Wednesday, June 26, 2013

SHKODER moj e uruar,

0 comments
SHKODER moj e uruar,
Kush ti ndyu ato duar,.
Kush te nxiu faqen ty,
Kush ti mbylli ata sy,..
Ti ke ken burrnesh e madhe,
Ke kalu vujtje e halle,..
Ti Rilindje ke ba me mot,
Por jo kte qe bere sot,...
Sot ne murin e Kalas,
Lujten paret e dynjas'..
Pare t'pista pare vorrit,
Qe i more prej dors t'horit,..
Kush i mori ato pare,
S'ka BURRNI e nuk ka marre,..
Se nuk shitet dinjiteti,
Per Karrige te nje shteti,..
Aahhhh moj Shkoder Shkoder moj,
Kush kaq bukur te mashtroj,..
Aahh moj Shkoder FISNIKERIA sot mbaroi

Wednesday, June 19, 2013

Ne klas hyri profesori,

0 comments
Ne klas hyri profesori,
Hapi canten me nxitim,
Nxori fletet pa pertim,
Tha se sot kemi provim.


Vajza brune e trishtuar,
Ate dit skishte mesuar,
Djali anash kur e pa,
Nxori kopjen e ja dha.


Vajza brune e gezuar,
Hapi fleten me gezim,
Por mbi te pa te shkruar,
“SA TE DUA SHPIRTI IM.

By Dritan Metushaj

MATURANTI DHE PROFESORI

0 comments
Ne shkoll kam nis me shku,
shkoj per qef e jo me msu,
rri mendoj me mendjen time,
ca do bej un ne provime.


Shkoj ne provim une si trim,
me kujdes shkruj emrin tim,
fleta e bardh per bukuri,
e dorzoj un si zotni.


  I jap doren profesorit,
jo prej qefit por prej zorit,
profesor ti qofsh beku,
qysh i bohet me kalu.


Profesori mua me shef,
e mi thot dy fjale ne vesh,
me kalu eshte veshtir,
po une jam njeri i mir.


Ne qoft se don ti me kalue
nje 50-she ma jep mue!!!

By Dritan Metushaj

Friday, June 14, 2013

Dashuri je ndjenj qe nuk ndalesh

0 comments
Dashuri je ndjenj qe nuk ndalesh
je bekimi per mbi dhe
zemrat bashkon dhe ne zemra kallesh
ti nuk pyet e ciles fe je

Aty ku dashuria ne shpirt i flet
behet zog dhe fluturon
i madhi Zot bekim ju jep
Ai nuk nda por veq bashkon

MALLI PER TY

0 comments
MALLI PER TY

U ndane rruget tona
ne oret e vona
kur ti me the mua
kaloi tash e jona !!!!

U ndane rruget tona
per jete e per mot
dyshoj se ti kurr
sbesove ne zot !!!!!

Ku je tani valle?
qe mua me le me malle
digjet zemra ime
se ti e ke kalle !!!!!

Po mendoj si ne enderr
si me thua lamtumire
lamtumiren e fundit
ne qastin e veshtire

Ska me kurr per mua
as gezim as lumturi
vetem nje enderr te
gjate qe quhet vetmi

Koha e gjate kalon
nje shekull si nje dite
e une qendroj nekujtime
sdi qka jam tu prite!!!!

Qka paska qene kjo jete
thjeshte jo e vertete…
qe me solli dhimbje
ne zemren e shkrete!!!!

Shum te kam besuar
shum te kam nderuar
por mbi te gjitha….
shum te kam dashuruar!!!!

Tash me nuk me shkruan
as une me ste shkruaj
por kjo sdo te thote
se per ty me nuk vuaj!!!!!

Jeta po vazhdon perseri
e une po vuaj e qaj per ty
por kush spo e kupton perse???/
po me rrjedh loti ne sy

Dije se kjo jete pa ty
per mua qenka e kote
dhe spaska aspak kuptim
te jetoj pa ty ne kete bote

Per ne fund te pershendes
kudo qe te jesh
edhe pse sje me mua
ne qdo hap afer do me kesh!!!!

Laj syte e tu
me lotet e mi
dhe mos harro
per ty mbaj Dashurin  By Dritan Metushaj

Sunday, June 9, 2013

GRUAJA SOCIALISTE

0 comments
GRUAJA SOCIALISTE

Ne ndertonim socializmin
nje dor kazmen,tjetren pushken
gruaja bante dru ne shpin
plot per plot mbushte dhe mushken.

Sigurimi i bukes ne vend
kete donte socializmi
sa ma shum buk te prodhonim
do na vinte komunizmi.

Cdo mengjes shatin ne krah
dilnin gjith grate ne are
Ec pas qeve dhe traktorit
duke hedhur,mbuluar fare.

E lidhnin shamine nen gushe
djepet merrnin mbi shpine
diltee me shoqet ne fushe
foshnja ne djep mbi kodrine.

U kullonte djersa e ballit
skuqnin faqet porsi prushi
digjte dielli i korrikut
neper vreshta piqej rrushi.

Luftohej kushe ishte i zoti
sepse tha nje fjale qe moti
se ku prodhohej baroti
denoheshe kot se koti

By Dritan Metushaj

Thursday, June 6, 2013

Votoni, votoni

0 comments
Votoni, votoni
Tek dikush besoni
Vota esht e lire
Jepjani kuje te doni.

Nje gje esht e qarte
Kemi pluralizem
Iku rend i vjeter
Luft per komunizem.

Mos u tremb nga vota
Kushdo qe ta marre
Liri per shqiptaret
Cdo gje per se mbarit

Ju o socialista
Ju o demokrat
Bashkohuni bashk
Per shqipe te begate.

Bota ju mbeshtet
Ne punen me drejtesi
Jemi atdhetare
Jetojme ne Shqiperi. By Dritan Metushaj

Wednesday, June 5, 2013

MERGIMI

0 comments
MERGIMI

Aspak shpirti nuk me dhimset
Shum me mire te kisha vdek
Si po le vendlindjen time
Malli kurr ska pertmu hjek.

Zemra ime eshte dobsuar
Vaj e lot shume mbi kete dhe
Por dhe keto nuk mjaftojne
Se une po shkoj dhe vetem po te le

  By Dritan Metushaj

Dashuria e humbur shkakton edhe dhimbje fizike

0 comments

Dhimbja që të shkakton dashuria e humbur është njësoj si ajo që të shkakton një plagë në trup. Në të dyja rastet aktivizohen të njëjtat neurone.

Sunday, June 2, 2013

Jam ai qe un te dua

0 comments

Jam ai qe un te dua
vdeksha un per buzet tua,
ne zemren tende dua nje vend,
mos pac vend
rri ne kemb nuk ka problem

By Dritan Metushaj

DUA TE BEHEM FILXHAN

0 comments
DUA TE BEHEM FILXHAN

Dua te behem filxhan,
te rri pran buzeve tua,
sa her te pish kafe,
te me puthesh mua.

Por ti zemra ime,
gjithmon ma prish planin,
sa her un behem kafe,
ti e then filxhanin.

By Dritan Metushaj

Saturday, June 1, 2013

Per ty Zemer !

0 comments
Lulet i keput era
bijen ne tok te that
ti ma kepute zemren
diten kur te pash.

Aty jam un
kur rreh zemra jote
me ke ber per vete
o ylli kesaj bote.

By Dritan Metushaj

LEK DUKAGJINI

0 comments
LEK DUKAGJINI

Me kèn oda sa tan shqipnia
E nata e gjat sa historia
Tan me i thirr burrat me mén
1000 vjet me ba kuvén
Ka 1000 her me fol tetan
Veç si Leka kan me lan

By Dritan Metushaj

Nese te dhemb zemra

0 comments
Nese te dhemb zemra
mos kujto se esht infrakt
zemra kerkon zemren
dhe behet merak.

Mos shko tek doktori
ti kerkosh mjekim
por eja tek un
qe te gjesh shpetim.

By Dritan Metushaj