Thursday, September 24, 2015

Kam nje hall du me ja u than


Kam nje hall du me ja u than
jo vec une por bashk te tan
o jam c'men e s'di kurrgja
ose njeri dreq esht ba

kur ne rrug diken takon
per momentin te respekton
rrin tuj t'pa me cep te syrit
sa ti gjejn dermanin qylit

n'rast se shef se s'mun po t'rren
nga inati shkon me u'cmen
le kur t'bajne me shku te shpija
i ka fol nje mije fjal t'kqija

n'kjosh i keq por pasanik
te gjith don me t'pas per mik
n'kjosh i mir por fukara
ase ne anerr s'don me t'pa

jan c'men krejt k'ta dalshin fare
ase dhe gruaje s'tlen pa pare
c'ka po nodh mos me zan bes
o zot bjerjau mente e kres

n'kjosh tu djeg ne flak dhe prush
nuk ta jep doren kerrkush
s'ka burreri ase nuk ka bes
thu s'ka Zot vec interres

shum pe shofin interresin
thu se kurr k'ta njerz nuk vdesin
me than t'drejten edhe hakun
edhe kafshet pak e ruajne gjakun

ruenje gjakun dhe burrnin
se per t'gjith vdekja do vine
kush prej v'dekjes nuk ka p'shtue
atje te tan kem meu gjykue

per ca t'bajme mendonu thell
sepse ka nje Zot ne qiell
eshte i madh dhe na gjykon
mund t'vonojne por s'na harron

rrugen e Zotit mos me lan
se prej ti jena te tan
me gjith shpirt une po i'kerkoj
Zot i madh shqiptart bekoj By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment