Friday, December 9, 2016

Per Gjergj fishenBa me ken Gjergj Fishta gjall
Me m'nimu kish me noj fjal
Se me shkrujt per Kadri Fiken
Duhen men me ja vu piken

Kadri Fikaj profesor
Si shkrimtar shum mendje holle
Ne çdo fjal e ne çdo rresht
Puna e ti nuk don koment

Si tekst-shkrues i dallum
Per te tan i preferum
Lidhja e fjalve n'rreshta t'ti
Qysh me Fishten nuk jan n'di

Sa krenar kish me ken Fishta
Me ja puth kish dur e gishta
Martin Camaj kish me than
T'lumt na mrapa ka kem lan  

Kur shkrun vargje presor Kadria
Vesh e merr te tan Shqipnia
Me u pershtat din me gjithkan
Me ja vu vulen taman

Historian ne kang  trimnie
Si nje liber historie
Dit per dit vepra tuj nxjerr
Si nje det qe z'din me u shterr

Kadri Fikaj det i gjan
 Det me vlera per gjithkan
Kush ja din vlerat folklorit
Ja njeh vleren kti malsorit

Duhen muj e duhen vjet
Per me shkrujt per ket poet
Sado gjat shkon poezia
Si pershkrun veprat e tija  

Kadri Fikaj burr me vlera
Tu rrit djali e tu rrit nera
Ty t'past Shkodra e malsia
Kjosh jet gjat e t'past Shqipnia

"Dukagjin Dashnia Jeme" perveç mbeshtetjes qe jep per dukagjinasit ka edhe falenderime per ata qe arti dhe kultura i lidh me zonen tone .

Vargjet per profesor Kadri Fikaj u shkruan nga Nikolin Guri !

Me rrespekt "Dukagjin Dashnia Jeme "

Faleminderit !

0 comments:

Post a Comment