Wednesday, December 10, 2014

Poezi per nanen !

0 comments
.
Merrni vesh do fjal t'verteta
jo me fjal por vet nga jeta
gjith malsis due mej than
lum kush ka nan Rozen nan

N'kater anet ku i'thon malsi
Roza s'pat shoqe per shpi
kurr su loll ne pun te rana
bash si burr e pat lin nana

Zemra e saj e gjan sa deti
respekt kan te tan mileti
se i'ka lan gjithkun ven vetit
si pasqyr ne mes t'miletit

Sa do halle i solli jeta
Roza pau vec punt e veta
gjithmon ment i pat ne krye
rrit tet fmije te tan si yje

Rrit tet fmije si diell e han
lum ata qe i'thrrasin nan
ka tri vajza por si zana
e pes djem por si azgana

Rrit te tan edhe martue
n'ket shpi zoti dor ka vnue
per ket nan na kena nerin
besa kurr se pelqej sherrin
By Dritan Metushaj

Thursday, November 27, 2014

Urime festen moj Shqiperi

0 comments

Sot ka fest gjith Shqiptaria
Po festohet pavarsia
Kaluen dit e kaluen net
Ban plot 102 vjet

Qe Shqipnia esht e pamvarun
Qe cdo sfid esht e pandalun
Qe sja ka nevojen kujt
Qe sja ka friken kurrkujt

Se qebesa mot mas motit
Ka dhan prova me flak barotit
Qysh ne kohen e kryetrimit
E qysh n'kanu'Lek Dukagjinit

E gjithmon na eshtu vazhdum
Na shtin kamen por na su rrzum
Te rrethum me shum kojshi
Aspak miq por dashakqi

Tan po don me na coptu
Por na shpejt kem me u bashku
Me Kosoven zemren ton
Eshtu sic kem keq gjithmon

E kem me u ul ni sofer t'malle
Me festu me kang e valle
Kang e valle bashk mej nis
Per fest te pavarsis

Edhe Shqipje mbi flamur
Ka me u gzu ma shum se kurr
Lumja un thot per djemt e mi
Lumja un per ket Shqiperi by Dritan Metushaj !

Saturday, September 27, 2014

PSE TRADHTIN KISHE NE GJAK !

0 comments
 Pse teadhtin kishe ne gjak
 Pse mashtrimet i kishe ne shtat,
 Pse genjeshtra pa kyfi,
 Pse te thirreja un ty dashni 
 Pse kure un te thoja ty te du,ti buzeqeshe me mu 
 Pse ti paske qen katile,se un te deshta  pahile
 Pse me vuajt un per ty,paske pas shpirtin e zi,

Keshtu un ty te quejta tradhti ,
Shpirtin shpejt kam me qetesu 
Un me tjetren kam me dashuru
Se shum mir kam me kalu.

Se si ti nuk ka me vepru me genjeshtra e tradhti 
Po besoj se ke shtu ka me te shku jeta ty , 
E ti ne zemer ke me u vra,ka mete randermend qa ke ba, 
Kam shum qef me te pa tu kja.

Kure tradhtija te pershkoj shtatin ,edhe un te hek marakun,
Un tuj qesh i lumtur per merkulli , 
Ti ne vuajtje e ne teadhti se te pershtatet per bukuri , 
Kesht pra do te quaj un ty!By Dritan Metushaj

Friday, September 26, 2014

NJE BILBIL KENGEN KA NIS

0 comments
 Nje bilbil kangen ka nis,
 don me kendu e gjth shoqeris,
 don nje gje me tregu,
 jam or shok nkurbet te zi ,
 kam mall e merzi 
 kish me shku nje here ne shpi, 
 kam lan nanen qyqe ne vetmi,
 sa here tham un oj nan ,
 me dhem shpirti e kam te ran,
 me shkojn lot por si femije 
 na dogji ky kurbet i zi ,
 ti bilbil thuja kanges ne merzi , 
 se spushojn as lotet e mi ,
 per vendin tim ku kam le, 
 me foni shok mos jam gabim,
 se po lodh ky mjerim ,
 te fluturoj me krah si zogu ,
 ne prag te deres meu ndalu , 
 me thir nane me perqafu,
 pat vujt shum mem rrit e burrnu, 
 nigjoni mire shok e merri vesht, 
 sna duhet qefi as pasurija ,
 kure ne zemer te shkatron merzija,
 na duhet jeta dhe njerzia , 
 na pret nana vetem te shpija , 
 se kto jan fjalete mija ne deshprim,
 na nxiiu jeten ky mergim..!By Dritan Metushaj

HAJDE MORI NUSE E BUKUR SI HANA

0 comments
 Hajde mori nuse e bukur si hana,
 ti kur dole nuse a thu u merzit nana,
 hajde mori nuse e veshun me te bardha ,
 ti kure dole nuse a thu u merzit baba,

 Hajede mori nuse me me vello e kuror,
 vellaj nuse ty sot te percoll, 
 hajde ti moj nuse fshi lotet me shami ,
 leja motres tende per fat e mbarsi,

 Hajde mori nuse ne derte burrit ban temiena,
 se nuri bukuris ty te paska ra, 
 hajde mori nuse hajde marshalla,
 ju u plakshi bashke me dhender per krah! By Dritan Metushaj

Tuesday, September 23, 2014

Ti ishe ne zemren time

0 comments

Ti ishe ne zemren time
por me nuk je
aty e kishe vendin
at vend me nuk e ke

Ti ishe ne mendjen time
por nga mendja te kam nxjerr
gabimin qe bera pa e ditur
nuk do ta bej edhe njeher

Ti ishe gjithcka per mua
ti ishe cdo gje
te kisha dikur
por sdua te t'kem me

Ti ishe dhe vetem kaq
asgje me shum sdo te jesh
do te kalojn shum vite
dhe un perseri do te them
Ti ishe 
By Dritan Metushaj

Kur u nisa per kurbet

0 comments

Kur u nisa per kurbet
t'pata lan nje amanet
pritem goc vetem 2 vjet
sa t'baj letrat kthehem shpejt
sa tvi un kem me u martu
jeten bashk kem me kalu
do ta ket gjithkush lakmi
me u shef yjet sa t'dalsh ti

Kur un e kalova detin
ti sma majte amanetin
t'pata ba ty 1 premtim
s'paske qen ti fati im
t'pata than se kam me t'marr
gjall a dek un kisha ardh
se si ndolli nuk e di
kush ta prishi menjen ty

N'telefon kur t'pata marr
per me fol me ty me u cmall
ajo dit ska me u harrue
kur me the je nda me mue
por si xham zemra mu thy
spata dasht asken si ty
1000 vjet me qen kjo jet
plaga n'zemer ka me met !
By Dritan Metushaj

Sunday, September 21, 2014

Pata dasht nje Goc

0 comments
Pata dasht nje Goc
me gjith shpirt e zemer
thojsha sla me m'ik
nuk marr tjeter femer

Por per fat te keq
kish qellu tradhtare
mendjen e kish dreq
e dashni s'kish fare


a me t'vra - ka me t'vra
njaj Zot qe esht n'qiell
ti n'dashni kurr ske me ra
ske me pa kurr dit me diell

Ka me t'vra gjithmon n'ket jet
ty dashnia ime
n'kater rrug ti ke me mbet
un e gjeta rrugen time

Ndoshta ti kujtove
se shum ke fitu
po kur u pendove
koha kishte ike
 

Me dhimbje e lot
do kalosh vetmin
se nje femer kot
kurr se gjen dashnin

By Dritan Metushaj

 

Cdo njeri qe vjen n'ket jet

0 comments
Cdo njeri qe vjen n'ket jet
bashk me te vjen fati vet
fatin kush se gjen per tok
aj vjen vec prej t'mallit Zot


More fat o more fat
a je afer apo larg
hajde - hajde se po t'pres
nuk dua pa fat te vdes


 Kush ka fat ne dashuri
fatin kurr sja merr njeri
dashuron gjithmon ne jet
dashurin askush sja prek


 Kur dy njerez duhen me zemer
per ta fati behet emer
per ta fati behet drit
ai vjen dhe kurr nuk ik


 Askerkush mos me u merzit
gjithkuj i vjen fati nje dit
hapja deren kurdo t' vin
ai gjithkuj ja gjen shtepin

By Dritan Metushaj

Papa erdhi Dul nje lajm prej Vatikanit

0 comments
Dul nje lajm prej Vatikanit
ja gzoj zemren cdo Shqiptarit
katolikut dhe myslimanit
dhe ket lajm e degjoj bota

se atje ku rrin Shqipjonja


Pap Francesku don me shkue
at vend t'shejt per me bekue
bash njat vend ku 50 vjet
kryq as kish nuk lan pa djeg
e Shqiptart sot jan bashku 


t'gjith drejt sheshit jan drejtu
mysliman e katolik
me shum gzim kan prit ket dit
Papa erdhi sic kish premtu
dhe na gjeti t'gjithve bashku


gjeti sheshin plot perplot
gjeti njerz tuj qajt me lot
tuj qajt njerzit vec prej gzimit
pa dallim te cdo besimit
ati shejt mir se ke ardh


kjosh jet gjat e faqe bardh
sot Shqiprin ti ke nderu
sa t'jet jeta kjosh beku
kan me shku shum muj e vite
ka me u ba Shqipni etnike


ka me mbet ne kalendar
21 dat e rradh
dat e rradh shum e vecant
ku bashkove t'gjith Shqiptart
 
  qender Tiran vite kan me shku
kurr kjo dit ska me u harru

By Dritan Metushaj

Wednesday, September 17, 2014

Molle e kuqe Molle verore

0 comments
Molle e kuqe Molle verore
Lumi un qe tkam ne dore
Tkam ne dor e te kafshoj
Tkam ne dor e nuk te lshoj

Molle verore jam me ere
Sma merr eren per njeher
Jam me ere me te vertet
Nuk te la kollaj me mprek


  Molle e kuqe Molle verore
Lumi un qe tkam ne dore
Molle e embel me sherbet
Molle ma tmire ti ske me gjet

Molle e kuqe Molle verore
Lumi un qe tkam ne dore
Ta qojm jeten me lezet
Se sosht jeta nje mij vjet


Hajt moj vajz mos mbaj inat
Se sasht jeta shum e gjate
Jam i ri e jam si ti
Jam ne mosh per dashuri

Hajt more djal ti ngutu vrap
Ma merr zemren pak nga pak
Je i ri e nuk je plak
Je i bukur per merak !
By Dritan Metushaj

Saturday, August 30, 2014

Ne veri pak permbi Shkoder

0 comments
Ne veri pak permbi Shkoder
asht ni zon jo pak e vogel
Dukagjin emnin ja thon
krenaria e kombit ton
ca po don me pa me sy
a don bjeshk apo don vrri
mej pa kullat si kala
me tu knaq syni mej pa
atje jan burrat si sokola
atje rrin zana dhe ora
atje veshen cikat n'xhubleta
etje njerit i zgjatet jeta
atje pra jan bjeshket e mia
qe bekue i ka perenia
bash atje ku knon bylbyli
i ka trojet Dukagjini

By Dritan Metushaj

Sunday, August 24, 2014

Ndalo pak te lutem

0 comments
Ndalo pak te lutem
dicka dua te them
nuk ke pse largohesh
nga un mos u tremb

Ndalo pak te lutem
me thuaj vec nje fjal
me thuaj qe me do
dhe un do te puth ne balle

Ndalo pak te lutem
dhe shum mos me mundo
mos me loll kaq shum
se e di qe me do

Ndalo pak te lutem
te lutem ndalo pak
me thuaj te dua
dhe pastaj te vdes rehat 

By Dritan Metushaj !

Friday, April 11, 2014

Jan ndryshk telat e qiftelis

0 comments

Jan nryshk telat e qiftelis
Tash shum vjet , pa i ra
Sepse ikem prej malesis
Rrugve te botes , jemi shpernd.

Na largoj rruga e gurbetit
Tuj kerkue pun neper bot
Qe kur ikem ne nga vendlinja
Na shkoj jeta pa miq e shok.

O more Zot , si na shkoj jeta
Zemra jon prej mallit ashte gri
Qysh se ikem nga trojet e vjetra
Jemi vetmuar dhe pa shoqeri.

Dritan Metushaj !

Thursday, April 3, 2014

PO TE ISHTE DASHURIA

0 comments

PO TE ISHTE DASHURIA .......??????
Të gjithë besoj se keni marre vesh....
Se një dhe një nuk bejnë dy ...!!
Prandaj te lutëm mos u çudit
nëse ....Ai ( Ajo ) , nuk të do ty ??.

Po të ishte dashuria kaq e thjeshtë
Kaq injorante në matematike .....!!
Poezitë do kishin vetëm një rresht
Dhe këngët të njëjtën muzikë ....???

Të gjithe besoj e keni marre vesh
Se dashuria është mjek popullor ...
Në emër të saj vdes fukaraja
Dhe gjunjezohet çdo diktator ...??

Po të ishte dashuria kaq e thjeshtë
Si një formulë që merret ne letër
Bota nuk do sillej përrreth saj
E ajo prap zanati më i vjetër ..!!!

Të gjithe besoj e keni marre vesh
Se dashuria ka force magjike
Ajo nuk pyet për ligje e rregulla
E aq me pak , për moshë vite ....????

Po të ishte dashuria kaq e thjeshtë
Që vjen e shkon, sa herë hapim derën
Nuk do kërkonin ta blejnë me pare
Ata që kurrë , s’ja ditën vlerën ....???
By Dritan Metushaj

Monday, March 24, 2014

Dua te te telefonoj

0 comments
Dua te te telefonoj, por kam frike se te shqetesoj, kam kohe qe zerin s'ta kam degjuar, vetem Zoti e di sa me ke munguar, ehhh sa shume kujtime kam nga ty, sa here i kujtoj lot shikoj ne sy, kaq shume gjera, kam  per ty,sdi   a me beson pyte Zemren time se ajo te tregon ,kaluam, tani njeri - tjetrin harruam !!
By Dritan Metushaj

Nje zemer ke ti, nje zemer kam un

0 comments

Nje zemer ke ti, nje zemer kam un.. Vertet te tjem TE DUA. Se te dua shumë.. Fjal shum kam,por vetem nje mjafton,.. Me fjalen TE DUA gjithcka perfundon..,....!
By Dritan Metushaj

Kjo zemer qe po rreh

0 comments
Kjo zemer qe po rreh
nje dite do te pushoj
por dashuria per ty
kurr sdo te mbaroj
dashuria kur vjen, spyet
askend
se ne zemren time
kam gdhendur vetem emrin
tend... ! 

By Dritan Metushaj

Friday, March 21, 2014

e shkruajta emrin tende ne nje lule te that emri jot ishte aq i bukur sa lulja celi prap

0 comments
e shkruajta emrin tende ne nje lule te that emri jot ishte aq i bukur sa lulja celi prap 
By Dritan Metushaj

Me zhgenjej dashuria

0 comments
Me zhgenjej dashuria e par,luajti me mua sikur te isha nje loder dhe pastaj me holli ne kosh duke menduar qe aty merrte fund c'do gje por jo!!!Sepse vjen shum shpejt nje dit qe zoti vendose drejtesin,mallkimet e mia qe dalin nga thellsia e shpirtit dhe zemres time ate njeri do ta shkatrrojne nje dit,gjith dashuria mu k'thye ne urrejtje per ate njeri,se mendoja kurr qe do me dilte perpara kjo tradhti nga aji qe nuk e prisja,por ja qe c'do gje mun te ndodhin sot,por kjo gje ndodh kur verbohesh nga dashuria e malle qe ndjen zemra dhe shpirti per nje njeri dhe nuk arrin te shikosh dhe te kontrollosh realitetin qe ndollet per rreth teje,pas kesaj dashurie per ti dhane fun kti muhabeti une kuptova qe qenka shum gabim te duah nje njeri megjith shpirt sepse e merrka per ofendim dhe pik !!! By Dritan Metushaj

Te dashurova une ty pa te njohur kush ishe ti !

0 comments
Te dashurova une ty pa te njohur kush ishe ti,kur degjoja zerin tan gjith trupi me dridhej mua,mendoja se ti me doje dhe u zhyta ne mendime, por kurr s'me ka shku mendja se ti tallesh me zemren time,ditet shkojne e vijne por zerin tan nuk po e degjoj, te kam dashur megjith shpirt e kurr s'te harrroj,ndonjeher do te me kujtoshe e do te mbushen syt me lot,por ne krah do kesh nje tjeter e c'do gje do jen kot,se si zemra ime ti nuk do dashurosh dot !!! by Dritan Metushaj

Wednesday, February 12, 2014

O facebook more lugat

0 comments
O facebook more lugat
po i ndan burrat ti nga grate.
cunat gocat rrine dite e nate
per me bo nje cike gallate
na bertet edhe komshija
jepu like statuseve te mija.
Edhe gjyshi 85 vjec
ka ne profil foto me X5.
Gjyshja sapo komentoi.
Te gjithe cunat i terboi.
Statuse statuse dit e nate
Nuk te len as pleqt rehat.
Na thote plaka ik e Zhduku
na ka mar mendjen FACEBOOKU
by Dritan Metushaj

Tuesday, February 11, 2014

Tash po shkruaj per nje qytet

0 comments
Tash po shkruaj per nje qytet
si gjithkush per vend te vet
du me fol per shkodren nan
u ba kohe qe e kam lan

Shkodra e jone ajka e shqiperis
nana e kanges dhe e poezis
n'dac per sport n'dac per humor
si shkodrant me gjet esht zor

Shkodra jone qytet i lashte
qysh n'koht shpiave me kasht
ne hyrje te shkodres ashikqare
asht kalaja mijvjecare

Si shqiponja me dy krejna
shndrit kalaja me bedena
taraboshit ja shef hunen
ne mes kan drinin dhe bunen

Pa permend liqe ase det
si ky ven esht veshtir me gjet
si shkodranet ka njerz pak
njerz qefli e per merak

Jena popull fukara
por ma qef ban ai qe s'ka
na bajme qef deri sa t'na vin deka
s'njohim klabe as diskoteka

Me pak meze e raki rrushit
dy tri kank te Shyqyri Alushit
per humor na kan lakmi
jena prap me t'mirt n'shqipri

Nje shkodran me t'ba humor
t'ban me qesh mos dac me zor
dhe per sport ma e mira e t'tanve
edhte vllaznia e shkodranve

Si n'futboll boks edhe not
kundershtart k'tu lollen kot
as per plazh nuk ja lam kuj
jena rrit me byth ne uje

Vajza t'bukura ku s'shkon ma
te knaqet syni vec mej pa
te tana t'bukura por si mise
por kerrkujt nuk ja bajme hise

Per jasht shkodre nuk i qesim
na vec blejme e kurr nuk shesim
nuk po flas shum per tregtar
se prap shkodra xen ven te par

T'tan bertasin me za t'nalt
hajde krap i rritur ne balt
mall i hajrit i pa hile
por kujdes se ta fut ne kile

Me pak fjal shum mos me u'zgjat
te bajme me zort me ba shamat
por prap jena njerz te urt
ne sherre kurr s'perdorim duart

Por kadal avash avash
lajme hesapet me kallash
dal kadal tash mej dhan fum
pa permend ndonje katun
tjeter gja s'di ca me thane
kjo eshte shkodra me shkodran!

By Dritan Metushaj

Monday, February 10, 2014

o gjyshi jem sot dy fjal un po ti them

0 comments
O Gjergj Marku o gjyshi jem
sot dy fjal un po ti them
ka shum koh jam tu menu
me ty du me bisedu

si Shqipnia asht katandis
si ka ardh fati njerziz
s'du me t'fol per politik
du me t'fol gjysh per muzik

se ato kang qe ti ke ba
spo don kush mej nigju ma
sot lahuten nuk e njohin
ne vend t'saj kan fut hip - hopin

si n'qytet e si n'malsi
s'don ma fyell as cifteli
nuk don gjeth e as zumare
mej nigju po thon asht marre

vegla tjera tash kan dal
t'lan pa men e t'lan pa fjal
ska ma mir e t'lumet na
me kompjuter bahet gjithcka

kno sa t'dush si cut si fjet
ta ban zanin si t'dush vet
vec rrah paret n'tavolin
e t'mlon kompjuteri cdo gabim

tan kangtar mor gjysh jan ba
c'asht muzika nuk din gja
del me knu po turp me nie
si me ken tu bertit dhive

as per veshje ske c'me ju pa
turpi e marrja kjoft per ta
ska ma tirq as xhamadan
sot n,butik vishen te tan

z'ban vaki me u pa xhubleta
vishen cikat n'tesha t'leta
ba me pyt thot jam kangtare
lakuriq e si vjen marre

n'kanatjere e n'minifun
a thu tjera s'kish gjet kun
del me knu n'televizor
si prostitut ne semafor

edhe pak n'mujsh me m'nigju
dicka prap kam me t'kallxu
asht ba gjithkush kompozitor
e skan mor gjysh as 8 klas shkoll

kompozitor vetit i thot
e vjell muziken neper bot
vjedh muzik te Italiani
vjedh te Greku e Gjermani

vec se n'tekst jan tjera fjal
se mej muzik knojn 3 kangtar
e n'at tekst t'shkret ske ca me nie
deri sa shahen me rop shpie

kjo asht kanga gjysh kjo asht muzika
dom me u ba si Amerika 

po m'vjen marre me t'kallxu
si zezakt kem nis me knu
tekst - muzik e futja kot
e ja kan vu emnin hip - hop

cuo o gjysh e dil prej vorri
bastardhue asht folklori
spo ban kush ma festivale
e kan harru muziken e tparve

ato kang qe ju i thurt vet
dal - ngadal po shkojn tuj tret
kangt e Mujit e Halilit
kangt e trimave te Dukagjinit 

kangt e amla te dashnis
kangt e bukura te Shqiptaris
e di gjysh t'merzita pak
po me t'kallxu kam pas marak

e ti fort mos u merzit
se shum shpejt do t'vin 1 dit
e po t'baj be pasha kta krye
kangve t'vjetra kan me ju kthye

kan mej lyp mej knu me mall
pak pa dek kan mej ringjall
gjysh t'merzita me kto fjal
por ta jap fjalen se sa t'jem gjall

se me aq sa t'kem munsi
do t'shkruj vargje sic ke shkrujt ti
e punen tane kam me vlersue
gjithmon gjysh kam me t'kujtue

Friday, January 31, 2014

PER ZEMREN TIME

0 comments
Merrme ne krahet e tu,
te ikim larg qe ketej,
aty ku shpirtrat ndrijne.
e askush smund te na gjeje,

zemra malin ta çajne,
zogjte ta kapin ne fluturim,
ne dere te parajses te trokasim,
atje tena gjejne o shpirti im!
By Dritan Metushaj

Monday, January 27, 2014

Nuk harrohet dikush qe ke kaluar

0 comments
Nuk harrohet dikush qe ke kaluar
ditet me te bukura te jetes,
pavarsisht sa mund te thuash qe e
urren apo se do te harrosh ne te
vertete nuk do te harrosh sepse
do ishte si te vrisje pjesen me te
bukur te jetes tende, duhet vetem
te bindesh veten qe mbaroi ashtu
sic mbaron gjithcka ne jete !
By Dritan Metushaj

E di vendin ku banon

0 comments
E di vendin ku banon,
ta di mendjen cfare mendon,
ti di rruget se nga bredh e nga shkon,
vetem nje gje nk di
A me dashuron ! ???
By Dritan Metushaj

Mos mendo se je e zoja

0 comments
Mos mendo se je  e zoja
dhe te tallesh ti me mua...
Nese une te vi nga pas,
Kte e bej sepse te dua.
-Mos mendo se do zgjas shume
S'do me kesh gjithmon mua...
Kur te lodhem duke te ndjekur...
Mund te them edhe S'te dua !
By Dritan Metushaj

Sa te pa drejta paska jeta,shum po vuajn disa gra t'shkreta

0 comments
Sa te pa drejta paska jeta
shum po vuajn disa gra t'shkreta
shum po vuajn po hjekun keq
se per burr kan marr ka i'dreq
me rop t'shpis sillen per seri
si kafsh t'egra me fytyr njeri

Grat me t'mira vuajn n'ket jet
se s'kan fat sikur jan vet
ja u con dreqi ka i'hajvan
pes lek ore per shpi si kan
njerz hajvana shum te trash
kot si s'veshin rroba grash

Njerz demela e pialeca
rrugve i shef pertok si speca
nuk mendojne per grat dhe femin
se n'plan te par kan vu rakin
po e pine si ujte ne krue
deri sa ju p'shton pa e kuptue

Marrin borxh dhe luajne me pare
me list pin dhe blejne cigare
tap i shef gjith diten e gjat
femit n'shpi s'kan as buk that
thu se femite si kan ba vet
thon me i'rrit esht hall i let

Te shkretat gra si kane k'ta burra
se nje lek s'ja u vije lekura
shesin men rrugve si bos
punojne grat k'ta luajne bigjos
me u'shku mren vec zhurm e llafe
s'kan mundesi me t'pjek nje kafe

C'faj kan femit dhe grat e shkreta
plot me vuajtje t'ju shkojne jeta
ne mes t'hallit dhe t'gazepit
me ja hum krejt shpresat vetit
kush trajton keq ropt e shpis
mos baft hajr prej perendis ! 

By Dritan Metushaj

Tuesday, January 21, 2014

Sa e keqe ka ardh jeta

0 comments
Sa e keqe ka ardh jeta
s'rrin mileti n'pun t'veta
si n'shqipri s'ka ne gjith boten
njerzit e tu me ta ba gropen

si erdh jeta k'shtu o zot
pse do njerz i ke fal kot
i ke fal pa ment e kres
vec per sherr dhe per gatrres

tash do gjera s'paskan hije
kafsh e njerz i ke perzie
ma mir kafsh dikush me ken
se njeri e ta kesh mren

shpifin rrejn ca u'vjen perdore
hic kultur s'kan marr prej shkolle
por ase shkolla s'ka ca u ban
kur jan fis njerz pa taban

merr fjal knej dhe co andej
kryq e t'thuer njerzit merthej
bahen sherre s'marrin fun
sa merr flak dhe nje katun

kush ban fjal s'ka ftyr ase vler
mjert ata qe i kane ne dere
ase prendia s'mund po i'nal
pa tu shpif pa t'ba me fjal

eshte ba jeta shum e veshtir
njeri tjetrin se dom mir
nje rre shum e nje shpif pak
na ka hy inati ne gjak

thacethemet jan te k'qia
fusin sherr e mbyllin shpia
tek shum njezr qe kemi shpres
duhet ruajt se hic s'kan bes

kur te kan shum interesin
bajne sikur per ty dhe vdesin
n'dac me t'keq ne dac me t'but
k'ta munohen me ta fut

por do u vin dita e gazepit
vjen nje dit ja fusin vetit
se kush ka zemren e zez
ka nje zot flak ka mej nez

gjith e cili te shofin veten
mos ja prishni kerrkuj jeten
z'butni zemrat qe jane gur
keq per ke mos folni kurr

se me fjal kurrgja s'mun ban
ma mir shif njat kulmin tan
gjithkush t'shohin punet e veta
se me mir do na shkojne jeta!!!

By Dritan Metushaj

Sunday, January 19, 2014

M'ka shku mendja s'mun po rri

0 comments
M'ka shku mendja s'mun po rri
per me gjet nje vajz per shpi
per me gjet nje vajz me bes
por qebesa s'kam pik shpres


Esht veshtir sot me gjet grue
nuk e di n'der kujt mej shkue
kush me thot se une spo di
n'qytet fshat apo malsi

Me shkoj mendja per n'qytet
se jan te bukura e ka lezet
por m'tha baba s'ke ce don
se komshja shpejt ta gezon

Katunare prap s'po di
se kam frig se jan ma zi
kur po zbresin ne qytet
n'dashni bjen fill me milet

Shpresa e fundit ne malsi
dhe k'tu jane rrit me bagti
e n'malsi ku do te shkosh
e kan mendjen per kallosh

Ne pik te hallit kena ra
keq beqar ma keq me gra
si do t'bejme s'kena me pshtue
fort ma mir mos me u'martue!!!
By Dritan Metushaj

Mora i'dit nje kange me knue

0 comments
Mora i'dit nje kange me knue
nuk kam dit ka me fillue
mu rrejt mendja si shum t'jer
per me u'ba kangtar me vler

Shum u lodha dhe u mundova
si shum te tjer asgje s'fitova
jena c'men na ka ardh deka
per me knu si knon Zef Beka

Me gisht n'goj t'tan kena met
se kangetar ka pes gjasht vet
pa u'loll hic as pa menue
t'gjith e dim kush din me knue

Dom dhe s'dom ne ven te par
eshte Zef Beka e ju prift mar
emri i ti ka dal per fush
ky plot njerz diskot naj mbush

Fill mas ti vjen nje kengetare
rrit ne skena e festivale
eshte Fatmira nga tropoja
knofti zemra dhe lumti goja

Nje kengetar qe i'shkon malsorit
esht Gzim Nika n'kryet folklorit
qe nga jugu deri n'veri
ka marr fam shum emri i ti

Kush e mban sot gjall folklorin
i zot ka fal Gjovalin Prronin
kur po del ne sken e knon
s'ka nevoj per mikrofon
nam po lane per Gjovalinin
se nderoj gjith Dukagjinin

Dhe Fran Kodres ju prift mar
se ndihmu ka shum kengetar
ne c'do krahine kudo n'veri
k'nojne kengetaret tekstet e ti

Amelsina vjen ka funi
esht ka ken do jen Mhill Cuni
kurr folklorin se ndryshoj
pesdhjet vjet shales i k'noj

K'tyre shum ju urojme shnet
ju k'noft zemra dhe 100 vjet
k'ta jan zemra e folklorit
me ken dek te cojne prej vorrit

Sa per t'jert jan skenat bosh
kenketar sjan vec kjoshin shnosh
me kompiudra c'na ka gjet
s'ka met kush pa nxjerr kaset

Na te t'jert kot ja kem nis
knojme si gjelat e komshis
bajme si dim e knojme demek
por s'ja vlejme dreqit nje lek

S'esht kollaj me ken kengtar
pak e t'sakt zoti ka fal
se kengetari len kengetar
na qe s'dim ju shpallim gar

Pra dhe i'her po e perseris
kush nuk din kot mos ja nis
se e din boll mir mileti
kenketar plot ka si Lek Plepi!!

By Dritan Metushaj

Wednesday, January 8, 2014

Tash une sot kam marr vendim me fol pak per vedin tim !

0 comments
S'po kam qef ase pak deshir
ase ne shpirt nuk nihem mir
gjysma e jetes po na ik
kurr s'jam marr me politik

tash une sot kam marr vendim
me fol pak per vedin tim
pesdhjet vjet nen diktatur
vuajt si gjarpri kem nen gur

kaluam vuajtje dhe varferi
por si sot s'ka ba vaki
se n'pushtet jan dy hajvana
zoti Sal dhe Edi Rama

cou mor Edi se t'edhll rralla
per me vjell sic vjelli Sala
kujdes Edi syt te placin
mos shko n'pun pa pi ilacin

se ate her ti ndryshon fare
bahesh trim kur pin cigare
e nuk pyet ti ma per shtet
shemb pallatet si termet

per cfar ben nje her su mate
qefi jot me shemb pallate
me tritol dhe dinamit
pate than n'dryshojme pri vit

para zgjedhjeve te pergllelin
paguajne lek votat i vjellin
sa ta marrin qeverin
ma per popull s'don t'ja din

me k'ta njerz qe kemi n'shtet
na s'ndryshojme dhe 500 vjet
eshte gjynah per ket vend ton
dy tre vet me ba si t'don

njeri shet e tjetri ble
ase nje gje s'kan lan per ne
dhurat babat sja u'kan lan
nan shqiperia eshte per t'tan!

By Dritan Metushaj