Friday, June 19, 2015

Kush po hyn me mu n'kuven

Kush po hyn me mu n'kuven
dikush deshta me m'dhan men
se une thom ka ndryshu jeta
ne 10 vet 9 jan me t'meta

me m'fal shum kuj ti vin keq
se ka ardh kjo jeta per dreq
me pun t'veda kush nuk merret
sa del drita e deri t'erret
si i riu edhe i vjetri

rrin tuj pa ca po ban tjetri
ba me pa se po t'ec fati
sa nuk plasin nga inati
ba met pa i shtri tuj dek

besa kush me dor s'te prek
ikun shkojne zhduken me vrap
boll kan frig se cohesh prap
 leku i'keq ka prish dunjan

kryq e t'thuer ne sherr te tan
te humt fara mori pare
se na qite te gjithve fare
 qe kur hyni parja ne mes

s'ka burrni ase nuk nuk e pers
ka ike nera dhe burrnja
jena ba por si bagtija
na ka vu parija per funit

mej ardh keq gurit e drunit
s'te don kush vetem meu tall
ba me mujt te han te gjall
 pash njat zot si na ka fal
pak dashni sa t'jena gjall

sa ma mir te shkojme ner veti
se kurrgja s'marrim me veti
ca do marrim Zefi u thot
nje kostun 2 meter tok

se na pret nje shpi bujare
qe s'ka bir dyer ase dritare
lutnju zotit me ndryshue
se dy jet s'kena mej gzue

me gjys synit mos meu pa
me shku mir si vllau me vlla
 mos meu dasht per sy e faqe

megjith shpirt e t'kena pace
e perseris dashni shqiptar
zoti i shalla na prift mar,,,

,!!!by Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment