Friday, December 9, 2016

Vetem dreqi

0 comments
.   Vetem dreqi sheh punt tua . . . . . .  

Ça nuk ban dreqi vaki
Kerkun tjeter veç n'Shqipni
S'merret kush me punt e ti
Puna jota ka ma ransi

Çohet nadje zogu i shqiptarit
Nuk e nis diten persmarit
Nuk ban kryq me ju lut zotit
Mej shku mar dhe dita sodit

Don me dit ça han kojshia
Kush i erdhi mram te shpia
Kush dul heret e kush dul vone
Kush na erdhi n'lagjen tone

Shih ka mori çika filanit
Ni hajdut e pik haramit
Shihe djalin e kti perballe
E ka marr ni çik t'perdale

Ky kojshia n'fillim t'rrugs
Asniher nuk ja thot puns
Ati tjetrit aty n'gjit
Nuk e di ça i punojn fmit

Ça ban ky e ça ban aj
Per me dit nuk asht kollaj
Te tan dita i shkon shqiptarit
Tuj u marr me pun t'cdo njanit

Shum her vetin e kam pyt
Kur do t'vin per ne ni dit
Qe me ken ifije t'qet
E punt tona mej pa vet

Me mendime i njejte mbeta
Askerkush s'sheh punt e veta
Punt e t'tjerve i kem merak
Se sna len dreqi rahat


fjalet e zemres

0 comments


Ma ka than zemra ni fjal
Qe me ty ma mos me u marr
Kohen ma mos me harxhu
Pse me t'dasht kur ti s'mdon mu  

Jam mundu me t'dasht me shpirt
Por ti kurr nuk ma ke dit
Jam mundu me t'dhan gjithçka
Prap se prap s'tu ka dukt gja

_____Refreni ______________
Hajt , hajt , hajt o shpirt
Se un skam dashni me shit
Me dashnin z'baj kompromis
T'ka dal rren si e ke nis
__________________________

Rrumbullak ka me u sjell
Ke me mbet "rras n'diell "
Shpejt n'der mend ka me t'ra
Ke me than c'kam ba

Zemer ma s'kthehet koha
Me buton kthehet veç ora
Me dashni nuk bahet lojna
Jeta s'asht loje me xhitona

__________Refreni _____________
Hajt , hajt , hajt o shpirt
Se un skam dashni me shit
Me dashnin z'baj kompromis
T'ka dal rren si e ke nis
_______________________________

Ti je ajo

0 comments


Sa her te shoh ne qytet
mendjen po ma lun krejt
para meje kur kalon
vec tek ti syni ndalon

Shtati jot porsi selvi
knaqet syni tuj tpa ty
zemra jeme z'duron ma
se me ty n'dashni ka ra

Vec ti je ilac per mu
zemren time me sheru
me ty jeta shkon lezet
n'durt e tua du me vdek

T'shoh ne anderr per cdo nat
andrra kurr spo m'del e sakt
e thasht zoti sa ma shpejt
me u ba andrra e vertet

. . . . . . . Refreni . . . . . . .
Ti je ajo qe zemren ma ke marr
ti je ajo qe zemren ta kam fal
ti je ajo qe kam me t'dasht gjith jeten
gjithmon kam me t'dasht dhe ma shum se veten

Per Gjergj fishen

0 comments


Ba me ken Gjergj Fishta gjall
Me m'nimu kish me noj fjal
Se me shkrujt per Kadri Fiken
Duhen men me ja vu piken

Kadri Fikaj profesor
Si shkrimtar shum mendje holle
Ne çdo fjal e ne çdo rresht
Puna e ti nuk don koment

Si tekst-shkrues i dallum
Per te tan i preferum
Lidhja e fjalve n'rreshta t'ti
Qysh me Fishten nuk jan n'di

Sa krenar kish me ken Fishta
Me ja puth kish dur e gishta
Martin Camaj kish me than
T'lumt na mrapa ka kem lan  

Kur shkrun vargje presor Kadria
Vesh e merr te tan Shqipnia
Me u pershtat din me gjithkan
Me ja vu vulen taman

Historian ne kang  trimnie
Si nje liber historie
Dit per dit vepra tuj nxjerr
Si nje det qe z'din me u shterr

Kadri Fikaj det i gjan
 Det me vlera per gjithkan
Kush ja din vlerat folklorit
Ja njeh vleren kti malsorit

Duhen muj e duhen vjet
Per me shkrujt per ket poet
Sado gjat shkon poezia
Si pershkrun veprat e tija  

Kadri Fikaj burr me vlera
Tu rrit djali e tu rrit nera
Ty t'past Shkodra e malsia
Kjosh jet gjat e t'past Shqipnia

"Dukagjin Dashnia Jeme" perveç mbeshtetjes qe jep per dukagjinasit ka edhe falenderime per ata qe arti dhe kultura i lidh me zonen tone .

Vargjet per profesor Kadri Fikaj u shkruan nga Nikolin Guri !

Me rrespekt "Dukagjin Dashnia Jeme "

Faleminderit !

Per shinkollin

0 comments


Katolik o besimtar
kudo jeni n'boten mbar
nje urim e kam per ju
me gjith shpirt me ju uru
ky urim m'del prej krahrorit
pershumvjet naten e Shenkollit
ju uroj qe ne cdo shpi
sot t'ket gzim e harmoni
kush feston me miq e bija
cep e n'cep plot ju mbusht shpia
mish e ven - berrin ferlik
sic ka ken gjithmon tradit
kush ta ket naj berr ne shpi
t'bajn sot gjak  per emen ti
me pre sonte per ket nat
mej fal lypsit per sevap
se Shenkolli si bari
prej njeqind ja u ban njëmi
Se shum her ma kan than baba
n'komunizem koh perpara
sna kan lan thot me festu
asht dasht shtetin me mashtru
gjyshi jem ni burr fistar
burr fisnik e besimtar
me ju rujt shtetin tinzar
e ka pre berrin e fut n'tinar
demek pre per festa t'nanorit
por pre e rujt per nat t'Shenkollit
ajo koh tash ka kalu
sna nal kush ma me festu
burra , gra , pleq e tri
shkojn ne kisha e xhami
mysliman e katolik
e kem prit me gzim ket dit
sikur vala qe ka deti
shkojm e vim te njani tjetri
me urim po e mbylli vjershen
ju Shenkolli ja u gzoft jeten
kush beson n'mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi

kali gomari

0 comments


Kali dhe gomari bajn kuven
Kush prej nesh ka ma shum men
Jam puntor nis e thot kali
Un çdo pun e baj persmari

Thot gomari per nan hije
Edhe un punoj kaj fije
Veç se puna sme ka grat
Nuk kam trup e s'kam takat

Te tan thon se jam budall
Veç e jemja du me m'dal
Ateher thon ska men gomari
Kur punt e mia i ban kali

Hana na ka par

0 comments


Netve kur nëjshim jasht
Naten vone e vetem bashk
U ruejshim boll mos me na pa
Po n'sy t'dikuj na kena ra

K'qyrshim rrotull gjithka
Mos pa prit na vjen naj za
Asni nat askand nuk pam
E n'sy t'dikuj na ram

Harruem tuj k'qyr per dhe
E harruem hanen mbi ne
Aspak nermen s'na ra
Se paska ken hana tuj pa

Ruju hane se flet
Se bahet kjamet
N'kjoft se fjalt na dalin
Veç ti e ke fajin

_____________Fund_______________

Ka me u ba

0 comments


Rropatesh tan jeten  fort
Si fmija kur s'parit mson not
Me shpres e deshir
Se diçka bahet ma mir

Udhekryqe e pengesa
Malore e plot kthesa
Çare ske pa has
N'shum dallg me u perplas

Trupin e man forca
Si lisat qe man toka
E forcen e man mënja
E mënjen e man zemra

Prap vim te shpresa
Rreth saj sillet jeta
Rrim tuj than n'koh t'shtir
"Ka me u ba ma mir "

Per Pasyren

0 comments


Sa mashtruse je moj pasqyre
Njerzve krejt ju ndryshon ftyre
Ftyre e trup ja u ndryshon
Te tan i rrit askan s'zvoglon

Perpara teje shesin men
A thu s'ju mungon sen
Vetja ju duket ma t'rritun
Ma t'fort e ma t'ditun  

Men nuk mun xan
Harrojne se kush jan
Veten e njohin
Ndryshimin se shohin  

Ah moj pasqyre
Genjeshtare e pa ftyre
Mashtruse e njerzimit
Mashtruse e ndryshimit