Thursday, May 30, 2013

Gjuetari

0 comments

Gjuetari

Hiqe armen qe mban mbi supe
Hiqi edhe ato kombinoshe
Veri ne vend te sigurt
Dhe ulu aty ne qoshe.

Ne mes pyllit te dendur
Trego cfar te doli perpara
Ujk ari a ndonje keter
Apo plantacion me arra.

Mos te doli ndonje lepur
Mos te doli ndonje sorkalle
Nga shkurret ndonje thelleze
Apo ndonje kunadhe?

Cfar mbresash la gjuetia
Nje ambient pa gjelberim
Nje ambient me bor e akull
Nje te ftohet gjer ne thellim!

By Dritan Metushaj

Besa - bes

0 comments

Besa - bes

Je e qet fjalepake
Je e mencur per merak
E embel si sheqer
Nga goja fjala ty te del.

Mbi ty ra rrezja e diellit
Romantike si vet hena
Butsin ke nga natyra
Femer te tille rrall ben nena.

Nuk di se si me ngjite
Kur je pran leshon rreze drite
Kur je larg me thahen syte
Pervec teje sdua te dyte.

Nese prap me kerkojne doren
Dikush tjeter me ben ftes
Asnje nuk ma mbush syrin
Sa te rroj me ke ne bese.

Le te dieg vapa e korrikut
Le te ngrije muaji i janarit
Je drita qe ndricon boten
Qe ne qastin kur te kam pare

By Dritan Metushaj

Monday, May 27, 2013

GABIMI I SHOQES TIME

0 comments
GABIMI I SHOQES TIME

E kam nje shoqe
Esht per tu habit
Sjelljet e saje
Sjellin rrezik

Ajo sot
Pak mendon
Braktis shoqerin
Rrufeshem e shkatrron.

Tjetrit shum i beson
Celsat vet ja dorzon
Pastaj pyet cka ka ngja
Gabova thot me fal o vlla

Gabimi i pare
Falet ndonjehere
Por te kemi kujdes
Per tjeter here

By Dritan Metushaj

Sunday, May 26, 2013

MENDO MIR SE KU DO ULESH

0 comments

MENDO MIR SE KU DO ULESH

Nese bie me parashute
Mendo mire se ku do ulesh
Era fryn te merr perpara
Mbi Gorica vete ngulesh

By Dritan Metushaj

MEKATARJA

0 comments

MEKATARJA


Pika shiu mbi vetull
Pika shiu mbi kry
Ne mes rrugeve te lagura
Te kerkoja une ty.

Iku shiu qe me lagu
Dhe doli ylberi
Mbi supet e mija
Holli rreze dielli.

Ylberi rrethon token
Me ngjyra lakmitare
Sikur ta kaperceja
Do isha SHPETIMTARE

By Dritan Metushaj

THASHETHEMET

0 comments

THASHETHEMET


Nuk kam gje te shkruar ne balle
Perse flet gjera te rreme
Pse ket ves e fut ne gjak
Lart e posht me thashetheme

By Dritan Metushaj

LUTJA EUHARISTIKE

0 comments

LUTJA EUHARISTIKE
Përnjëmend është punë e denjë, o Zot, që të lavdërojmë Ty! Ti i vetmi je i shenjtë, ti i vemi je i mirë, vetë mirësia, dashuria dhe butësia. Askush nuk mund ta matë mirësinë tënde. Çdo ditë e re është përvoja e re e dashurisë dhe e mirësisë, e cila buron nga zemra jote.
Posaçërisht, o Zot, dëshiroj që të falënderoj për Jezusin, Birin tënd. Ai na është dhuruar si Shëlbues. Ai e ka mundur gjarprin e vjetër, djallin, Ai do të vijë përsëri që të na çojë tek Ti, o Atë i gjithëpushtetshëm .
.Po të falënderoj !

Saturday, May 25, 2013

Zilja e lelefonit

0 comments
Zilja e lelefonit

Nje zile telefonit
Prita nga ti
Asgje ma shume
Ti gjete momenti
Kur isha ne gjume.

Perseri zilja e telefonit ra
Ne ate koh isha ne enderr
Kishe hipur ne pajton
Me veshje te bukur si dhenderr.

Mallkuar qofsh!!
O zile e oreve te vona
Qe na zgjon nga gjumi
I ederrave tona.

By Dritan Metushaj

Po e gjej un justifikimin

0 comments
 

 Po e gjej un justifikimin
edhe kam pas nji ''hall''
nuk po du me ba hic trimin
por lexoni cka vjen n'rrall

Nji nat gruja ba katran
he-i tham-cka po m'thue?
-Burr-fort zor m'vjen me t'than
n'telefon jan tue m'ngacmue.

Tash tri dit i njajti za
ksi budallet s'kam ndi kurr
t'njajten pyetje rrin tue ba
m'thot a flen pernat me burr?

Grue -i tham -mos e xej
por ne t'marr't ai prap sot
thuj pernat un me burr flej
edhe e shohim se cka thot

Pa e maru biseden mir
cerrrrrr zilja n'celular
i thot grueja tan deshir
per cka i thac un ma par

Meti grueja e ngrime n'kam
edhe rrept m'kaq shikju
i shterngoi fort njata dham
an per tej me ka zhbiru

A po ndien burr se cka thot
kur ja thac un njat llaf
Tue t'pas ty ai burri jot
grues teme pse i bjen n'qaf.

By Dritan Metushaj

INERES O INTERES

0 comments
INERES O INTERES
Kur t'merr emri fukara
Askerkush s'po don me t'pa
S'don met pa as s'don met dashte
Rrezik varri met qit jashte

By Dritan Metushaj

JAM NGROHUR

0 comments

JAM NGROHUR


Pse po fryen si erë e veriut
Po i trazon ndjenjat e gjalla
Ty të vie aromë hynore
Ti je vetë ajo më e rralla.

Pse e prek gjakun që vëlon
Ki kujdes se do përflakesh
Zjarri i zemres të shkrumbon
Dhe atëher kur do të plakesh.

Zemra mosh kurr s'ka njohur
Ajo kohen e ka shkelur
Gjithmon njejtë ka dashuruar
Kurr pa dashuri nuk ka ngelur.

Shpirti plak e zemra loke
Nuk kan qenë asnjëherë
Dashuria si kapel koke
Më ka ngrohur mua perherë.

By Dritan Metushaj

Veshi i Rrushit dhe Dhelpera

0 comments

Veshi i Rrushit dhe Dhelpera


Nje vesh rrushit i kulluar
Mbushur plot embelsire
Nje dhelper dinake
Shikon lart duke u lepire.

I pelqen te ngjitet lart
Por e ka shum te pamndur
Thot mos qofsh o rrush i djallit
Dhe vazhdon duke u tundur

Dhia brigjate

0 comments
Dhia brigjate
Ne shpatin e bukur
Mbi nje shkurre te gjat
Kulloten shtruar shtruar
Nje dhi brigjate.

Na vjen ujku plak
Esheh duke pushuar
Fshihet prapa gurit
Dhin perta kafshuar.

Ujku prapa malit
Dhembet i gerdhesh
Dhia pran qobanit
Fillon dhe perqesh.

Ujku dhembemprehet
Jarget i leshon
Se dhin brigjate
Dot nuk e kafshon 

By Dritan Metushaj

Friday, May 24, 2013

Per Leiden e vogel

0 comments
Per Leiden e vogel

Leida esht e vogel
Ben shum rremuje
Merr lodrat nga koshi
Dhe i fut ne uje.

Qe te gjitha lodrat
Vajezes i pelqejne
Ajo don te rritet
lodrat e defrejne.

Her luan me lodra
Her-her me daulle
Her merr laps e leter
Dhe vizaton lule.

Prish lodrat tegjitha
I bertet mamaja
Lermni te luaj
Se s"behet hataja

Me ajfon ne dore
Vet komunikon
Ndoshta do behet
Shofere per avion.

Sot mbush nje vjeq
Ne do ta festojme
Edhe njeqind vite te lumtura
Jeten ta kalojne.
By Miter

Me duhet nje flutur

0 comments
Me duhet nje flutur

Me duhet nje flutur
Qe fluturon kot
Perpiqem ta ze
Por nuk e ze dot

Flutura eshte e bukur
Shkon mbi bar e lule
Dua ta marr hopa
Ta mbaj me pekule

Fluturat jane flutura
Vec ne fluturime
Nga qe si ze dot
Pelcet zemra ime

Flutura sesht blete
Qe te thith nektare
Iken kot me kot
Fluturon are me are

Fluturat kraheshkruera
I deh bukuria
E bukur ne ket bote
Eshte veq menquria.

Nenes ma te shtrejtes ne bote.

0 comments

Dhe pse rrudhat e panumerta
Ballin ta kane zene
Je e shtrejt dhe e dashur,
Perseri je nene.

Fjala e nenes eshte e embel
E shtrejt dhe bujare
Nena te ka shpirt e zemer
Nuk te do per pare.

Degjo fjalen e nenes
Cdo gje te shkon mbare
Nenen nuk e gjen gjekundi
Dil ne cdo pazar.

Kerko tregjet e gjith botes
Nene nuk do te gjesh
Duaje dhe vlersoje
Per aq sa ta kesh.

Thursday, May 23, 2013

Tashme talenti i kengetarit dukagjinas Gjovalin Prroni

0 comments
Tashme talenti i kengetarit dukagjinas Gjovalin Prroni po njihet jo vetem brenda kufijve te Shqiperise por edhe jashte saje.Zeri i tije,burimi i tecilit vjen nga bjeshket,hijeshija qe i jep kostumi kombetare i krahines,interpretimi me instrumente folklorike te treves tone dhe me gjere.Thjeshtesija,modestija dhe rrespekti qe te jep qe ne takimin e pare me ket kengetare,te tregonse eshte integruar ne menyren ma te mire me jeten ne Tirane dhe me figurat e personalitete te medha,krijues dhe interpretues te kenges ne pergjithesi e ne vecanti te asaj folklorike. Z Gjovalin si te ka lindur deshira per kengen ,dhe kush ndikoj te nisni ket rruge me kaq pasion? Kam lindur ne nje ambient,ku familja dhe fisi ime e kan dashure kengen.Fshati abat esht dalluar jo vetem per bashkjetes meqense eshte  heterogjen nga perberja por esht dalluar edhe per kengetare e istrumentiste me nivel te larte gjat gjith brezave te kenges folklorike.Njeriu qe me fjalen e tije me dha shprese dhe e kam kujtim gjith jeten time,ka qene mesuesi im i muzikes Gjok RRahi.Tani ai nuk jeton me ,Gjoka me provoi ne disa forma te kenduarit,te intonacionit te zerit time,ai me perqafoi fort ,me puthi dhe me tha;Ti je kengetare i vertete,ti do behesh artist.Fialet e tije me shoqeruan vite me rradhe,Gjoka kishte mbaruar shkollen artistike ne tirane dhe kishte qene instrumentist shume i pregaditur.Ishte aktivizuar per disa kohe ne orkestren e ushtrise ne Tirane Tek albumi ime i pare me ndihmoi shume kengetari tashme i njohur Fran Kodra,te cilit jam shume mirenjohes.Pas kontrates qe bera me shoqerine diskografike"Eurostar" nga albumi im i pare u shiten 10mije kopje brenda dhe jashte shqiperise madje deri ne Australi.Tani rrugen e kam te hapure per objektiva te reja ne drejtim te rritjes cilsore te kenges folklorike.

Abati vendlindja ime

0 comments

Abati vendlindja ime
Fshat i vogel ne shpat mali
Rrethuar mes kater malesh
Posht kalon lumi i Shales.

Dy gurra ne mes te fshatit
Me uje bore te kulluar
I vogel fshat malor
Nuk ka te krahasuar.

Vendlindja perle e gjelberimit
Lloj- lloj druresh lule plot
Ku kenges ja marrin shtruar
Zogjte e pyllit per nga mot.

Pyll i dendur fllad malsie
Kuka ngritur folen shqiponja
Me parmend punon bujku
Naten uluret ulkonja.
by-Miter.

Vendin tim Shqiperine

0 comments

Vendin tim Shqiperine
Ejani e vizitoni
Ka vende te bukura
Ku mund te argetoheni.

Shtat liqejt e Lures
Me pejzazh prrallor
E lumej te shumete
Ku mund te notojme.

Mali i Korabit plak
Sikure ta ban me dore
Maja e hekuravet krejnare
Vere e dimer me gjelberim e bore.

Ne Thethin turistik
Shkoni me gjith mend
Mos me lini vetem
Ejani tek ky vend

Ajr i paster kudo
Ta freskon dhe ballin
Natyra jon hyjnore.
Ta shton ma shum mallin
By Miter 

Kam dy vite flas me nje vajze

1 comments
Kam dy vite flas me nje vajze
ngela gjith diten ne internet,
mezi pres te jete online,
zemra fort mua me godet.
...Ne fb ne jemi njohur,
ne fb jemi dashuruar,
i jam lutur dit per dit,
ate un per ta takuar...
Me fliste ajo shum embel,
me tregonte shum gallata,
me ate un rrija zgjuar,
ne fb kalonte nata.

by Dritan Metushaj

Do doja te njihja gjithe boten tende

0 comments
Do doja te njihja gjithe boten tende,
aty te ecja,te ndertoja folen,
e cdo caste kur ti te ndiheshe vetem,
te te tregoja se sa kjo zemer te ndjen

Mes zemres tende,ta kisha shtratin tim,
aty ku cdo nate me ty do flija gjume,
e kur ti ndiheshe i vetem,
te strukeshe ne perqafim tek une.

Cdo mbremje te te puthja syckat,
e trupin tend ta ktheja ne mbules,
aty do ndjeja JETEN,
qe rilindte per mua cdo mengjes.

Ne buzet e tua,te ndjeja frymemarrjen,
qe sot,i jep oksigjen shpirtit tim,
me fuqine e kesaj zemre te etur,
do TE TE DASHUROJA SHPIRTI IM

S'ka ma mir se n'petka tueja

0 comments
S'ka ma mir se n'petka tueja

Nji ujk i madh e qymezi
Diku n'bjeshk' afer nji stani
Dam po bante nder bagti
N'hall me te kish' ra cobani...

Njiket pun' tue e shestue
E me grue ai tu u prralle,
Thot' '' Spo due un; me e gjue.
Se jam burr' qi e xa t'gjalle...''

Hjek' cakcir',xhurdi ,opinga,
Vesh' post leshit e do zhele;
Sajue n'krye ka nji pal' brina
E u bashkue ne tuf' me dele...

Kur bagtia u dhan' n'kullote,
Po vjen ujku leht' e lehte;
Gjen' cobanin tue u kote
E kujton se asht dash fjete.

E t'ja ngul' ai dhamb e thue;
Ja shkyen postin fund e krye;
Bret cobani;''Pushken, grue,
Se, si dele ka me me shkye,''

Mos t'qillonte i qen langue
Edhe brima e grues n'kup t'qiellit,
Ai fort zor e pat me pshtue;
Mos me ken ma n;kajde t'njirit...

Po flet grueja, me mahi;
''A po i njeh petkat e hueja?....''
''M'i lyej,grue, varrt me raki;
S'ka ma mir' se n'petka tueja/''

Ta kisha babin tim Ashtu sic ishte me pleqeri

0 comments
Ta kisha babin tim
Ashtu sic ishte me pleqeri
Ti thoja nje fjal te embel
Ti falja pak ngrohtesi.

Pak koh te gjeja per te
Ta shetisja ku ai te donte
Ta ndihmoja me papertim
Sa here ndihme te kerkonte.

Ta kisha babin tim
Ku ne koder me shoket kuvendonte
Ku bisedonte me moshataret
Dhe kenget e malsis kendonte.

Te ishe ne qoshe te oxhakut
Histori te na tregonte
Sa shume e doja babin tim
Me ne te jetonte.

Ta kisha babin tim
te ngjitej ngadale neper shkalle
Ashtu me zor tek hillte kembet
Doja vec ta kisha gjalle.
Nga Miter. Metushaj

Wednesday, May 22, 2013

Mirmbrema miq ku jeni m'falni shum se po u permendi

0 comments
Mirmbrema miq ku jeni
m'falni shum se po u permendi.
Fjala ashte per Shqipetar
krejt miqsishte vetem dy fjale.
Kena qef na me u livdu
e pak qef per me punu.
Jena tan si Don Zhuana
tan femnista na ka ba nana.
Xhelozin e kena n'gjak
edhe e zgjidhim me dajak.!
Na ka qefi per me pi
sidomos raki safi(puro raki rrushit)
N'politik kush sna kalon
flet vet vendi s'ka nevoj....
Hatri kuj mas me i met
ita jena m'et vertet.
Ju uro pare e shendet

Bukurin ta fal natyra

0 comments
Bukurin ta fal natyra si nga trupi nga fetyra ,dasgurin do ta fal un  se te dua ty kaq shum !

Tuesday, May 21, 2013

sha frajer e biznismen

0 comments
sha frajer e biznismen
per femra isha gjentellmen
dy badigarda i majshna ne der
e te gjith me thirshin milioner

sa kerr per ty i pata prish
e tash kam mbet me reno 2-sh
e veq per hater e per dashni
skam ra ne dor per polici

2x
me motorr e mercedesa
me bmw kabrioleta
i kam pas i kam pas
i kam shkatrru
edhe femrat kullerica laperica frajerica
sikur ti sikur ti i kam kali

kam hy ne burg e sjam rahat
pare nuk kam per avokat
mi more krejt po prap sje boll
ma bane jeten katarstor
2x
sa kerr per ty i pata prish
e tash kam mbet me reno 2-sh
e veq per hater e per dashni skam ra ne dor per polici
2x
me motorr e mercedesa
me bmw kabrioleta
i kam pas i kam pas
i kam shkatrru
edhe femrat kullerica
lahperica frajerica sikur ti sikur ti
i kam kalu e

Nuk ka lule pa arome

0 comments

Nuk ka lule pa arome

 nuk ka njeri pa dashuri
 nuk ka surpriz pa lumturi
 nuk ka jete pa dashur
 te dua te dua
 nese nuk beson
 pyete zemren time
 se ajo tregon !

Me mungon me mungon

0 comments
Me mungon me mungon
nuk e di pse tdu kaq shum
edhe pse nuk pot takoj
kurr dashnija spo mer fund
edhe pse nuk pot takoj
kurr dashnija spo mer fund......

Ku esht sonte zemra o qe mka premtu
qe mka than prej teje kur skamu largu
ku esht sonte zemra o qe mka premtu
qe mka than prej teje kur skameu largu !!!!

Me mungon me mungon
nuk e di pse tdu kaq shum
edhe pse nuk pot takoj
kurr dashnija spo mer fund
me mungon me mungon
nuk e di pse tdu kaq shum
edhe pse nuk pot takoj
kurr dashnija spo mer fund....

plag ne zemer mbeten fjalt qe mike than
askush vendin tan nuk mundet me zan
plag ne zemer mbeten fjalt qe mike than
askush vendin tan nuk mundet me zan

Sunday, May 19, 2013

O Yll Bote , O Leng Karrote.

0 comments
O Yll Bote , O Leng Karrote.
Femer Me Shije , AMITA QERSHIE !
Interneti , C'interneti.
Te rinjte Sec I Gjeti.
Jane Bere Krejt Si Te Hutuar.
...Njeri Single , Tjetri I Fejuar.
Mbeten GOCAT Pa Martuar!
S'kane Cte Bejne Rrijne E Mendojne.
Per Lidhje Te Reja Ne FB Kerkojne.
Me Mire Rrine Gjithe Diten Pa Buk.
Se Sa Nje Ore Pa Facebook
 

Wednesday, May 15, 2013

33-vjeçarja Danille nga SHBA

0 comments
33-vjeçarja Danille nga SHBA, ka varësin më të pështirë dhe të rrezikshme eskitimi në botë, pasi ajo kënaqet duke lëpirë… krem fërkimi dhe e pinë at me çaj!
Gati të gjithë në i blejmë këto lloje kremrash gjatë dimrit për shkak të ftohtit të madh, por Danille shpenzon çdo muaj 250 dollarë për to.
Padyshim eksitomi i saj është shumë i rrezikshëm, pasi kremi përmban përbërës të rrezikshëm për shëndetin!

Tuesday, May 14, 2013

Kur erdhe!

0 comments
Kur erdhe!
Sa jan ngritur
Se kam pritur
Themelet tona të dashuris
Jam merzitur
Se m'ka vërvitur
Koha jon e lumturis.
Çdo gjë u shemb
Mua më dhemb
Plaga thell që më është hapur
S'kam shërim
Nuk kam shpëtim
Dhimbja mbetet e pa matur.
Kur erdhe
Lote derdhe
Përse ke qar kot më parë
U shperbleva
Kur të ndjeva
Por se kam pritur që do jemi të ndarë.
Shport me mbeturina
Përplot me vrima
Më është bërë shpirti mbrenda
S'ka pëshperima
Fjal me rima
Vetem për ty kto vargje i gdhenda.

Kenga ime

0 comments
Shpirte e za i kam prej zotit
Do kendoj si dikure motit
Me lahute fyell cifteli
Si kenduan t'parte e mi.

Per njat jete qe me dha nana
Drite nga zemra me bahet kanga
E njaj gen qe vjen prej babes
Drite e djellit vargu i fjales.

Fjale e lutje kam pa fund
Per shoqni e miq gjithkund
Per shqiptare ku do qe jane
Drite e zotit jane keto kange.

Do kendoj per ty vendlindje
Falimderit Shkodra ime
E kam quajt veten fatlum
Per njat djep qe me ka perkunde

OOO flamure, i kuqe e i zi

0 comments
OOO flamure, i kuqe e i zi
GJithkunde tiiii, na ke pri
Prine ne lufta,prin ne dasma
N'gjak shqiptari, tu skuq faqja

Skenderbeu, te mbajti ne dore
Ismail Qemali, te ngriti ne vlore
Dore ne dore, te kaloi shqiptari
Te muer ne dore, Adem Jashari

Kushtrim kombit, veq kushtrim
T'ane shqiptaret, duan bashkim
Me u bashkuuue, vlla me vlla
Padrejtesishte, na paten nda

Flamure t'duam, sa vetveten
SHume per ty, kane dhan jeten
Me clirue, cdo vend t'keti kombi
Me ba bashke, si e pat fale zoti

Tashma shqipet, po bashkohen
Hapin krahet, e kunde s'ndalohen
Le ta marrin,vesh tan bota
Po bashkohen,vellazen e motra

Monday, May 13, 2013

KISHA E SHENGJONIT

0 comments
KISHA E SHENGJONIT

Ka fal Zoti shum mrekulli
Si n’gjith boten dhe ne malesi
Mrekulli te medhaja ka
Kasha shen Gjonit Arest Miliska

Ne ket kish prej dymdhjet breza
Nen ket hije lisa dhe mlleza
Dhymdhjet breza jo nuk jan pak
Ti kujtojsh sot ekan shum hak

Nikjo kish qe kur asht ndertue
Pesqind vjet plot kan kalue
Pesqind vjet brezat me rradh
Nuk e harrojm jo sate jemi gjall

Disa her djeg dhe shkaterrue
Nga sistemet qe kan kalue
Prap keto mure jan rinertue
Shum besim populli ka krijue

Bab e gjysh dhe brezat ne ate jet
Ketu i kemi dhe s’kem mej tret
Shpirtat e tyre ketu pushojn
Brez pas brezi doti kujtojm

Ne kete kish mot mas moti
Me besim gjithmon tek Zoti
Ne ket dhurat te Perendis
Bamiresija e gjith njerzis

Ne keto fshatera Arest dhe Miliska
Kumarija jo kurr s’asht nda
Qene fillimt qe e kemi krijue
Keto dy fshatera veq ekan perforcue

Edhe pse shum jem largue
Kumarin prap ne ekemi gezue
Na largoj koha edhe kurbeti
Kumarin e majtem me veti

Kumarin dhe ne dit te sodit
Me plot besim ne kisht shen Gjonit
Prap e kemi dhe nuk dota ndajm
Ne kisht shen Gjonit gjithmon e gjajm

Nje urim zemra ime sot ka
Si per Arest dhe per Miliska
Kudo ne bot qe ju jetofshi
Gjithmon nga Zoti ju u bekofshi

Per ty mendoj zemer

0 comments
Per ty mendoj zemer te dua gjithcka ta dhuroj ty, sepse ti ke lindur per mua jeta ime zemra ime gjithmon do jemi dy, me shif pak ti ne sy jeten ta kam falur ty jeten ta kam falur ty princesha ime me ty jam sikur ne perralle falenderoj zotin gjene me te bukur qe me ka fal ti je engjelli im me mbron ngado qe shkoj nuk kam si te ta shpreh tmerresisht ty te dashuroj,
 Dhe un prap per ty mendoj cdo nate,vec un e di se sa te dua rri dhe pak dhe kur me flet kur me puth kur me prek baby je mundesia qe vjen nje here ne jet dhe per ty mendoj, per ty mendoj sa te dua un e di je e vetmja dashuri,mendoj per ty mendoj cdo sekond cdo minute qe jetoj…
 Fillojn bisedat pa fund me nje te dua ne fund se sa te ndiej jeta ime dhe nuk dua te t'humb se sa xheloz per ty un ndihem kur te shof me cuna te tjer nje sekond te jesh larg meje per ty malli me merr e di qe ti me do shum dhe e pelqen tipin tim ti e pelqen stilin tim,e di tek un ke besim jetojm ne mbi nje premtim,bashke kemi marr nje udhetim deri ne perfundim , je tatuazh ne shpirtin tim
Dhe un prap per ty mendoj cdo nate,vec un e di se sa te dua rri dhe pak dhe kur me flet kur me puth kur me prek baby je mundesia qe vjen nje here ne jet dhe per ty mendoj, per ty mendoj sa te dua un e di je e vetmja dashuri,mendoj per ty mendoj cdo sekond cdo minute qe jetoj…
 Ti e di, une edhe ti ne pafundesi kam nevoje per ty te dua si femije heej per ty mendoj ngado qe shkoj veten po e mundoj jeta pa ty nuk mundet asgje nuk eshte njesoj, heej ateher kur ishim bashke cdo gje kishte kuptim tani po vuaj pasojat qe me solli ai gabim te ndiej heej,veten dot nuk e genjej te dua ktu krah meje lumturin me ler ta kthej
Dhe un prap per ty mendoj cdo nate,vec un e di se sa te dua rri dhe pak dhe kur me flet kur me puth kur me prek baby je mundesia qe vjen nje here ne jet dhe per ty mendoj, per ty mendoj sa te dua un e di je e vetmja dashuri,mendoj per ty mendoj cdo sekond cdo minute qe jetoj…

Kur mendoj per ty,

0 comments
Kur mendoj per ty,
Ethe shpirti leshon,
Mendoj per gjene me te bukur ne jete,
mendoj per dashurine tone.
Kur mendoj per syte e trishtuar,
dhe buzet qe dridhen pa fjale
mendoj per floket mbi gjoksin tend
dhe zemrat qe rrahin pandale…
Kur prane teje qendroj i heshtur,
dhe dridhem kur me prek ngadale,
mendoj se brenda teje ka dicka
qe ti ma thua me zemer,jo me fjale.
Dicka qe me ben te ndihem si engjell,
dhe hap krahet drejt teje fluturoj
ti me shrengon aq fort prane vetes
dhe une ngadale peshperis TE DASHUROJ.

Tuesday, May 7, 2013

0 comments

1- Ç ' mund të bësh sot, mos e lër për nesër. Lëre për pasnesër, ndoshta zgjidhet vetë problemi.
2- Duaje krevatin si shqiponja folenë.
3- Nëse një gjë nuk zgjidhet vetë për 30 ditë, nuk ia vlen të merresh me të.
4- Ne s'kemi frikë nga puna, sepse dimë të ruhemi nga ajo.
5- Nuk duhet të dëshirosh vdekjen e shefit, por të veprosh në atë mënyrë që ai vetë ta dëshirojë atë.
6- Puna është burim shëndeti, prandaj lër të punojnë të sëmurët.
7- Puna e ka krijuar njeriun, por dhe pushimi s'ka vrarë njeri.
8- Dembelizmi është shëndet i pastër.
9- Në qoftë se kolegu yt punon, ky nuk është motiv që të bësh të njëjtën gjë.
10- Vendi i punës nuk është kafene që të rrish gjithë ditën atje.
11- Është e vërtetë që puna e fisnikëron njeriun, por shoqëria jonë nuk ka nevojë për aristokratë.
12- Kush nuk punon, nuk gabon. Kush nuk gabon, meriton të ngrihet në detyrë.
13- Çdo njeri duhet të ketë një aktivitet, por kjo nuk duhet të degjenerojë në punë.

Drama e tre vajzave të rrëmbyera, mbaheshin për 10 vite në një bodrum pranë shtëpisë së tyre

0 comments

Drama e tre vajzave të rrëmbyera, mbaheshin për 10 vite në një bodrum pranë shtëpisë së tyre

Ato ishin adoleshente kur u rrëmbyen nga 52 vjeçari Ariel Katsro në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe u gjeten vetem  pas 10 viteve. Amanda Berry, 26 vjeç, Gina DeJesus, 23 vjeç, dhe Michelle Knight, 32 vjeç, u gjetën në një shtëpi pak kilometra larg vendit ku ishin zhdukur në Ohajo të Shteteve të Bashkuara. Ato u gjetën rastësisht nga një fqinj i tyre, i cili kishte dëgjuar të bërtiturat dhe ishte futur në shtëpi për ti ndihmuar. Vajzat jetonin të izoluara dhe të lidhura në një birucë të nëndheshme vetëm jo shume larg nga vendi ku ishin parë për herë të fundit . Fqinji Charles Ramsey, që është vlerësuar si një hero, tha se dëgjoi thirrjet që vinin nga shtëpia. “Për fat e shembëm derën. Ishte e lehtë pasi ishte alumin. Ajo doli jashtë me vajzën,” tregoi Ramsey.
Pasi Amanda doli nga shtëpia, kaloi menjëherë rrugën dhe mori në telefon policinë, duke mbajtur në dorë vajzën. “Më ndihmoni. Jam Amanda Berry. Më kanë rrëmbyer prej dhjetë vitesh dhe jam këtu. Tani jam e lirë,” tha ajo në telefonatën e saj, që është bërë publike nga policia.
Ajo ka identifikuar grabitësin e saj si Ariel Castro i cili jetonte në atë shtëpi që prej vitit 1992 dhe ishte arrestuar për dhunë në familje në vitin 1993. Policia ka gjetur në birucë zinxhirë, me të cilët mbaheshin të lidhura vajzat.
Zhdukja e vajzave pati tërhequr vëmendjen e opinionit publik në mbarë qytetin për një dekadë rresht. Të afërmit e tyre e kanë mbajtur historinë e tyre vazhdimisht të gjallë duke folur me median vendase./alb-observer.com/

0 comments
Asnjehere mos gjyko nga pamja e jashtme!Nje zemer e pasur mund te fshihet pas bluzes se nje ''varfanjaku
0 comments
hahahha


0 comments

hahahhaha
0 comments
Votim i Shpejt :)
0 comments

0 comments

DritaniOfficial

0 comments
DritaniOfficial