Monday, February 29, 2016

Du t'pershnes diken pa emer

0 comments
Du t'pershnes diken pa emer
Emri saj per mu esht zemer
Nuk e shof por e kujtoj
Nuk e kam por se harroj

S'jam per te por egzistoj
Nuk bej gjum por e mendoj
Nuk e kam por kam kujtime
Nuk kam lot por kam vajtime

Sonte e diel po nejte zgjuar
Kujto kohen e kaluar
Po te kapi nostalgjia
Hajde puth buzet e mia

N'pac frig burrin se t'kupton
Banma n'dac nje telefon
Ti qajme hallet e dashnis
Ca pam ba ne koh t'rinis

Ishe gjumi dhe une endrra
Ishe shpirti dhe une zemra
Ishe dielli dhe une drita
Si u ndam ket gja se prita

Vargjet dalin po s'forcime
Si them une por zemra ime
Ke besove qe t'mashtroj
Mori ty qe s'tmeritoj

Rrug te mar nuk te mallkoj
Puthjet tua si harroj
Do ti mbaj per jet kujtime
Si nje enderr e jetes time,,,!!!
By Dritan Metushaj

Tuesday, February 23, 2016

C'ka m'kan syt qe m'rrjedhin lot

0 comments
C'ka m'ka gjet qe s'po flej dot
C'ka m'kan syt qe m'rrjedhin lot
C'ka m'ka zemra qe po m'dridhet
C'ka m'ka shpirti qe s'po mlidhet

Kam fillu e n'rregull s'jam
Ment ne kry se di aj kam
Noshta juve ju vjen seri
Por mergimi t'ban gjys njeri

Seriozisht ket pun e kam
Per vendlindjen une s'mur jam
Nuk e di a vjen noj dit
Nabat t'shals me ba i'vizit

Du me pa bjeshket e mija
Du me pa mos esht shem shpija
Du me pa gurrat dhe krojet
I shalla zot s'na nemin trojet

Du me shku ku m'ka fal zoti
Se atje do m'pushojn loti
Ne mergim nuk eshte jetesa
N'pun te rana e pa pagesa

Nuk jetohet mergimtar
Ku nuk shef flamur shqiptar
Kur nuk shoh shqipe n'flamur
Me dhem zemra se s'esht gur

Zot i mall ty t'kjoshim fal
Kur do shkoj nje dit ne shal
E ta bej nje xhiro fshatit
T'shkoj e t'hy ne kish t'abatit

Me nez qirin e t'baj urat
Per ket ven qe ka met that
Per ket zon qe eshte vetmue
Me ju lut shejtit shnanue

Du me u'lut zotit ne qiell
Si pam ken prap me na m'lell
E na fal se kem gabue
Si kem lan ate ven t'bekue

Lam c'do gja per nje jet tjeter
Kan pas than nje fjal te vjeter
Kan pas than te part e venit
Halli t'con ne luk te qenit

Por nje gja na mos t'harrojm
Vendin ton do ta kerkojme
Ma mir krip e buk me uje
Se sherbetor ne dhe te huej...!
By Dritan Metushaj

Du mej than dy vargje loti

0 comments
Du mej than dy vargje loti
c'ka kem vuajt e din vec zoti
nuk po di nga me ja nis
prej partis punes shqiperis

 besa shum pat vuajt mileti
pi na pat krejt gjakun shteti
na pat shtyp e turturue
pri fjal goje n'burk met cue


jena rrit si njerz te eger
50 vjet me nje kulsheder
jeten krejt na paten nxi
Enver Xhoxh me k'lysht ti

n'koh t'Enverit te gjith e dim
kem pas vuajt pri aspirin
ba meu s'mur nuk gjejshe care
s'kish doktorr ase s'kish spitale

aji rregjim shum na pat loll
vec gjith botes kem met pa shkoll
shkoll pan marr vec ata femi
kush kish prindrit ne parti


si pan ken ligjet ateher ?
me na tall dhe i'brigadier
n'bashpunim me komunista
na pan ba me fol me gishta

per met gjet nje pun k'ta ftyra
dojshin grat mej cu te zyra
tuj shfrytzu ligjet e shtetit
borxhe shum i kan miletit

gjith shqiptart i pan tmerrue
tuj var njerz e pushkatue
n'burgje t'rana mija vet
denu kot me burg per jet

denuen gra burra zotni
vec prej fuksas klyshve t'ti
c'na kan ba ka njerz t'pa fe
kan denu dhe femit pa le

vuajtja e jon ke shum e gjat
dikush s'pat ase buken that
kur kujtoj gjaku me v'lon
c;do gje ishte me recion

lagr na qoft, dikush me vdek
s'gjejshe kafe kujt mej pjek
s'gjejshe kafen ase sheqerin
na tuj rrah shplak per enverin

jetoj shum s'diti me shkue
shpirti ti n'ferr past pushue
qysh kur vdiq e shkoj zagari
filloj frym me marr shqiptari
By Dritan Metushaj

Monday, February 8, 2016

C'do fund jave kam pushim

0 comments


C'do fund jave kam pushim
T'shtun e t'djel dal per qef tim
Ku do t'shkoj me pi nje kafe
Gjej Shqiptar vec tuj ba llafe Edhe rruges tuj ec qytetit
Ca nuk shef t'del vetja qefit
Shef Shqiptart ska me perseri
Nuk dallojn jan kafsh a njeri Kur po dalin bashk qytetit
Grat i lan gjithmon mas vetit
Ecin burrat tuj lan nam
Tuj i shkel puntollt me kam C'ka me pa mas tyre grat
N'minifun e puntoll t'gjat
Le se fmit na kan ba hor
Me i'cop buk tuj hager n'dorK'ta njerz shpirtin krejt ta lollin
Burrat n'dor e kan ajfonin
Kok pa lam floket bystek
Nuk ja vlejne dreqit nje lek Shkojn tu zan rruges ner veti
Tallen qeshin gjith mileti
Si pushk jevku marrin flak
N'rrug ja fusin grues me shplak Kta Shqiptar kur do bajne kthes
Jau pruft Zoti ment e kres
Jena ba me na qa hallin
Kush ne bot se don Shqiptarin!
By Dritan Metushaj