Wednesday, February 12, 2014

O facebook more lugat

0 comments
O facebook more lugat
po i ndan burrat ti nga grate.
cunat gocat rrine dite e nate
per me bo nje cike gallate
na bertet edhe komshija
jepu like statuseve te mija.
Edhe gjyshi 85 vjec
ka ne profil foto me X5.
Gjyshja sapo komentoi.
Te gjithe cunat i terboi.
Statuse statuse dit e nate
Nuk te len as pleqt rehat.
Na thote plaka ik e Zhduku
na ka mar mendjen FACEBOOKU
by Dritan Metushaj

Tuesday, February 11, 2014

Tash po shkruaj per nje qytet

0 comments
Tash po shkruaj per nje qytet
si gjithkush per vend te vet
du me fol per shkodren nan
u ba kohe qe e kam lan

Shkodra e jone ajka e shqiperis
nana e kanges dhe e poezis
n'dac per sport n'dac per humor
si shkodrant me gjet esht zor

Shkodra jone qytet i lashte
qysh n'koht shpiave me kasht
ne hyrje te shkodres ashikqare
asht kalaja mijvjecare

Si shqiponja me dy krejna
shndrit kalaja me bedena
taraboshit ja shef hunen
ne mes kan drinin dhe bunen

Pa permend liqe ase det
si ky ven esht veshtir me gjet
si shkodranet ka njerz pak
njerz qefli e per merak

Jena popull fukara
por ma qef ban ai qe s'ka
na bajme qef deri sa t'na vin deka
s'njohim klabe as diskoteka

Me pak meze e raki rrushit
dy tri kank te Shyqyri Alushit
per humor na kan lakmi
jena prap me t'mirt n'shqipri

Nje shkodran me t'ba humor
t'ban me qesh mos dac me zor
dhe per sport ma e mira e t'tanve
edhte vllaznia e shkodranve

Si n'futboll boks edhe not
kundershtart k'tu lollen kot
as per plazh nuk ja lam kuj
jena rrit me byth ne uje

Vajza t'bukura ku s'shkon ma
te knaqet syni vec mej pa
te tana t'bukura por si mise
por kerrkujt nuk ja bajme hise

Per jasht shkodre nuk i qesim
na vec blejme e kurr nuk shesim
nuk po flas shum per tregtar
se prap shkodra xen ven te par

T'tan bertasin me za t'nalt
hajde krap i rritur ne balt
mall i hajrit i pa hile
por kujdes se ta fut ne kile

Me pak fjal shum mos me u'zgjat
te bajme me zort me ba shamat
por prap jena njerz te urt
ne sherre kurr s'perdorim duart

Por kadal avash avash
lajme hesapet me kallash
dal kadal tash mej dhan fum
pa permend ndonje katun
tjeter gja s'di ca me thane
kjo eshte shkodra me shkodran!

By Dritan Metushaj

Monday, February 10, 2014

o gjyshi jem sot dy fjal un po ti them

0 comments
O Gjergj Marku o gjyshi jem
sot dy fjal un po ti them
ka shum koh jam tu menu
me ty du me bisedu

si Shqipnia asht katandis
si ka ardh fati njerziz
s'du me t'fol per politik
du me t'fol gjysh per muzik

se ato kang qe ti ke ba
spo don kush mej nigju ma
sot lahuten nuk e njohin
ne vend t'saj kan fut hip - hopin

si n'qytet e si n'malsi
s'don ma fyell as cifteli
nuk don gjeth e as zumare
mej nigju po thon asht marre

vegla tjera tash kan dal
t'lan pa men e t'lan pa fjal
ska ma mir e t'lumet na
me kompjuter bahet gjithcka

kno sa t'dush si cut si fjet
ta ban zanin si t'dush vet
vec rrah paret n'tavolin
e t'mlon kompjuteri cdo gabim

tan kangtar mor gjysh jan ba
c'asht muzika nuk din gja
del me knu po turp me nie
si me ken tu bertit dhive

as per veshje ske c'me ju pa
turpi e marrja kjoft per ta
ska ma tirq as xhamadan
sot n,butik vishen te tan

z'ban vaki me u pa xhubleta
vishen cikat n'tesha t'leta
ba me pyt thot jam kangtare
lakuriq e si vjen marre

n'kanatjere e n'minifun
a thu tjera s'kish gjet kun
del me knu n'televizor
si prostitut ne semafor

edhe pak n'mujsh me m'nigju
dicka prap kam me t'kallxu
asht ba gjithkush kompozitor
e skan mor gjysh as 8 klas shkoll

kompozitor vetit i thot
e vjell muziken neper bot
vjedh muzik te Italiani
vjedh te Greku e Gjermani

vec se n'tekst jan tjera fjal
se mej muzik knojn 3 kangtar
e n'at tekst t'shkret ske ca me nie
deri sa shahen me rop shpie

kjo asht kanga gjysh kjo asht muzika
dom me u ba si Amerika 

po m'vjen marre me t'kallxu
si zezakt kem nis me knu
tekst - muzik e futja kot
e ja kan vu emnin hip - hop

cuo o gjysh e dil prej vorri
bastardhue asht folklori
spo ban kush ma festivale
e kan harru muziken e tparve

ato kang qe ju i thurt vet
dal - ngadal po shkojn tuj tret
kangt e Mujit e Halilit
kangt e trimave te Dukagjinit 

kangt e amla te dashnis
kangt e bukura te Shqiptaris
e di gjysh t'merzita pak
po me t'kallxu kam pas marak

e ti fort mos u merzit
se shum shpejt do t'vin 1 dit
e po t'baj be pasha kta krye
kangve t'vjetra kan me ju kthye

kan mej lyp mej knu me mall
pak pa dek kan mej ringjall
gjysh t'merzita me kto fjal
por ta jap fjalen se sa t'jem gjall

se me aq sa t'kem munsi
do t'shkruj vargje sic ke shkrujt ti
e punen tane kam me vlersue
gjithmon gjysh kam me t'kujtue