Friday, June 19, 2015

T'kjoshim fal Shejti Shnanue

N'Lac t'Kurbinit nalt mbi male
asht ni kish jo shum e malle
qindra vjet thon kan kalu
kur u nal shejti Shnanu


 N'ata gur e ne ata shkrepa
ku aj shkeli me kam t'veta
sot gjithkush prej tan Shqipnis
mblidhen bashk te ajo kish


Katolik e mysliman
aty bashk mblidhen te tan
se Shnandou me mrekulli
te tan bashk i mbledh aty


N'at oborr e n'at kish t'vogel
nga Saranda deri n'Shkoder
askerkush sot nuk mungon
i mall e i vogel aty shkon

 
Kush beson n'mrekulli ti
gjithmon fest e past ne shpi
e Shnandou ka me nimu
vec me tmira ka me gzu
Se deshmit per mrekulli
mir i din sot cdo njeri
mir e din se ca asht ba
e shum kush edhe i ka pa


Aty sakati asht cu nkam
aty memeci ke thirr nan
aty ndoll kan mrekulli
aty i verbri ka pa me sy

Prandaj sonte n'ket nat t'malle
ti harrojn kushdo t'ket halle
e ti lutet shejtit Shnandue
se ja nep zgjidhjen pa vonue

Ju uroj t'gjith besimtarve
pershumvjet ket fest te malle
gzuar , gzuar dhe pershumvjet
ma mir mot e per cdo vjet
By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment