Thursday, September 24, 2015

Cikat dam ne kush naj bani

0 comments
Cikat dam ne kush naj bani
shum prej tyne u'ka dal zani
se k'to vajzat e kurbetit
shum ransi po japin vetit

s'begenisin me na fol
thu kan kap qellen me dor
mendje mdha evrop naj bane
thu se jan amerikane

nuk martohen me shqipetar
nuk dun burr por don dollar
i kan fut nje mendje t'let
ruajne martesat per n'at jet

o ju vajza moj shqiptare
mos u rreni jasht per pare
mos t'ju rrejne parja e huaj
gjeni burra n'vendin tuaj

s'mun e thom ca meritojne
shkojne n'kurbrt shqiperin harrojne
bien n'dashni kto picithere
me do t'huaj qe kan probleme

mos u tremni ju prej hallit
mos ja n'rroni fen shqiptarit
nami i zi tash po ju del
tuj ba fmij me t'huaj gabel

k'to shqiptare menc po dalin
kerrkush mir s'po jau din hallin
menjen ne qiell bythen per tok
menc naj qiti kjo evrop

per kto vajza ca me than
harrojn bab e harrojne nan
por me jeten kush ban loj
ka me met me gisht ne goj.By Dritan Metushaj !

Kam nje hall du me ja u than

0 comments

Kam nje hall du me ja u than
jo vec une por bashk te tan
o jam c'men e s'di kurrgja
ose njeri dreq esht ba

kur ne rrug diken takon
per momentin te respekton
rrin tuj t'pa me cep te syrit
sa ti gjejn dermanin qylit

n'rast se shef se s'mun po t'rren
nga inati shkon me u'cmen
le kur t'bajne me shku te shpija
i ka fol nje mije fjal t'kqija

n'kjosh i keq por pasanik
te gjith don me t'pas per mik
n'kjosh i mir por fukara
ase ne anerr s'don me t'pa

jan c'men krejt k'ta dalshin fare
ase dhe gruaje s'tlen pa pare
c'ka po nodh mos me zan bes
o zot bjerjau mente e kres

n'kjosh tu djeg ne flak dhe prush
nuk ta jep doren kerrkush
s'ka burreri ase nuk ka bes
thu s'ka Zot vec interres

shum pe shofin interresin
thu se kurr k'ta njerz nuk vdesin
me than t'drejten edhe hakun
edhe kafshet pak e ruajne gjakun

ruenje gjakun dhe burrnin
se per t'gjith vdekja do vine
kush prej v'dekjes nuk ka p'shtue
atje te tan kem meu gjykue

per ca t'bajme mendonu thell
sepse ka nje Zot ne qiell
eshte i madh dhe na gjykon
mund t'vonojne por s'na harron

rrugen e Zotit mos me lan
se prej ti jena te tan
me gjith shpirt une po i'kerkoj
Zot i madh shqiptart bekoj By Dritan Metushaj

Jam fut shum thell ne mendime

0 comments
Jam fut shum thell ne mendime
s'di kush eshte me mendjen time
kam fillu me fol me veti
sa s'po flej ase gjum i shkreti

s'po kam faj se keq u mesova
ne rini boll mir kalova
s'me mungoj qefi ase leku
tash si baj pleqria m'preku

kisha dasht me m'rrejt pasqyra
mos mej pa rrullat tek ftyra
mos me pa veten per seri
hall paska n'pleqi c'do njeri

te raft pika moj pleqni
s'ke gja tjeter vec vetmi
vec 3 shok ka gjet pleqnija
halle vuajtje dhe vetmija

s'ka njeri qe e pelqen
se n'merzi jeten ta k'then
plakut shkret poj raka vlera
e besoj se m'ra tek dera

nje fjal kot njerzit e thon
sa t'jetosh ke vler gjithmon
kurse une dakort nuk jam
se n'pleqeri nuk ke ase kan

plaku i'shkret s'ka pse me ken
kur se don ase shpija mren
porse zoti e ka lane
hall pa u'plak s'kena te tan

por e keqja k'tu s'maron
se vet jeta te denon
dum e z'dum s'do rrim pa gja
lajme gjynahet qe kem ba

c'do gjynah lahet n'kte jet
sa per tjetren rrini t'qet
se kur t'shkojme ne ate dynja
se ca ndoll kush nuk din gja

tash n'pleqni c'kena me hjek
kem me u'lut zotit me dek
ba me dit se c'ka na pret
nuk jetojme ase 30 vjet

aqe shum halle ka pleqnija
kush se din vec perendija
Zot i madh mos na deno
e pleqnin me her na co   By Dritan Metushaj

Monday, August 24, 2015

Cikat dam ne kush naj bani

0 comments

Cikat dam ne kush naj bani
shum prej tyne u'ka dal zani
se k'to vajzat e kurbetit
shum ransi po japin vetit

s'begenisin me na fol
thu kan kap qellen me dor
mendje mdha evrop naj bane
thu se jan amerikane

nuk martohen me shqipetar
nuk dun burr por don dollar
i kan fut nje mendje t'let
ruajne martesat per n'at jet

o ju vajza moj shqiptare
mos u rreni jasht per pare
mos t'ju rrejne parja e huaj
gjeni burra n'vendin tuaj

s'mun e thom ca meritojne
shkojne n'kurbrt shqiperin harrojne
bien n'dashni kto picithere
me do t'huaj qe kan probleme

mos u tremni ju prej hallit
mos ja n'rroni fen shqiptarit
nami i zi tash po ju del
tuj ba fmij me t'huaj gabel

k'to shqiptare menc po dalin
kerrkush mir s'po jau din hallin
menjen ne qiell bythen per tok
menc naj qiti kjo evrop

per kto vajza ca me than
harrojn bab e harrojne nan
por me jeten kush ban loj
ka me met me gisht ne goj.By Dritan Metushaj !

Friday, June 19, 2015

O moj Shkoder sa te du

0 comments
O moj Shkoder sa te du
Çdo gja n'bot ti je per mu
Po kam qef t'drejten me than
Ti per mu je babe e nane

Por ke met ne dur te kqija
Tuj t'vu kamen qeveria
Tuj mos dhan fonde per ty
As me t'pa skan dasht ne sy

Se ti ke dasht gjithmon lirin
Ke luftu per demokracin
Ke luftu vec per t'verteten
Demokrate Shkodra tan jeten

Dhe ket ver zgjedhjet po vin
Me ndryshu ishalla Shqiprin
Me largu ket qeveri
Qe na prishi bisnes e shpi

Me fadroma dhe i nuk
Ta prish shpin per ni minut
Shum premtime nuk u zbatun
Njerzit kan nevoj per pun

Askerkush nuk u punsu
Ashtu sikur ishte premtu
Prandaj tash ka ardh sahati
Tan Shqipnia me u ba gati

Me largu ket qeveri
T'ecin para kjo Shqipni
Prandaj ju pa e majt anen
ju lutem votoni Lsi

Ta votojm ket Zotri t'nerume
Qe ta shohim Shkodren e gzume
Qe edhe fmija t'ken gezim
T'ket mirqenie dhe punsim

Si dikur Shkodra me gzu
O sa shum ket gja e du
Prandaj vllazen e ju motra
Mos t'ju drillet aspak dora Votoni per Lsin
By Dritan Metushaj !

i asgje nuk meriton

0 comments
i asgje nuk meriton
as nje rresht me poezi
genjeshtare e pa bes
nuk do gjesh kurr dashuri

Sikur lapsi ne fletore
ti nuk je asgje me teper
sot shkrun ktu neser atje
e pasneser n'fletore tjeter

Mos harro moj e pa bes
se shum shpejt do gzosh vetmin
duke shkru ne shum fletore
do te mbetesh shkarravin

Shkarravinat e nje jete
nuk i fshin mos u loll kot
do kerkosh e do kerkosh
gome per to nuk do gjesh dot
 By Dritan Metushaj

T'kjoshim fal Shejti Shnanue

0 comments
N'Lac t'Kurbinit nalt mbi male
asht ni kish jo shum e malle
qindra vjet thon kan kalu
kur u nal shejti Shnanu


 N'ata gur e ne ata shkrepa
ku aj shkeli me kam t'veta
sot gjithkush prej tan Shqipnis
mblidhen bashk te ajo kish


Katolik e mysliman
aty bashk mblidhen te tan
se Shnandou me mrekulli
te tan bashk i mbledh aty


N'at oborr e n'at kish t'vogel
nga Saranda deri n'Shkoder
askerkush sot nuk mungon
i mall e i vogel aty shkon

 
Kush beson n'mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi
e Shnandou ka me nimu
vec me tmira ka me gzu
Se deshmit per mrekulli
mir i din sot cdo njeri
mir e din se ca asht ba
e shum kush edhe i ka pa


Aty sakati asht cu nkam
aty memeci ke thirr nan
aty ndoll kan mrekulli
aty i verbri ka pa me sy

Prandaj sonte n'ket nat t'malle
ti harrojn kushdo t'ket halle
e ti lutet shejtit Shnandue
se ja nep zgjidhjen pa vonue

Ju uroj t'gjith besimtarve
pershumvjet ket fest te malle
gzuar , gzuar dhe pershumvjet
ma mir mot e per cdo vjet
By Dritan Metushaj

Kush po hyn me mu n'kuven

0 comments
Kush po hyn me mu n'kuven
dikush deshta me m'dhan men
se une thom ka ndryshu jeta
ne 10 vet 9 jan me t'meta

me m'fal shum kuj ti vin keq
se ka ardh kjo jeta per dreq
me pun t'veda kush nuk merret
sa del drita e deri t'erret
si i riu edhe i vjetri

rrin tuj pa ca po ban tjetri
ba me pa se po t'ec fati
sa nuk plasin nga inati
ba met pa i shtri tuj dek

besa kush me dor s'te prek
ikun shkojne zhduken me vrap
boll kan frig se cohesh prap
 leku i'keq ka prish dunjan

kryq e t'thuer ne sherr te tan
te humt fara mori pare
se na qite te gjithve fare
 qe kur hyni parja ne mes

s'ka burrni ase nuk nuk e pers
ka ike nera dhe burrnja
jena ba por si bagtija
na ka vu parija per funit

mej ardh keq gurit e drunit
s'te don kush vetem meu tall
ba me mujt te han te gjall
 pash njat zot si na ka fal
pak dashni sa t'jena gjall

sa ma mir te shkojme ner veti
se kurrgja s'marrim me veti
ca do marrim Zefi u thot
nje kostun 2 meter tok

se na pret nje shpi bujare
qe s'ka bir dyer ase dritare
lutnju zotit me ndryshue
se dy jet s'kena mej gzue

me gjys synit mos meu pa
me shku mir si vllau me vlla
 mos meu dasht per sy e faqe

megjith shpirt e t'kena pace
e perseris dashni shqiptar
zoti i shalla na prift mar,,,

,!!!by Dritan Metushaj

Monday, May 4, 2015

Aman Zot ti qe na fale

0 comments
Aman Zot ti qe na fale
kur marojne per ne kto halle
vec gjith bots na ke ba hilen
sikur pak na ke kthy shpinen


 t'kisha pas munsi met t'vet
na shqiptart mos kem dy jet
sepse njana na shkoj kot
rrugve t'bots tuj qajt me lot

 du met qajt dhe dy tri halle
pse na qite n'rrug te madhe
na dhe rruget e kurbetit
gjall ase dek ne pik t'gazepit


deri kur ne luft me jeten
jena ba mos me dasht veten
rrugve t'bots si hyzmeqar
shkoj per lesh populli shqiptar


 Zot ne qiell jeten e ndrroj
thu se s'esht per t'gjith njelloj
per c'do dit tuj na shtu hallet
edhe fmit tuj dal mas fjalet

 s'pysin ma jan ftof si bora
qysh 10 vjec t'dalin nga dora
zot i mall ti c'ka na bane
si na u'ban grat evropjane

 tash shum pun naj ke perzie
e s'po dim kush esht zot shpije
n'bash me prek gruan a fmin
t'ka kercit druni mbi shpin

 c'po na bjen ftyra ne tok
na baft mir se dom evrop
mir pam ken me krip e uj
se mej shtri doren kerrku

 vllezer motra k'thenju venit
mos t'na coj halli n'luk t'qenit
i shalla zoti na pri mar
e'mos t'harrojm se jem shqiptar!
By Dritan Metushaj