Friday, December 9, 2016

Vetem dreqi

.   Vetem dreqi sheh punt tua . . . . . .  

Ça nuk ban dreqi vaki
Kerkun tjeter veç n'Shqipni
S'merret kush me punt e ti
Puna jota ka ma ransi

Çohet nadje zogu i shqiptarit
Nuk e nis diten persmarit
Nuk ban kryq me ju lut zotit
Mej shku mar dhe dita sodit

Don me dit ça han kojshia
Kush i erdhi mram te shpia
Kush dul heret e kush dul vone
Kush na erdhi n'lagjen tone

Shih ka mori çika filanit
Ni hajdut e pik haramit
Shihe djalin e kti perballe
E ka marr ni çik t'perdale

Ky kojshia n'fillim t'rrugs
Asniher nuk ja thot puns
Ati tjetrit aty n'gjit
Nuk e di ça i punojn fmit

Ça ban ky e ça ban aj
Per me dit nuk asht kollaj
Te tan dita i shkon shqiptarit
Tuj u marr me pun t'cdo njanit

Shum her vetin e kam pyt
Kur do t'vin per ne ni dit
Qe me ken ifije t'qet
E punt tona mej pa vet

Me mendime i njejte mbeta
Askerkush s'sheh punt e veta
Punt e t'tjerve i kem merak
Se sna len dreqi rahat


0 comments:

Post a Comment