani kam një dëshir
Do ju them naten e mir
Gjum të ëmbël si sheqer
Pafshi endrra me ylber
Çuna goca ju pershendes
Shihemi neser në mengjes
Po them dhe nje fjal koti
Po bere like te rujt Zoti.

Le të flas bota për mua

0 comments
Le të flas bota për mua
un jetoj ashtu si dua
nuk dëgjoj fjalë të kota
kujt i plas ça thotë bota
kam jetën time e boj ça du
kujt i plas ça thon për mu
kështu jam e nuk ndryshoj
e di vetë se si jeto 

By Dritan Metushaj