Friday, December 9, 2016

Vetem dreqi

0 comments
.   Vetem dreqi sheh punt tua . . . . . .  

Ça nuk ban dreqi vaki
Kerkun tjeter veç n'Shqipni
S'merret kush me punt e ti
Puna jota ka ma ransi

Çohet nadje zogu i shqiptarit
Nuk e nis diten persmarit
Nuk ban kryq me ju lut zotit
Mej shku mar dhe dita sodit

Don me dit ça han kojshia
Kush i erdhi mram te shpia
Kush dul heret e kush dul vone
Kush na erdhi n'lagjen tone

Shih ka mori çika filanit
Ni hajdut e pik haramit
Shihe djalin e kti perballe
E ka marr ni çik t'perdale

Ky kojshia n'fillim t'rrugs
Asniher nuk ja thot puns
Ati tjetrit aty n'gjit
Nuk e di ça i punojn fmit

Ça ban ky e ça ban aj
Per me dit nuk asht kollaj
Te tan dita i shkon shqiptarit
Tuj u marr me pun t'cdo njanit

Shum her vetin e kam pyt
Kur do t'vin per ne ni dit
Qe me ken ifije t'qet
E punt tona mej pa vet

Me mendime i njejte mbeta
Askerkush s'sheh punt e veta
Punt e t'tjerve i kem merak
Se sna len dreqi rahat


fjalet e zemres

0 comments


Ma ka than zemra ni fjal
Qe me ty ma mos me u marr
Kohen ma mos me harxhu
Pse me t'dasht kur ti s'mdon mu  

Jam mundu me t'dasht me shpirt
Por ti kurr nuk ma ke dit
Jam mundu me t'dhan gjithçka
Prap se prap s'tu ka dukt gja

_____Refreni ______________
Hajt , hajt , hajt o shpirt
Se un skam dashni me shit
Me dashnin z'baj kompromis
T'ka dal rren si e ke nis
__________________________

Rrumbullak ka me u sjell
Ke me mbet "rras n'diell "
Shpejt n'der mend ka me t'ra
Ke me than c'kam ba

Zemer ma s'kthehet koha
Me buton kthehet veç ora
Me dashni nuk bahet lojna
Jeta s'asht loje me xhitona

__________Refreni _____________
Hajt , hajt , hajt o shpirt
Se un skam dashni me shit
Me dashnin z'baj kompromis
T'ka dal rren si e ke nis
_______________________________

Ti je ajo

0 comments


Sa her te shoh ne qytet
mendjen po ma lun krejt
para meje kur kalon
vec tek ti syni ndalon

Shtati jot porsi selvi
knaqet syni tuj tpa ty
zemra jeme z'duron ma
se me ty n'dashni ka ra

Vec ti je ilac per mu
zemren time me sheru
me ty jeta shkon lezet
n'durt e tua du me vdek

T'shoh ne anderr per cdo nat
andrra kurr spo m'del e sakt
e thasht zoti sa ma shpejt
me u ba andrra e vertet

. . . . . . . Refreni . . . . . . .
Ti je ajo qe zemren ma ke marr
ti je ajo qe zemren ta kam fal
ti je ajo qe kam me t'dasht gjith jeten
gjithmon kam me t'dasht dhe ma shum se veten

Per Gjergj fishen

0 comments


Ba me ken Gjergj Fishta gjall
Me m'nimu kish me noj fjal
Se me shkrujt per Kadri Fiken
Duhen men me ja vu piken

Kadri Fikaj profesor
Si shkrimtar shum mendje holle
Ne çdo fjal e ne çdo rresht
Puna e ti nuk don koment

Si tekst-shkrues i dallum
Per te tan i preferum
Lidhja e fjalve n'rreshta t'ti
Qysh me Fishten nuk jan n'di

Sa krenar kish me ken Fishta
Me ja puth kish dur e gishta
Martin Camaj kish me than
T'lumt na mrapa ka kem lan  

Kur shkrun vargje presor Kadria
Vesh e merr te tan Shqipnia
Me u pershtat din me gjithkan
Me ja vu vulen taman

Historian ne kang  trimnie
Si nje liber historie
Dit per dit vepra tuj nxjerr
Si nje det qe z'din me u shterr

Kadri Fikaj det i gjan
 Det me vlera per gjithkan
Kush ja din vlerat folklorit
Ja njeh vleren kti malsorit

Duhen muj e duhen vjet
Per me shkrujt per ket poet
Sado gjat shkon poezia
Si pershkrun veprat e tija  

Kadri Fikaj burr me vlera
Tu rrit djali e tu rrit nera
Ty t'past Shkodra e malsia
Kjosh jet gjat e t'past Shqipnia

"Dukagjin Dashnia Jeme" perveç mbeshtetjes qe jep per dukagjinasit ka edhe falenderime per ata qe arti dhe kultura i lidh me zonen tone .

Vargjet per profesor Kadri Fikaj u shkruan nga Nikolin Guri !

Me rrespekt "Dukagjin Dashnia Jeme "

Faleminderit !

Per shinkollin

0 comments


Katolik o besimtar
kudo jeni n'boten mbar
nje urim e kam per ju
me gjith shpirt me ju uru
ky urim m'del prej krahrorit
pershumvjet naten e Shenkollit
ju uroj qe ne cdo shpi
sot t'ket gzim e harmoni
kush feston me miq e bija
cep e n'cep plot ju mbusht shpia
mish e ven - berrin ferlik
sic ka ken gjithmon tradit
kush ta ket naj berr ne shpi
t'bajn sot gjak  per emen ti
me pre sonte per ket nat
mej fal lypsit per sevap
se Shenkolli si bari
prej njeqind ja u ban njëmi
Se shum her ma kan than baba
n'komunizem koh perpara
sna kan lan thot me festu
asht dasht shtetin me mashtru
gjyshi jem ni burr fistar
burr fisnik e besimtar
me ju rujt shtetin tinzar
e ka pre berrin e fut n'tinar
demek pre per festa t'nanorit
por pre e rujt per nat t'Shenkollit
ajo koh tash ka kalu
sna nal kush ma me festu
burra , gra , pleq e tri
shkojn ne kisha e xhami
mysliman e katolik
e kem prit me gzim ket dit
sikur vala qe ka deti
shkojm e vim te njani tjetri
me urim po e mbylli vjershen
ju Shenkolli ja u gzoft jeten
kush beson n'mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi

kali gomari

0 comments


Kali dhe gomari bajn kuven
Kush prej nesh ka ma shum men
Jam puntor nis e thot kali
Un çdo pun e baj persmari

Thot gomari per nan hije
Edhe un punoj kaj fije
Veç se puna sme ka grat
Nuk kam trup e s'kam takat

Te tan thon se jam budall
Veç e jemja du me m'dal
Ateher thon ska men gomari
Kur punt e mia i ban kali

Hana na ka par

0 comments


Netve kur nëjshim jasht
Naten vone e vetem bashk
U ruejshim boll mos me na pa
Po n'sy t'dikuj na kena ra

K'qyrshim rrotull gjithka
Mos pa prit na vjen naj za
Asni nat askand nuk pam
E n'sy t'dikuj na ram

Harruem tuj k'qyr per dhe
E harruem hanen mbi ne
Aspak nermen s'na ra
Se paska ken hana tuj pa

Ruju hane se flet
Se bahet kjamet
N'kjoft se fjalt na dalin
Veç ti e ke fajin

_____________Fund_______________

Ka me u ba

0 comments


Rropatesh tan jeten  fort
Si fmija kur s'parit mson not
Me shpres e deshir
Se diçka bahet ma mir

Udhekryqe e pengesa
Malore e plot kthesa
Çare ske pa has
N'shum dallg me u perplas

Trupin e man forca
Si lisat qe man toka
E forcen e man mënja
E mënjen e man zemra

Prap vim te shpresa
Rreth saj sillet jeta
Rrim tuj than n'koh t'shtir
"Ka me u ba ma mir "

Per Pasyren

0 comments


Sa mashtruse je moj pasqyre
Njerzve krejt ju ndryshon ftyre
Ftyre e trup ja u ndryshon
Te tan i rrit askan s'zvoglon

Perpara teje shesin men
A thu s'ju mungon sen
Vetja ju duket ma t'rritun
Ma t'fort e ma t'ditun  

Men nuk mun xan
Harrojne se kush jan
Veten e njohin
Ndryshimin se shohin  

Ah moj pasqyre
Genjeshtare e pa ftyre
Mashtruse e njerzimit
Mashtruse e ndryshimit

Friday, September 9, 2016

0 comments
Shkoj te dentistja gjith lezet
Amo sapo futem Dritani bie me kemb perpjet
Cke ore Dritan qe bertet
Qenke shum i ndjeshem mor i shkret
Dentisten shum e kam frik
Sapo futem du me ik
Osht e vetmja femer qe se ngacmoj
Se pastaj mo shum do me terturoj

Monday, August 15, 2016

Mirmengjes kudo qe jeni

0 comments
Mirmengjes kudo qe jeni
ju qe jeni zgjuar
dhe ju qe po flini
Ju uroj nje dit te mbare
te martuar dhe beqare
ju qe sot ne pun shkoni
uroj mir te kaloni
ju qe sot pushim e kini
ju uroj mir te rrini
ju qe sot po udhetoni
ju uroj shendosh e mir te harrini kudo do shkoni
Ju uroj te gjithve dite te mbare
qe te gjith ku jeni o Shqiptare

Friday, August 12, 2016

Ti beqare un beqar

0 comments
Ti beqare un beqar
ta kam thënë dhe më par
hajde moj të rrish me mua
se un ty shum të dua
nuk po tallem moj e uruar
un me ty jam dashuruar
për ty hidhem në dritare
o të marr o vdes fare..

Shokt e shoqet i kam të mirë

0 comments
Shokt e shoqet i kam të mirë
por bëjn si të vështirë
statusin e lexojn
like jo nuk bojn
disa dhe përtojnë
disa të tjer harrojnë
nuk ka shum rëndësi
ju jeni miqt e mi.

Ky Dritani djal i ri

0 comments
Ky Dritani djal i ri
kerkon nuse për shtëpi
të bëj buk edhe fëmi
gjith qytetet po kerkon
por asnjera se pranon
ska makin e as fugon
vetem nje gomar te zi
e perdor si taksi
gjithe diten lart i rri
o Dritani  ore fshatar
mos rri lart ne gomar
se le nam neper pazar.

Hipen goca mbi çati

0 comments
Hipen goca mbi çati
gjithë ditën aty rri
ben ca foto për tu duk
dhe i fut në feizbuk
pastaj hipen te gorrica
bën ca foto me retrica
hipen lart në dritare
bën ca foto pa rrobe fare
ah moj goca ku po shkoni
ju ka çmendur telefoni.

Mirmengjesi o bilbila

0 comments
Mirmengjesi o bilbila
çuna goca trendafila
vajti vone po ska problem
un dy gjera do ti them
ska rendesi çun a femër
të uroj me gjith zemër
di te bukur plot lumturi
per ty qe lexon kte poezi.

Saturday, July 2, 2016

Je si zjarr je si prush

0 comments
Je si zjarr je si prush
Je si molle je si rrush
Ti je zemer ti je veshk
Je e embel porsi pjeshk
Je si dardh je si ftua
Cfar me bere qe te dua
Kam deshire te takoj
Buzen tate ta kafshoj
Dua tjem me ty cdo nat
Te qeras me cokollat
Karamele dhe çumçakiz
Dhe cdo dit byrek me gjiz

Tuesday, June 28, 2016

Per ty qe mke inat

0 comments
Per ty qe mke inat
T'q!fsha motren cdo nat
Jam aj cuni nga tirona
Me mu te osht q! nona
T'q!fsha sistemin familar
Ec e thuj kusherines () ti fus ket .|.
Hwhwhwwh cje 1cop mamlari
T'q!fsha mamin n'maj mullari
Dhe si perfundim
Pse bohesh kaq mamq!m

Oj ti goc gjermani

0 comments
Oj ti goc gjermani
E din ti se jam cun harami
Pranom e martohu me mu
Se x ato letra tdw
Mbase ti ket gjo se kupton
Ama x ato letra kjo zmr cdo gje bon
Tdw pa hile tdw pa interes
X tmar kto letra cdo cun shqiptar vdes
Kjo dit ka ardh ske ca me bo
Sa tmari ato letra un te lo

Zoti mi dha mend

0 comments
Zoti mi dha mend
Por ty gjermani tpaska cmen
Nk te ve faj or njeri

Se ty gjermani me zor nkrevat tka shtri
Mir se pa mend ngele
Po ec or dreq ruj naj dele hahahah

Sunday, June 19, 2016

Ti që je zgjuar

0 comments
Ti që je zgjuar
dhe sts po lexon,
dy fjalë kam për ty
besoj se më kupton.
Të uroj një dit të bukur
plot fat e mbarësi ,
kudo që të shkosh
paç veç lumturi.

Wednesday, June 15, 2016

Miredita miqt e mi

0 comments
Miredita miqt e mi
këtu te un po bie shi
sa lezet sa bukuri
do të rrim në shtëpi
një urim për ju kam
se tani vetëm jam
dit të bukur o yll bote
siç ta do zemra jote.

Saturday, June 11, 2016

Mirmengjes kudo qe jeni

0 comments
Mirmengjes kudo qe jeni
ju ne gjum e ju puntor
ju uroj nje dit te bukur
paci shum lek sot ne dor
ju te martuar e ju beqar
paci sot nje dit te mbar...

U nisa per greqi

0 comments
U nisa per greqi
se e dija fushe me lule
Nji t'mar 1 gjys buke
dhe ca kofsha pule

U futa ne kufi,
eca nat e dit
pas 1 jave rrug
mberrita ne selanik

Punoja buze rruge
kalonin shume goca
Un mbaja syte andej
dhe jo te karroca

Po me ikte truri
dhe fola me pronarin
Mjep 1 dite leje
se ma hoqe zarin

Ore leri llafet
se te hyra ne shpulla
hec shpejt ne pune
sill llac edhe tulla

Deri ne kat te tret
e ngjisja llacin me kova
Duke ngjitur shkallet
sec u rrezova

Me cuan ne spital
po me benin analizat
U thash nuk jam mire
po ma mer me miza

Vjen 1 doktor tjeter
me vesh si opinga
Me ngul n'tule t'byces
nja 4 - 5 shirnga

Tani u sherove
pashiko si qesh
U thash me ndimoni
se po iki per lesh

Nuk zgjati shume
me futen ne sirum
2-3 gjilpera
3-4 ore ne gjum

Kur u permenda
isha ne krevat
Vjen nje doktoresh
2 meter e gjat

Kur mu afrua
dhe po me mjekonte
Me sy po ma bente
me dor me ferkonte

Kur vjen pronari
aty tek krevati
Shpejt shko te puna
ma bej llacin gati...
 By Dritan Metushaj 

Un po qaj për ty

0 comments
Un po qaj për ty
ti nuk më dëgjon
un të them të dua
ti nuk më beson
un të puth në faqe
ti ma fut me shpull
kur të putha buzën
ma fute me tull
skam faj un i shkreti
që je kaq e mirë
fajin e ke ti
që bën si e vështirë.

Friday, June 10, 2016

Shqipëri moj e bekuar

0 comments
Shqipëri moj e bekuar
në paris ti ke shkuar
të gjith sytë kemi tek ti
na ndero moj shqipëri
mos u tremb nga zviceria
as nga franca rumania
sepse topi është njësoj
të urojmë fat në loj
do ju ndjekim nëpër stola
merrni topin e bëni gola.

Mirdita cuna dhe goca

0 comments
Mirdita cuna dhe goca
ju uroj sot nga zemra
dit te bukur dhe të qetë
veç gëzim paçit në jetë
me familje e çdo gje keni
ju rujt zoti kudo që jeni...

Mirmengjesi moj shqiperi

0 comments
Mirmengjesi moj shqiperi
qe nga jugu në veri
mirmengjes dhe ti kosov
nga prishtina në tetov
ju uroj një dit të mbar
ne çdo vend ku ka shqiptar
në greqi e itali
kalofshi sot per bukuri..

Dhjet e 20 po shkon ora

0 comments
Dhjet e 20 po shkon ora
ti je me cel te dora
këtë sts po lexon
se dikush të mungon
ndoshta je i merzit
një poezi je duke prit
hapi syt e mos harro
se ësht zoti që të do.

Thursday, June 9, 2016

Si shiu në pranver

0 comments

Si shiu në pranver
si lulja që mban er
si loti që rri në sy
ashtu jam un për ty
si uji në lum
si sheqeri në llokum
si molla me ftua
ashtu je ti për mua.
By Dritan Metushaj

Burri që është burrë,

0 comments
Burri që është burrë,
femrës nuk i gjuan kurrë .
Femra respektohet,
femra nuk lëndohet.
Një femër është mama,
ai që godet një femër
është budalla.
Sa like bëhen për femrat ?

Mirmengjesi lepurusha

0 comments
Mirmengjesi lepurusha
Mirmengjesi o bebusha
Mirmengjes o syri bukur
Të uroj një dit të Lumtur
Ska rendesi çuna a femëra
Të uroj  gjith  nga zemëra.

Tuesday, June 7, 2016

Mirmengjes kudo që jeni

0 comments
Mirmengjes kudo që jeni
dit me fat uroj të keni
veç buzqeshje e lumturi
në familje e çdo shtëpi

Dy kunata në një derë

0 comments
Dy kunata në një derë
njëra drizë tjetra ferrë
zihen kot edhe bërtasin
dhe me gojë jo nuk flasin
një me lug tjetra pirun
veç gallatë shikoj un
kështu është kjo histori
2 kunata në një shtëpi
do bejn sherr e fjal të kota
do dëgjojë edhe bota.

Mirmengjesi hapi dita

0 comments
Mirmengjesi hapi dita
un tani sa u ngrita
vajti vonë ska problem

un dy gjera do ti them
ti që sts po lexon
të uroj fat kudo që shkon
plot shëndet e lumturi
per ty që pëlqen kte poezi.
By Dritan Metushaj

Për ty moj kaçurrele

0 comments
Për ty moj kaçurrele
bleva një kapele shkova në dyqan
të bleva dhe fustan

ty do ti dhuroj
se të dashuroj  

në dritare do të vi
 

të puth syrin e zi
të them sa shum të du
se ti je veç për mu.

By Dritan Metushaj

Friday, June 3, 2016

Miremengjesi o Shqipetar

0 comments
Miremengjesi o Shqipetar
Ju uroj nje dit te mbar
Miremengjesi o te bekuar
Uroj tjeni zgjuar
Miremengjesi o miqt e mi
Uroj tja kaloni bukur kyt dit pa shi
Tani qe them se e lexove
Futi 1 lik po spertove

Kur në rrug të pash

0 comments
Kur në rrug të pash
shtylles me kok i rash
shtylla u rrezu
ti qeshe me mu
un shum u merzita
te fola te bertita
pse qesh moj budalle
koken desh ma çave
per surratin tend
rrezova shtyllen me korent.

Moj mushkonjë

0 comments
Moj mushkonjë
të raftë pika
si me gjete
se un dritat i fika
ik nga un mos u afro
asnjehere mos picko
gjaku im nuk esht i mirë
prandaj ik me dëshirë
nese ti me pickon
gjaku im te helmon
po te kapa te godas
ta shtyp koken dhe te vras.

Kur te pashë atje te ura

0 comments
Kur te pashë atje te ura
seç mu ngrit temperatura
kur të pashë te ballkoni
seç mu ngrit dhe tensioni
çfar me bere ti moj xhan
ule pra ate fustan..

Qielli ka zot

0 comments
Qielli ka zot
syri ka lot
toka ka njeri
zemra ka dashuri
por ti se kupton
se ajo ty te don
hajde preke pak
se po pikon gjak
kur ta marresh vesh
un ika perlesh..

Te prita te porta

0 comments
Te prita te porta
moj te hengert mortja
pse serdhe tek unë
më le dhe pa gjumë
gjith natën të prita
deri sa hapi dita
ti mua me mashtrove
me tjeter u largove
zemren ma lendove
jetën ma shkatrrove
më ke len pa mend
moj te henkshin qent

Mirmengjesi çuna femra

0 comments
Mirmengjesi çuna femra
ju uroj sot nga zemra
dit te bukur dhe të qetë
veç gëzim paçit në jetë
me familje e çdo gje keni
ju rujt zoti kudo që jeni.

Jam duke mendu

0 comments
Jam duke mendu
nuk di çfar me shkru
meqë kot po rri
do boj nje poezi
sdi kujt tja kushtoj
asnje nuk dashuroj
dy fjale po i them kot
te lutem ty o zot
se un per vit te ri
dua nuse per shtepi.

Ky status ësht për ty

0 comments
Ky status ësht për ty
që lexon me ata dy sy
që ke një nënë dhe baba
një motër dhe vëlla
një teze dhe një xhajë
një hallë ose dajë
një mbesë ose nip
që din të flasin shqip
që i do me të vërtetë
o zot i paç me jetë.

Kur te pash atje në krua

0 comments
Kur te pash atje në krua
ti ma more mendjen mua

kur të pashë te burimi
mua me kapi fiksimi
tu afrova me ngadalë
 

dhe të fola disa fjalë
ti po rrije te kalaja
kur të putha na pa mamaja
 

pastaj shkuam atje te lumi
duke u puthur na zuri gjumi
hapa sytë çte shikoja
 

un jastikun perqafoja
ishte enderr pse o zot
se ma bere qefin kot..

By Dritan Metushaj 

Goc e vogël sy jeshile

0 comments
Goc e vogël sy jeshile
ti gjithmon ma bën me hile
më jep fjal e premtime
por pastaj dalin mashtrime
ti më thua se më pëlqen
por çdo ditë më gënjen
lojën tënde se kuptoj
dit e natë për ty mendoj
pse smë thua të vërtetën
se pz ma nxive jetën
mos më bëj të qaj me lot
se pa ty nuk jetoj dot.

 By Dritan Metushaj

Wednesday, June 1, 2016

Kam dy fjalë më dëgjo

0 comments
Kam dy fjalë më dëgjo
puthjen femrës mos ja kerko
se ajo nuk refuzon
veç për ty ajo mendon
nëse je shum katil
rrembeja puthjen pak me stil
un një her që e provova
në spital perfundova

Tuesday, May 17, 2016

Ne fb nisi kjo loj

0 comments
Ne fb nisi kjo loj
kur nje vajz komentoj
vendosa ta pershendes
i dergova dhe nje ftes

e pranoj me hezitim
nisem dhe komunikim
numrin thash ti kerkoja
doja zerin t'ja degjoja
 

nuk nguroj dhe ma coj
vendosa ti telefonoj
kur me 1 mesazh me thot
un tani nuk mund te flas dot
 

vazhduam komunikim
kjo pergjigjet me gezim
ti do jesh i dashuri im
dhe urova fatin tim
 

vendosa ti telefonoja
doja zerin t'ja degjoja
por nje gje nuk me pelqeu
degjova qenin kur lehu
 

nisi po me dhimbte koka
kur filloj bertiti dhe lopa
dhe nje ze burri qe i foli
hajde plak se lopa polli
 

telefonin nuk e ngriti
dhe mesazhi shpejt arriti
o bukurosh o djal i ri
un jam plakë me 5 femije

Sa jan zgjuar nuk e di

0 comments
Sa jan zgjuar nuk e di
un po bëj një poezi
i kam gjetur disa fjal
do e shkruaj me ngadal
se mos bëj ndonje gabim
dhe pastaj nuk ka kuptim
nëse ti po e lexon
nuk e di se ça mendon
un të them natën e mir
të bëj like kush ka dëshir.

Saturday, May 14, 2016

U ringjall , u ringjall

0 comments

Zoti jone Shpetimtar
Krijuesi i tokes dhe i qiellit
Krijuesi i henes dhe i dielit
 

Per makatet e njerzis
U gozhdua prej ushtris
Vdiq ne kryq dhe e futen n'varr
Te treten dit prap u Ringjall
 

Lart ne qiell atje u ngjit
Na ben roje nat e dit
Per cdo gje na gjindet pran
Esht i dashtun me gjithkan
 

Prandaj sot vllezer e motra
Te festoj mbar e gjith bota
Krishti i vdekur prej ne varr

By Dritan Metushaj

Friday, May 13, 2016

Si nuk doli 1 goc e mir

0 comments
Si nuk doli 1 goc e mir
të më flasë me dëshir
o 1 te kam fiksim
me ty dua nje takim
se ti trurin ma ke heq
je i mir nuk je i keq
shkruan bukur pa gabime
ma ke marre zemren time
kam dëshirë të takoj
dhe me ty të bisedoj
të bëjm bashk disa llafe
sa te pim veç nje kafe

O facebook ti je matuf

0 comments
O facebook ti je matuf
na i bere syt si buf
rrim gjith diten duke lexu
ne çdo sts duke komentu
na ka ikur mendja fare
kur ska valë dalim n'dritare
bejm poezi edhe gallata
pa fb nuk shtyhet nata
edhe dita ska kuptim
ti facebook na jep gezim
aty kohën ne kalojmë
por asgjë nuk fitojmë.

O facebook sa shum te dua

0 comments
O facebook sa shum te dua
ti gjith diten rri me mua
kur merzitem rri tek ti
bej humor dhe poezi
rri e shkruaj per qefin tim
ty facebook te kam fiksim
po sa zgjohem ne mengjes
te shikoj me shum kujdes
hap mesazhet dhe lexoj
me thot tjetra te dashuroj
keshtu e ka sot rinija
ne facebook lind dashuria.

E kam thënë dhe më par

0 comments
E kam thënë dhe më par
ka lezet me qen Shqiptar
Kemi tokë kemi dete
kemi fshatra dhe qytete
Kemi fusha kemi male
kemi vila dhe lokale
Kemi liqen e kemi lum
kemi çuna e goca shum
Të gjith ne na kan zili
kemi flamurin kuq e zi
Kemi shok/shoqe shum të mir
që bëjn like me dëshir.

Shkoj 1 burrë në shtëpi

0 comments
Shkoj 1 burrë në shtëpi
ishte dehur me raki
Degjo ktu ti moj grua
mos me bej naze mua
se un bej çfar te du
nuk gjen tjeter burr si mu
dhe pse jam pak debil
un prap jam burr me stil
-ah mor burr i shkretë
ti e kupton vetë
po ta them në sy
mjera un me ty
atë e di dhe zoti
se ti je burr koti.

Goc e vogël prit aty

0 comments
Goc e vogël prit aty
se ta bëj tet me dy
prit të flasim 1 minut
mos kujto se jam hajdut
zdua lekë se jam bos
ha gjith ditën buk me kos
kam një vil dhe dy pallate
kam hotel me kater kate
po ta them si burri burrit
se un kam lesht e currit
ti po deshe mos beso
un të dua mos harro.

Mirmengjesi a u zgjuat

0 comments
Mirmengjesi a u zgjuat
mbremjen sonte si e kaluat
un tani rash nga krevati
edhe kafen po e bej gati
mos te qesh njeri me mua
vetem hunden kam demtuar
ju uroj nje dit te mbar
punetor edhe shkollar
kalofshi nje dit fantastike
po spertove futi nje like

Ka lezet me qen beqar

0 comments
Ka lezet me qen beqar
rri gjith ditën në pazar
në lokal edhe në kafe
nuk të bon gruaja llafe
portofoli të rri plot
nuk blen gjëra kot më kot
beqaria ësht mrekulli
kur të duash shkon në shpi
e bon qefin siç do vetë
të jesh beqarë ka lezet

Jemi popull me tradita

0 comments
Jemi popull me tradita
presim telin të lem pa drita
presim tubin të lem pa uj
me shqiptarin mos e kruj
jemi popull kapedan
të vjedhim lekët në urban
të djegim shtëpin me benzin
të fusim tritolin në makin
të fusim plumbin në ball
me shqiptarin mos u tall
për këtë jemi krenar
o sa mir me qen Shqiptar.

E maj men si sot

0 comments
E maj men si sot
kur shkoja në shkoll kot
beja zhurëm në klas
ne mesim isha derras
në fizik e histori
5-sa per mua ishte mrekulli
letërsin nuk e lexoja
matematiken se kuptoja
shkoja kot veç per gallat
veç fiskulturen e kisha 7
erdhi dita kur e mbarova
pagova lekë që e kalova

Te pallati jot moj gocë

0 comments
Te pallati jot moj gocë
po të pres me karrocë
dil të shoh 1 her në sy
bleva karroc veç për ty
a dëgjon apo jo
dil një herë më shiko
po të pres këtu në shkallë
hajde moj të puth në ballë
mos më bëj e vështir
se karroca ësht e mir
e ka emrin birobiro
hajde moj ta bejm

Kë të marr e kë të lë

0 comments
Kë të marr e kë të lë
natën gjumi nuk më zë
njëra bjonde tjetra brune
që të dyja jan majmune
një e shkurtër një e gjat
jan të ëmbla si çokollat
jan të bardha si akullore
një dembele një puntore
kë të marr me rop shpije
që të dyja jan qeflie.

By Dritan Metushaj

Meqë kot po rri

0 comments
Meqë kot po rri
do bëj një poezi
me moll e me qershi
me rrush edhe me ftua
se kështu e dua
me krip edhe piper
të ëmbël si sheqer
me pak shije limoni
ai që se pelqen të
hidhet By Dritan Metushaj

Tani kam një dëshir

0 comments
Tani kam një dëshir
Do ju them naten e mir
Gjum të ëmbël si sheqer
Pafshi endrra me ylber
Çuna goca ju pershendes
Shihemi neser në mengjes
Po them dhe nje fjal koti
Po bere like te rujt Zoti.

Le të flas bota për mua

0 comments
Le të flas bota për mua
un jetoj ashtu si dua
nuk dëgjoj fjalë të kota
kujt i plas ça thotë bota
kam jetën time e boj ça du
kujt i plas ça thon për mu
kështu jam e nuk ndryshoj
e di vetë se si jeto 

By Dritan Metushaj

Monday, February 29, 2016

Du t'pershnes diken pa emer

0 comments
Du t'pershnes diken pa emer
Emri saj per mu esht zemer
Nuk e shof por e kujtoj
Nuk e kam por se harroj

S'jam per te por egzistoj
Nuk bej gjum por e mendoj
Nuk e kam por kam kujtime
Nuk kam lot por kam vajtime

Sonte e diel po nejte zgjuar
Kujto kohen e kaluar
Po te kapi nostalgjia
Hajde puth buzet e mia

N'pac frig burrin se t'kupton
Banma n'dac nje telefon
Ti qajme hallet e dashnis
Ca pam ba ne koh t'rinis

Ishe gjumi dhe une endrra
Ishe shpirti dhe une zemra
Ishe dielli dhe une drita
Si u ndam ket gja se prita

Vargjet dalin po s'forcime
Si them une por zemra ime
Ke besove qe t'mashtroj
Mori ty qe s'tmeritoj

Rrug te mar nuk te mallkoj
Puthjet tua si harroj
Do ti mbaj per jet kujtime
Si nje enderr e jetes time,,,!!!
By Dritan Metushaj

Tuesday, February 23, 2016

C'ka m'kan syt qe m'rrjedhin lot

0 comments
C'ka m'ka gjet qe s'po flej dot
C'ka m'kan syt qe m'rrjedhin lot
C'ka m'ka zemra qe po m'dridhet
C'ka m'ka shpirti qe s'po mlidhet

Kam fillu e n'rregull s'jam
Ment ne kry se di aj kam
Noshta juve ju vjen seri
Por mergimi t'ban gjys njeri

Seriozisht ket pun e kam
Per vendlindjen une s'mur jam
Nuk e di a vjen noj dit
Nabat t'shals me ba i'vizit

Du me pa bjeshket e mija
Du me pa mos esht shem shpija
Du me pa gurrat dhe krojet
I shalla zot s'na nemin trojet

Du me shku ku m'ka fal zoti
Se atje do m'pushojn loti
Ne mergim nuk eshte jetesa
N'pun te rana e pa pagesa

Nuk jetohet mergimtar
Ku nuk shef flamur shqiptar
Kur nuk shoh shqipe n'flamur
Me dhem zemra se s'esht gur

Zot i mall ty t'kjoshim fal
Kur do shkoj nje dit ne shal
E ta bej nje xhiro fshatit
T'shkoj e t'hy ne kish t'abatit

Me nez qirin e t'baj urat
Per ket ven qe ka met that
Per ket zon qe eshte vetmue
Me ju lut shejtit shnanue

Du me u'lut zotit ne qiell
Si pam ken prap me na m'lell
E na fal se kem gabue
Si kem lan ate ven t'bekue

Lam c'do gja per nje jet tjeter
Kan pas than nje fjal te vjeter
Kan pas than te part e venit
Halli t'con ne luk te qenit

Por nje gja na mos t'harrojm
Vendin ton do ta kerkojme
Ma mir krip e buk me uje
Se sherbetor ne dhe te huej...!
By Dritan Metushaj

Du mej than dy vargje loti

0 comments
Du mej than dy vargje loti
c'ka kem vuajt e din vec zoti
nuk po di nga me ja nis
prej partis punes shqiperis

 besa shum pat vuajt mileti
pi na pat krejt gjakun shteti
na pat shtyp e turturue
pri fjal goje n'burk met cue


jena rrit si njerz te eger
50 vjet me nje kulsheder
jeten krejt na paten nxi
Enver Xhoxh me k'lysht ti

n'koh t'Enverit te gjith e dim
kem pas vuajt pri aspirin
ba meu s'mur nuk gjejshe care
s'kish doktorr ase s'kish spitale

aji rregjim shum na pat loll
vec gjith botes kem met pa shkoll
shkoll pan marr vec ata femi
kush kish prindrit ne parti


si pan ken ligjet ateher ?
me na tall dhe i'brigadier
n'bashpunim me komunista
na pan ba me fol me gishta

per met gjet nje pun k'ta ftyra
dojshin grat mej cu te zyra
tuj shfrytzu ligjet e shtetit
borxhe shum i kan miletit

gjith shqiptart i pan tmerrue
tuj var njerz e pushkatue
n'burgje t'rana mija vet
denu kot me burg per jet

denuen gra burra zotni
vec prej fuksas klyshve t'ti
c'na kan ba ka njerz t'pa fe
kan denu dhe femit pa le

vuajtja e jon ke shum e gjat
dikush s'pat ase buken that
kur kujtoj gjaku me v'lon
c;do gje ishte me recion

lagr na qoft, dikush me vdek
s'gjejshe kafe kujt mej pjek
s'gjejshe kafen ase sheqerin
na tuj rrah shplak per enverin

jetoj shum s'diti me shkue
shpirti ti n'ferr past pushue
qysh kur vdiq e shkoj zagari
filloj frym me marr shqiptari
By Dritan Metushaj

Monday, February 8, 2016

C'do fund jave kam pushim

0 comments


C'do fund jave kam pushim
T'shtun e t'djel dal per qef tim
Ku do t'shkoj me pi nje kafe
Gjej Shqiptar vec tuj ba llafe Edhe rruges tuj ec qytetit
Ca nuk shef t'del vetja qefit
Shef Shqiptart ska me perseri
Nuk dallojn jan kafsh a njeri Kur po dalin bashk qytetit
Grat i lan gjithmon mas vetit
Ecin burrat tuj lan nam
Tuj i shkel puntollt me kam C'ka me pa mas tyre grat
N'minifun e puntoll t'gjat
Le se fmit na kan ba hor
Me i'cop buk tuj hager n'dorK'ta njerz shpirtin krejt ta lollin
Burrat n'dor e kan ajfonin
Kok pa lam floket bystek
Nuk ja vlejne dreqit nje lek Shkojn tu zan rruges ner veti
Tallen qeshin gjith mileti
Si pushk jevku marrin flak
N'rrug ja fusin grues me shplak Kta Shqiptar kur do bajne kthes
Jau pruft Zoti ment e kres
Jena ba me na qa hallin
Kush ne bot se don Shqiptarin!
By Dritan Metushaj