Tuesday, January 21, 2014

Sa e keqe ka ardh jeta

Sa e keqe ka ardh jeta
s'rrin mileti n'pun t'veta
si n'shqipri s'ka ne gjith boten
njerzit e tu me ta ba gropen

si erdh jeta k'shtu o zot
pse do njerz i ke fal kot
i ke fal pa ment e kres
vec per sherr dhe per gatrres

tash do gjera s'paskan hije
kafsh e njerz i ke perzie
ma mir kafsh dikush me ken
se njeri e ta kesh mren

shpifin rrejn ca u'vjen perdore
hic kultur s'kan marr prej shkolle
por ase shkolla s'ka ca u ban
kur jan fis njerz pa taban

merr fjal knej dhe co andej
kryq e t'thuer njerzit merthej
bahen sherre s'marrin fun
sa merr flak dhe nje katun

kush ban fjal s'ka ftyr ase vler
mjert ata qe i kane ne dere
ase prendia s'mund po i'nal
pa tu shpif pa t'ba me fjal

eshte ba jeta shum e veshtir
njeri tjetrin se dom mir
nje rre shum e nje shpif pak
na ka hy inati ne gjak

thacethemet jan te k'qia
fusin sherr e mbyllin shpia
tek shum njezr qe kemi shpres
duhet ruajt se hic s'kan bes

kur te kan shum interesin
bajne sikur per ty dhe vdesin
n'dac me t'keq ne dac me t'but
k'ta munohen me ta fut

por do u vin dita e gazepit
vjen nje dit ja fusin vetit
se kush ka zemren e zez
ka nje zot flak ka mej nez

gjith e cili te shofin veten
mos ja prishni kerrkuj jeten
z'butni zemrat qe jane gur
keq per ke mos folni kurr

se me fjal kurrgja s'mun ban
ma mir shif njat kulmin tan
gjithkush t'shohin punet e veta
se me mir do na shkojne jeta!!!

By Dritan Metushaj

0 comments:

Post a Comment